Kupujeme výbavičku pro naše miminko!
Pokud čekáte narození prvního miminka, dříve či později začnete přemýšlet nad tím, co všechno budete vy a vaše malé potřebovat do začátku vašeho společného života. V obchodech je k dostání spousta zajímavých věcí, ale určitě ne všechny jsou nezbytně nutné. Zvlásť pokud nemáte peníze na rozdávání, vyplatí se přemýšlet a zvážit, co je opravdu důležité pořídit hned, co se dá koupit teprve ve chvíli, pokud je to skutečně potřeba a také se většina maminek shodne, že nakoupily spoustu úplných zbytečností.
Pro konkrétní obsah výbavičky samozřejmě záleží na ročním období, do kterého se miminko narodí, podle jeho konkrétních potřeb a vašich zvyků. Rozhodně není nutné kupovat vše hned, dokonce ani do zásoby. Tak předejdeme tomu, že spousty věcí miminko ani nevyužije a vy si za půl roku uvědomíte, že máte doma spoustu zbytečností a nevíte, co s nimi.
Obsah výbavičky je možné si rozdělit do několika sekcí. U každé položky uvádíme přibližné ceny pořízení. Samozřejmě je možné určitě i ušetřit a to nákupem z druhé ruky nebo sledovat různé akce, kterých je všude spousta.
Výbavička
Oblečení pro novorozence
Vybíráte-li oblečení pro miminko a chcete-li přece jenom koupit i do budoucna, řiďte se tabulkou dětských velikostí. Miminka vám brzy vyrostou z těch nejmenších velikostí a pravděpodobně nějaké oblečení dostanete od babiček, kamarádek a podobně. Pokud ale chcete pár malinkých kousků koupit, když jsou tak roztomilé, hodit se vám bude toto:
- 8 kojeneckých bodyček (bavlněných triček) … 600 až 800,-Kč,
- 6 bavlněných dupaček … 600,-Kč,
- 6-8 páru ponožek … 200,-Kč,
- 2 tepláčky … 200,-Kč,
- 2 svetříky … 300,-Kč,
- 2 bavlněné čepičky … 150,-Kč,
- 2 bryndáčky … 100,- Kč.
Na zimu navíc:
- zimní kombinéza … 400,-Kč,
- 2 teplejší mikiny … 300,-Kč,
- kabátek … 250,-Kč,
- 1 teplá zimní čepice a rukavice … 150,-Kč.
Oblečení pro novorozence nakupujte ve velikosti 56 (jen pár kousků) a ve velikosti 62. Čekáte-li dvojčata nebo už víte, že miminko bude spíše menší, je dobré pořídit i pár kousků ve velikosti 50. Nakoukněte i na nabídky maminek, které prodávají kojenecké oblečení. Často je k nerozeznání od nového, protože miminko opravdu velmi rychle z těch nejmenších velikostí vyroste.
Veškeré nakoupené oblečení předem vyperte v šetrném pracím prostředku a vyžehlete. Nakoukněte do našeho článku Přírodní kosmetika nebo samá chemie?, kde se dozvíte, že ne každý obal, na kterém je rostlina, bylinka nebo nějaká bobule, je přírodní. V článku vám poradíme, jak opravdu přírodní kosmetiku poznat. Používání aviváže se u malých miminek nedoporučuje!
Spaní
Já považuju za nejdůležitější, aby maminka spala s miminkem co nejblíž. Je to dobré pro oba. V našem článku Společné spaní s dítětem - návrat k tradici se tomuto tématu věnujeme podrobněji. Rozhodně doporučuji přečíst.
- Postýlka s nastavitelnou výškou matrace a z mého pohledu nejlépe s odnímatelnou bočnicí, aby mohla být přiražena k posteli maminky … 1500,-Kč,
- kvalitní matrace (např. s kokosem či pohankou) - inspirujte se v článku Podle čeho vybrat dětskou matraci … 800,-Kč až 2000,-Kč
- 2 prostěradla … 300,-Kč,
- přikrývka a polštář (postačí pořídit i později)… 400,-Kč,
- 2 povlečení na přikrývku a polštář … 500,-Kč,
- igelitová podložka (savá podložka pod prostěradlo) … 30,-Kč,
- 2 rychlozavinovačky, případně se naučte zavinout miminko pevněji do velké pleny (doporučuji přečíst článek a shlédnout video Zavinování miminka - miminko v bezpečí) … 400,-Kč,
- spací pytel (některá miminka v něm spát nechtějí, tak si jej můžete nejdříve třeba jen půjčit od kamarádky)… 300,-Kč,
- elektronická chůvička je dobrá vychytávka, pokud nechodíte spát s miminkem nastejno, případně i monitor dechu. Věnovaly jsme se oběma v článku Jsou elektronická chůvička a monitor dechu jen zbytečným luxusem? … 3000,-Kč,
- mantinel na postýlku je dobrá věc, aby se miminko nebouchlo o stěny a také mu mantinel dělá příjemný pelíšek … 300,-Kč.
- hodně maminek si chválí hnízdečko, které navozuje pocit přítomnosti u maminky v bříšku a dá se použít i přímo v posteli u maminky, jako prostor pro hraní apod. ... 1000,- až 2.000,-Kč podle kvality materiálu
- kolotoč nad postýlku já vnímám jako zbytečnost, protože miminko ze začátku stejně tak daleko nedohlédne a osobně jsem usínala s miminkem a ráno jsem si s ním ráda hrála sama, moc času v postýlce mimo noční spánek mé dcerky netrávily
Přebalování
- Přebalovací podložka, případně speciální přebalovací stůl … 800,-Kč,
- jednorázové přebalovací podložky na cesty, případně látkovou přebalovací podložku … 200,-Kč,
- 20 bavlněných plen – na otírání, přikrytí, podložení apod. … 450,-Kč,
- 2 balení jednorázových plen velikosti MINI, pokud se rozhodnete pro jejich používání - rozhodně doporučuji přečíst článek Běžné jednorázové versus EKO jednorázové plenky … 600,-Kč až 1000,-Kč
- pokud ještě váháte, zda pořídit látkové plenky nebo ne, pak si určitě přečtěte článek Látkové pleny versus jednorázové pleny (srovnání)
- vlhčené ubrousky mě osobně připadají jako zbytečnost, dcery jsem myla vodou a utírala do čtvercové plenky
- krém proti opruzeninám můžete pořídit až ve chvíli, kdy problém nastane, některé děti jsou náchylnější, některé se neopruzují. Záleží hodně i na typu plenek a celkové hygieně. Pokud budete pořizovat krém na opruzeniny, pak jednoznačně přírodní.
Koupání a péče o pokožku
Doporučuji přečíst článek Jak na koupání miminka, kde se dozvíte, že se nemáte čeho bát a koupání není žádná věda.
- Vanička s lehátkem nebo koupací kyblík … 500,-Kč,
- teploměr na měření teploty vody vnímám jako zbytečnost, loktem teplotu poznáte bezpečně (nepálí)
- 2 osušky … 500,-Kč,
- nůžky na nehty se zakulacenými hroty … 50,-Kč,
- dětský olejíček na tělo může být součástí masáže miminka, které se věnujeme v článku Dopřejte vašemu miminku baby masáž, ale nepřehánějte to a když už, tak pořiďte přírodní… 200,-Kč.
- kartáč na vlásky (60,-Kč) jsem koupila a nepoužívala
Krmení - kojení
- 2 kojící podprsenky … 400,-Kč,
- tampóny do podprsenky … 100,-Kč,
- noční košile pro kojící ženy, ale úplně vám postačí normální tričko, které vyhrnete … 400,-Kč,
Lahvičky, sterilizátor, kartáč na čištění lahviček a ohřívačku nedoporučuji pořizovat, protože v drtivé většině případů není zpočátku potřeba. Miminko budete kojit a lahvičku můžete pořídit kdykoliv, pokud bude potřeba. Totéž platí pro odsávačku, která je dobrým pomocníkem ve chvílích, kdy musí být maminka oddělena od miminka (např. předčasně narozené děti). Odsávání mléka do zásoby možná přijde na řadu později, až si budet chtít jít něco zařídit a bude hlídat partner nebo babička, ale je dobré vědět, že zamražením odsáté mléko ztrácí na kvalitě. Kvalitní elektronická odsávačka se dá také půjčit v porodnici.
Lékárnička novorozence
- Digitální teploměr nebo rychloběžka … 200,-Kč,
- líh na ošetření pupíku … 50,-Kč,
- buničité čtverečky na čištění pupíku … 50,-Kč,
- nosní odsávačka hlenů … 300,-Kč,
- lék na horečku (nejlépe dětské sirupy snižující horečku, homeopatika) … 150,-Kč,
- třešňový polštářek (pecky) pro nahřátí bříška při nadýmání a tříměsíční kolice …200,-Kč,
Přeprava miminka
Mezi finančně nejnáročnější položky výbavičky patří určitě prostředky pro přepravu dětí, kterými je vedle autosedačky hlavně kočárek. Při výběru kočárku myslete hlavně na to, kde budete s kočárkem jezdit (zda po městě nebo v lese). Důležité jsou také jeho rozměry, skladnost – vyzkoušejte, zda se vám složený kočárek vejde do auta, kde ho budete skladovat doma. Dívejte se i na zdánlivé detaily, jako je možnost sejmutí a praní potahu, snadnou omyvatelnost, způsob upevnění potomka v kočárku, velikost a přístupnost nákupního koše, nebo mechanismus brzd, nastavitelnost madla. Kočárek můžete zvolit nový, anebo použitý. Každopádně kočárek by měl být především bezpečný. Můžete se inspirovat ve svém okolí, jaké zkušenosti mají ostatní maminky. Nejlepší jsou vždy reference ostatních maminek. Přečíst si také můžete náš článek Jak správně vybrat dětský kočárek. Ke kočárku se také váže sportovní verze kočárku a autosedačka. Můžete vše koupit zvlášť, nebo jako takzvanou trojkombinaci 3 v 1. Trojkombinace kočárku vyjde cenově přibližně od 12 tisíc, ale dražší značky se mohou vyšplhat až nad 25 tisíc Kč. Do kočárku patří zavinovačka, deka, pláštěnka. Při výběru správné autosedačky se inspirujte v našem článku Jak vybrat dětskou autosedačku. Jednoznačně se vyplatí investovat do bezpečí vašeho dítěte, nemusíte ale zase platit zbytečné peníze za značku. Budete-li jezdit s dítětem často v autě, zvažte možnost nákupu jednotného podvozku, který je použitelný jak pod autosedačku, tak pod kočárek. Tuto vlastnost má v nynější době většina kočárků.
V této souvislosti bych ráda zmínila také pořízení šátku pro nošení miminka. Přečtěte si článek Zkušenosti maminek s nošením dětí a rozhodněte se. Kombinace nošení dítěte v šátku nebo ergonomickém nosítku s kočárkem je z mého pohledu ideální. Blízkost, kterou sobě i miminku dopřejete při nošení, je nepopsatelná a nošení má bezesporu obrovskou spoustu výhod. Když jdete ale nakoupit větší nákup, pravděpodobně pro vás bude pohodlnější miminko položit do kočárku a nákup šoupnout do koše pod kočárek.
Dalšími potřebnými věcmi pro přepravu dítěte jsou:
- pláštěnka na kočárek, v létě i síťka proti hmyzu … 500,-Kč,
- deka do kočárku … 200,-Kč,
- fusak do kočárku (na zimu) … 1000,-Kč.
Šikovní, ale ne nutní pomocníci
Pokud si chcete společný začátek s miminkem ještě více ulehčit a zpřijemnit, mohou vám být nápomocny níže uvedené věci. Nejsou určitě nezbytné nebo nutné, ale možná se do nich zamilujete a nedáte na ně dopustit.
- Odsavačka na mateřské mléko (koupit až v momentě, kdy budete vědět, že kojení se vám nedaří) … 1500,-Kč,
- lehátko nebo košík (na denní odpočívání miminka) … 1500,-Kč,
- cestovní postýlka … 1500,-Kč,
- šátek na nošení, nosítko … 1000,-Kč,
- polohovací válečky, které ale může nahradit srolovaný ručník … 300,-Kč,
- přebalovací taška ke kočárku či vhodný batoh … 1200,-Kč.
První půlrok s miminkem
Po přečtení výše uvedeného jste nejspíše zjistily, že připravit se na miminko není z pohledu financí úplně jednoduché. Vstupní náklady se pohybují zhruba kolem 20 až 40 tis. Kč, na to je potřeba myslet již v začátcích těhotenství.
Náklady samozřejmě porostou i po narození vašeho miminka. V následující období nebudou sice tak moc vysoké jako ty počáteční, ale je určitě dobré si udělat předběžnou představu o jejich výši. Půlroční náklady na miminko budou tedy zhruba následující:
- jednorázové pleny (při spotřebě 7 plen denně) … 6000,-Kč - tady opět doporučuji velmi zvážit, zda se nevrhnout do látkových plen, které mají sice vyšší pořizovací hodnotu, ale dlouhodobě se (nejen) finančně určitě vyplatí
- kosmetika (ideálně přírodní)… 1500,-Kč,
- umělé mléko (v případě, že není možné kojit) … 6000,-Kč,
- nové oblečení větších velikostí … 1500,-Kč.
Maminky, než půjdete nakupovat výbavičku pro miminko, na které se tak moc těšíte, zvažte, jestli jsou ty věci opravdu potřeba. Nekupujte zbytečnosti, které nepoužijete. Nekupujte hromady hraček, které vašemu novorozeňátku budou úplně ukradené. Budu ráda za vaše zkušenosti, pokud už miminko máte.. Schválně, kolik zbytečností jste nakoupily a co naopak byla opravdu investice, která se vyplatila? :)
Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.
Související informace a zdroje/
Diskuze k této stránce (38 příspěvků)
Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.
My jsme asi tak polovinu věcí dostali a byla jsem za to hodně vděčná. Některé byly v perfektním stavu, některé už jsme s naším malým úplně dodělali a něco jsme dali jako tipy rodině, kteří se nás stejně pořád vyptávali, co malému koupit. A většinou jsem je odkazovala sem https://www.miminu.cz/ kde jsem našla vše na jednom místě.
Aneta Jiřičná Bendiková, 17. 1. 2021, 15.03
krásně sepsáno,teď jsem byla magor a těch věciček měl daleko víc kusů,než tu máte napsáno :-D
Hezky sepsané. Ale ne vždy se musí za výbavičku utratit majlant postýlku měli děti ještě po mně, dřevěná, s přebalovákem, kvalitní. Jen se koupila nová matrace. Oblečení, zavinovačky atd jsem z 80% koupila od kamarádek po dětech, nových jsem koupila jen pár věcí pro pocit. Koupili jsme vaničku, lehátko jsme dostali. Kočárek kupovaly babičky na půl. Byla trojkombinace i s autosedačkou. My koupili fusak. Monitor dechu, ten doporučuji, jsme si půjčili z porodnice. Pak už jsme jen koupili kosmetiku, plíny a drobnosti typu dudlík, lahvička kdyby náhodou, hračky.
Takový seznam se určitě hodí. Co se týče těch plen, tak já osobně bych teda asi volila raději spíš látkové pleny, než ty jednorázové. Myslím si, že jsou praktičtější. Kdyby se o nich někdo chtěl náhodou dočíst trochu víc, tak doporučuji mrknout sem: https://latkovepleny.cz/
Macina Nováková, 28. 2. 2020, 8.45
Pěkný seznam. Pamatuji si, že když jsme výbavičku pro prcka sháněli my, tak jsme spoustu věcí vychytali z bazaru. Peněz tehdy nebylo nazbyt, takže to bylo nejlepší možné řešení. Spoustu oblečení se nám třeba povedlo sehnat přes tento second hand: https://www.onlinesekac.cz/second-hand-detske-kojenci-0-1-rok-vel-50-80/c-657?ignore=IMAGETEMPLATE
RaduskaNek, 23. 10. 2018, 15.55
Já můžu z čerstvé zkušenosti poradit eshop http://www.stylovyprcek.cz/ Mají krásné věci a potřeby pro miminka
Žofinka, 3. 7. 2018, 14.25
Na začátku jsem toho nakoupila zbytečně moc
Silvia Pokorná, 30. 6. 2018, 1.21
Holky, když budete mít něco zn. NUK, odkládejte si ean kódy. Dají se pak vyměnit za jiné jejich výrobky, třeba i ohrívačku nebo chůvičku Body a dárky najdete tady: http://www.nuk.cz/cs_cz/baby-klub.html
Naše první výbavička byla nakoupena z e-shopu https://www.mamo-tato.net/ Velice příznivé ceny a dá se tu koupit úplně všechno. Od kojeneckého oblečení po nábytek.