Výchova syna - cesta k poselství z mužského světa
Vložil(a): kovarcikova,6. 2. 2016 16.44
Nedávno jsem se setkala s krásným citátem… Nejlepší a nejdůležitější věc, kterou může otec udělat pro svoje děti, je milovat jejich matku. Pokud je v rodině syn, tak se domnívám, že to platí dvojnásob.
Už od velmi raného věku vnímám to pouto mezi mým mužem a mým synem. Pojí je něco, čeho jsem pozorovatelem, mají svůj společný svět. Je to vidět v jejich komunikaci, ve způsobu, jakým si vyjadřují city i v tom jakou formou měří svou sílu. I náš syn se s mým mužem chová jinak. Jako by se s ním už teď chtěl pasovat, soutěžit o pozornost a zaujmout ho. Uvědomuji si, že je to něco, co mu nemohu dát já, co musí čerpat od mužů.
Náš syn se moc nebojí a má období, kdy potřebuje měřit své síly. Většinou se mu moc dětí nepostaví a on by to tak potřeboval. Jistě, každý má nějaký temperament, ale často pozoruji, jak už malí kluci jsou „domestikovaní“ a ztrácí svou vitální sílu. Nutí mě přemýšlet, proč jako rodiče svoje syny „lámeme“ a tu sílu jim bereme. Mé myšlenky a studium mne přivedlo k tématu strachu z mužské síly. Může to být právě ta divokost a agrese, která po staletí zraňovala a do dnešních dnů zraňuje, pokud není kultivována? Může to být naše tendence pokusit se tuto sílu potlačit u našich synů již v samém počátku, jakmile se projeví? Můžeme se jí podvědomě bát, a proto ji chceme ovládnout dokud se dá? Může to být strach z vlastní agrese a divokosti, kterou možná dusíme samy v sobě a bojíme se projevit? Mnohdy následkem těchto mateřských intervencí chybí mužům v dospělosti kuráž a síla a namísto mužů jsou poslušní a hodní kluci.
Mnohokrát se přistihnu, jak ze mne vystřelí nějaká poznámka, která se vztahuje k mému synovi, ale její kořeny jsou mnohem hlouběji. Jsou to otisky mých vzpomínek, vzpomínek mé matky, mých babiček a celých generací žen a jejich vztahů s muži. Kolikrát mne překvapí, co vše v sobě nosím otisknuto. Je vědecky dokázáno, že již od velmi raného věku se chováme jinak k holčičkám a jinak k chlapečkům a akcentujeme jiné vlastnosti. Holčičky jsme naučeni vnímat jako roztomilé, drobounké a hodné. Kluci se setkávají již od miminkovského věku s označením divoký, velký a zlobivý.
Je důležité nastavit synům hranice a naučit je, že jejich slovo a slib má váhu. Je neméně důležité je brát vážně, obzvláště pokud se to týká vyjadřování emocí. Jako důležité vnímám i nezdrobňovat jejich jména, zvláště pak ve vyšším věku. Říkat někomu ve třiceti letech Tomášku způsobí, že mu berete vítr z plachet.
Přemýšlím o tom, jak správně vést svého syna a co mu mohu předat ze světa svého, ženského. Jako žena ho mohu naučit jeho projevy kultivovat. Jako žena ho mohu naučit něžnosti a pomoci mu vyjádřit a uvědomit si jeho emoce. Jako žena ho můžu naučit respektu a úctě k ženám, jejich tělu a jinakosti tím, že si budu vážit sama sebe.
S láskou a úctou k mým mužům v takové podobě, jaké jsem schopná
Petra Anna
Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.
Diskuze k této stránce (11 příspěvků)
Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.
Aneta Jiřičná Bendiková, 13. 1. 2021, 18.41
mám 4 syny,jednoho v pubertě mno,ale nelituji
Žofinka, 26. 6. 2018, 14.15
Hezký napsané, máme zatím jen holčičku, ale o stereotypech je to pravda pravdouci
Mygara, 21. 3. 2017, 12.12
rozdíly ve společnosti budou mezi muži ženami pořád a začíná to už v mládí, pořád k nim máme jiný přístup
Fuga, 13. 2. 2017, 12.15
je pravdou, že lidé se jinak chovají k holčičkám a chlapečkům. I ve škole. Jsou průzkumy, že za stejné znalosti kluci dostanou horší známku
Aliisha, 31. 12. 2016, 16.23
Pěkný článek. Mám syna a je to vážně osobnost. Snažím se mu naslouchat a vše s ním v klidu řešit. Chci, aby byl věděl, že je chlap ? Snažím se ho vychovávat tak, aby byl sám sebou
Katka, 17. 2. 2016, 20.11
Je to k zamyšlení, proč máme potřebu rovnat kluky do latě už od narození a trocha testosteronu navíc nás děsí. Manžel si přál jen dcery, prý jsou kluci nezvladatelní...jakoby to snad v jeho rodině tak bylo, on je spolehlivý kliďas, kdežto jeho sestra je naprosto nevyzpytatelná a problematická. Nakonec stejně jednoho syna máme, je to můj mazánek a manžel si zase více rozumí s dcerou. Takže u nás stereotyp tatínkova holčička a mamánek.
tak já mohu zase potvrdit, že u nás jsou naprosto nezvladatelná a nevyzpytatelná dvojčátka holčičky ... babičky říkají, že jsou až přespříliš temperamentní, pokud nám nechtějí přímo říci, že zlobí .... nemyslím si, že je nějaký zásadní rozdíl holka x kluk ... záleží prostě na povaze a temperamentu ... holky se také snažím krotit a dávat jim samozřejmě hranice, na druhou stranu jsem ráda, že nesedí někde v rohu, ale naopak si dokážou své místo na slunci vydobýt, v životě to budou mít dle mého názoru jednodušší
Moc hezký článek, také mám syna. A je často označován za divokého nebo zlobivého (od babiček), ale já se nedomnívám, že by byl nějak zlobivý, rozhodně ne více než jiné děti. Nerada bych v něm zašlapávala jeho přirozenost, nastavujeme určité hranice, ale výchova chlapců by podle mě, měla být jiná než holčiček. A kluci prostě asi potřebují někde projevit tu svou mužskou část a nebudou jen strojeně sedět na gauči a koukat..docela by mne zajímalo další pokračování tohoto článku. Nějaké rozvedení.