Praha - Kosmická výstava Gateway to Space - Brána do Vesmíru
Vložil(a): Malyna,7. 4. 2015 5.45
- Region:
- Praha
- Začátek akce:
- 12. 3. 2015, 9.00
- Konec akce:
- 30. 6. 2015, 20.00
- Telefon:
- +420 774 090 083
- E-mail:
- vstupenky@jvsgroup.cz
- Web:
- www.jvsgroup.cz/novinky
- Adresa:
- Výstaviště67
170 90Praha 7
(Výstaviště Holešovice, Výstaviště Expo, Křižíkovy pavilony)
V rozsahu a v šíři svého záběru nemá výstava v České republice obdoby. Jde o skutečně unikátní příležitost, při níž si můžete na vlastní kůži vyzkoušet simulátory a trenažéry podobné těm, jaké se používají pro výcvik kosmonautů. Už proto stojí výstava zcela rozhodně za návštěvu. Expozice, která nese název Brána do vesmíru (Gateway to Space) je veřejnosti zpřístupněna v České republice až do června.
Brána do vesmíru se otvírá k velkolepému pohledu do prvních okamžiků vzniku sluneční soustavy před 4,5 miliardy let, kdy se můžeme rukou dotknout meteoritu, němého svědka události, až po současné orbitální stanice, do jejichž modulu můžeme vstoupit, anebo si vyzkoušet pilotovat raketoplán.
Exponáty, které jsou na výstavě k vidění pochází ze sbírek americké NASA i ze sovětské éry. Jde o ucelený a objektivní soubor, kde nechybí ani kámen z Měsíce, bezesporu nejcennější exponát celé expozice. Speciálně uzpůsobená vitrína chránící vzorek měsíční horniny umožní něco skutečně nebývalého - můžete se totiž prstem dotknout Měsíce! Neméně zajímavé jsou i další úchvatné exponáty mezi které se řadí např. lunární průzkumné vozidlo či pestrá přehlídka kosmických skafandrů.
Pozornost rozhodně upoutají i nosné rakety a kosmické lodě, anebo třeba průkopnická meziplanetární sonda Mariner. Exponáty ze sbírek americké NASA přibližují na výstavě významné kroky člověka za práh atmosféry na oběžnou dráhu kolem Země i na Měsíc.
Připomínkou počátků je první umělá družice Sputnik 1, kosmická loď Vostok, nosná raketa i skafandr prvního kosmonauta Jurije Gagarina, ale také první americká kosmická kabina Mercury, první americký kosmický skafandr – a současné skafandry ze šatníků kosmonautů. V jednom z nich se návštěvník dokonce může vyfotografovat.
Přitažlivou částí výstavy jsou bezesporu i interaktivní exponáty, které návštěvníkům přiblíží pocity kosmonautů při jejich výcviku i při práci v kosmu. Například Multi-Axis Trainer umožňující rotaci ve všech osách, anebo Free Degrees of FreedomChair s napodobením pohybu práce v kosmu, rovněž však letecké pilotní simulátory stíhaček F-16, a nechybí ani simulátor přistání raketoplánu a další zařízení, v nichž se návštěvník může vcítit do role pilota nebo kosmonauta.
Je symbolické, že americká výstava Gateway to Space se představuje v Praze před svým plánovaným putováním po celém světě. Náš kosmonaut Vladimír Remek byl v roce 1978 reprezentantem po SSSR a USA třetího státu světa, který se vydal do kosmu, naši odborníci postavili úspěšné umělé družice Magion, podíleli se na četných významných vědeckých výzkumech bezprostředně spjatých s pilotovanými kosmickými lety i průzkumy pomoci družic a automatických sond. Navíc Praha byla už v 17. stol. významným evropským centrem astronomie, a dnes je důležitým centrem kosmonautiky pro evropský navigační systém Galileo. Od března se tak stane centrem připomenutí historie velkolepého více než půlstoletí vstupu lidstva do kosmického prostoru.
Podívejte se i na další akce s dětmi v regionuPraha.
Nenašli jste akci s dětmi, kterou jste hledali? Přidejte ji
Diskuze k této stránce (0 příspěvků)
Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.
Zatím zde není žádný příspěvek.