Zapomenuté zvyky a tradice Štědrého dne
Vložil(a): KristinaS, 24. 12. 2019 14.10
Máte tady dlouho očekávaný den. Dopoledne můžeme s dětmi nazdobit stromek, pokud už ho nemáte nazdobený. K tomu si pusťte koledy a užijte si tu chvíli. Po obědě vyražte společně na procházku. Vezměte s sebou nějaké ovoce a zeleninu, kterou můžete v lese navěsit (napíchat) na větve stromků pro zvířata. Dobře se na to hodí jablka a mrkve. Procházka zejména dětem zkrátí chvíli čekání na Ježíška. Víte, jak se stal ze Štedrého dne státní svátek? A znáte i tyto možná trochu zapomenuté tradice a zvyky?
Štědrý den
Štědrý den připadá na 24. prosince. Je posledním dnem příprav na vánoční svátky. Štědrý den jako takový patří k adventu, až s východem první večerní hvězdy začínají Vánoce. Ve středověku tento den končil rok a 25. prosince začínal nový. Název Štědrý den je maličko zavádějící. Po staletí se používal název Štědrý večer. Židé počítají počátek dne od západu slunce a ne od půlnoci. Proto se narození Ježíše slavilo po západu slunce 24. prosince.
Jako státem uznaný svátek vznikl Štědrý den u nás vlastně omylem a náhodou. Když se po revoluci na jaře roku 1990 diskutovalo o změně ve státních svátcích, napadlo poslance Ivana Fišeru, jak by bylo praktické a krásné mít volno na Štědrý den. Jeho návrh byl schválen. Sám později přiznal, že až po nějaké době si uvědomil, že Štědrý den církevním svátkem vlastně není. A že pokud by mu to došlo dřív, asi by nikdy nenašel odvahu podat návrh na uznání svátku. Díky tomu mají Češi a Slováci jako téměř jediní na světě státem uznané volno na Štědrý den.
Jak si zajistit štěstí, zdraví, blahobyt?
- Večer před Štědrým dnem si k posteli nachystáte vlašský ořech. Ten ráno ihned po probuzení rozlousknete a nalačno sníte. Celý rok vám tak dají pokoj blechy a štěnice.
- Když vstanete na Štědrý den za rozbřesku a hned se opláchnete vodou z potoka, nebo studny, budete prý zdraví po celý příští rok.
- Kdo se celý Štědrý den postil, viděl zlaté prasátko. Tako tradice vychází ještě z pohanských zvyků oslavy slunovratu. Při troše štěstí se vám podaří nějaké zachytit na stěně od svítícího stromečku, nebo svíček.
- Když by napadla čerstvá sněhová pokrývka, vyběhněte do ní bosky. Pořádně se sněhem také umyjte. Všechny partie, kterých se sníh dotknul získají skvostný vzhled. A chodidly do vás vnikne síla a zdraví.
- Pokud byste chtěly být příští rok oblíbené, namažte si po ranním mytí tváře medem. Jen jsem se nikde nedočetla, jak dlouho nechat tuto masku oblíbenosti působit.
- Vařila se polévka štědrovačka - veškeré suroviny, které měla hospodyně doma, přidala do polévky. Mělo to zajistit dostatek jídla v domě.
- Dlouhou měchačkou, kterou hospodyně zadělala těsto na chleba pomazala ovocné stromy, aby dobře rodily. Rukama od mouky pak hospodyně hladila plané stromky, aby začaly plodit.
- Taky se chodilo zaklepat na studnu, aby byla dobrá voda.
- Kluci přebíhali pometla, kterými se vymetala pec od popela. Mělo to pomoci od nočního počůrávání.
- Slepice dostávaly zrní s mákem, aby příští rok dobře nesly.
- Pes, kocour, houser a kačer dostávali česnek, aby byli ostražití.
- Hospodář bral dvouleté koně do lesa na dříví, aby příští rok jezdili jako oheň.
- Aby se zajistila v příštím roce úroda obilí s dlouhými klasy, vařila se polévka s dlouhými nudlemi.
- Hospodář před večeří obalil ovocné stromy slámou a zatřepal s nimi, aby se včas probudily ze zimního spánku.
Čeho se na Štědrý den vyvarovat?
- Na Štědrý den se nesmí prát, přivolává to prý do domu smůlu.
- Nečistí se chlévy, protože by dobytek mohl začít kulhat.
- Nepíší se zamilované dopisy (dnes nejspíše ani sms a emaily), protože potom se může počítat s tím, že se brzy rozejdete.
- Vstávat od večeře - jak se začne jíst, od stolu se nevstává, jinak se rodina příští rok neshledá ve stejném složení.
- Pletení na Štědrý den je také zakázáno. Prý by to přivolalo neštěstí na rodinu, nejvíc však na toho, pro koho je pletená věc určená. Někde se věřilo, že by jen pletenou věc snědly myši.
- Koukat se do zrcadla (ale neptejte se mě proč, to jsem nenašla. Takže jestli někdo víte, budu ráda za objasnění)
- Vynášet smetí - aby se se smetím nevyneslo z domu i štěstí.
- Dluhů. Na Štědrý den by měly být všechny dluhy srovnané, protože jinak hrozí bída s nouzí.
- Nikomu nic nedarovat. Pokud byste nedaly nikomu nic, opět by vás mohla postihnout bída.
- Připálená, nebo jinak nepodařená vánočka, spálené cukroví - obojí znamenalo neštěstí.
- Neměly byste zametat pod štědrovečerní tabulí - mohly byste vyplašit duše těch, kteří už s námi nemohou na Vánoce být.
Štědrovečerní večeře
S první hvězdou začala hospodyně nosit na stůl. Nachystala na něj vše, co bylo potřeba, protože od štedrovečerní večeře se nevstává. Hospodář zatím zapálil svíčky a všichni se pomodlili. Ke štědrovečerní večeři se prostíralo vždy pro sudý počet lidí - říkalo se, že večer obchází stoly Smrt a kde najde lichý počet lidí u stolu, tam se v příštím roce pro jednoho z členů rodiny vrátí. Pod talíř se dávala mince nebo šupina z kapra, aby se v rodině držely peníze. Na každý roh stolu přišla ošatka. V jedné byl bochník - aby byl pro rodinu příští rok dostatek jídla, v druhé to, co se urodilo na poli a zahradě, aby i příští rok byla stejně dobrá úroda, do třetí se daly peníze, které byly symbolem blahobytu, poslední se naplnila kousky potravin pro dobytek a drůbež. Nohy stolu se omotávaly řetězem, aby se zajistila soudržnost rodiny.
Hospodář na začátek večeře rozkrojil jablko na tolik dílků, kolik bylo lidí u stolu. Každý svůj kousek snědl, aby všichni z rodiny trefili domů a příští rok se zase sešli. Dětem nakrájel na malé kousky chléb a za pronášení: "Kraju chleba, mažu medem, abyste všeci byli po celý rok tak dobří, jak ten med je." namazal medem. Při štědrovečerní večeři se jedl kousek okoralého chleba, aby se člověka drželo štěstí. Dále se jedla jídla ze společných mís. Začínalo se hrachem, který měl spojovat rodinu v dobrém i ve zlém. Poté se jedla polévka pro sílu, čočka pro hojnost a dostatek peněz a nakonec se jedla ryba, kuba, nebo jiný masitý pokrm pro radost a pohodu.
Pod stůl se dávala sekyra - kdo na ní u štědrovečerní večeře stoupl bosou nohou, toho příští rok nohy vůbec nebolely. Zbytky od večeře se pohazovaly, nebo zakopávaly pod ovocné stromy, aby bylo dostatek úrody. Pohazování měly na starosti děti.
Štedrovečerní magie a věštění
Vdavky
- Zkotrolovat Barborku - pokud dívce vykvetla, do roka se vdala.
- Když dívka po večeři nasypala drobečky ptáčkům, sledovala, z kterého směru přiletí první. Z toho směru měl přijít i ženich.
- Také se bouchalo na kurník a pokud se ozval kohout, znamenalo to, že se děvče příští rok vdá. Pokud se ozvala slepice, znamenalo to, že si na svatbu děvče nejméně rok počká.
- Dívky také třásly bezem, nebo plotem. Pokud se ozvalo psí zaštěkání, pak ze směru, odkud bylo slyšet, měl přijít i ženich.
- Pokud plotem zatřásl chlapec, odkud se ozval jakýkoli zvuk, odtud měla být nevěsta.
- Děvče házelo za sebe střevíc a pokud špička směřovala ke dveřím, znamenalo to, že se příští rok vdá a odejde z domova.
- Taky se okrajovala slupka z jablka. Dlouhý odkrojek se potom házel za hlavu a podle jeho tvaru se hádalo, jakým písmenem bude začínat jméno ženicha či nevěsty - tento zvyk se totiž týkal i chlapců.
- V dřevníku vzala dívka náruč polínek. Když je pak přepočítala a vyšel jí sudý počet polen, byly vdavky na cestě.
- Před spánkem měla dívka sníst celého slanečka a do usnutí už potom nesměla promluvit. Sklenku vody na uhasení žízně jí měl ve snu podat její budoucí manžel.
- Poznat tvář svého nastávajícího mohla dívka i tak, že vyrazila o půlnoci na zamrzlé jezero, řeku, nebo jinou vodní plochu, udělala do ledu díru a v ní měla spatřit obličej svého nastávajícího.
- Pokud si dívka nebyla schopná vybrat mezi nápadníky, měla si na tři lístky napsat jména. Čtvrtý lístek nechat prázdný. Potom je po jednom zabalit do kapesníku tak, aby ani kousek nevyčníval. Ráno z pod polštáře vytáhne po paměti jeden kapesník a rozváže ho. Pokud by vytáhla prázdný, prý se nevdá nikdy.
- Se zjišťováním, kdy vdavky přijdou pomáhal i kabát házený na střechu domu. Kolikrát spadl před tím, než se na střeše udržel, tolik let je ještě od svatby.
- Jak dlouho to má dívka do svatby mohla zjistit i zavěšením prstýnku na svůj vlas. Takto zavěšený prstýnek dala co nejblíž ke skleničce. Kolikrát prstýnek o skleničku cinknul, než se ustálil, tolik let si dívka na svatbu počká.
- Pokud si chtěla vdavekchtivá dívka pojistit budoucnost, stačilo ji na Štědrý den nasbírat devět patek od vánočky a do roka měla být pod čepcem.
Budoucnost
- Rozkrajování jablíčka - po večeři se rozkrajovala jablíčka. Kdo v něm najde z jadřince hvězdičku, bude mít v příštím roce štěstí a zdraví. Pokud tam najde křížek, znamená to nemoc nebo smrt.
- Louskání vlašských ořechů - louskaly se čtyři ořechy. Bílá, pěkná jadérka znamenala zdraví. Načernalá, ošklivá znamenala nemoc. Čím víc bylo jednotlivých jadérek, tím víc měla vyjít předpověď. Pokud byla černá všechna čtyři jadérka, znamenalo to smrt.
- Ořechy ještě jednou - tři ořechy se zbavily jader a místo nich se naplnily jeden mincí, druhý chlebem a třetí hlínou. Skořápky se slepily k sobě a vrátily se mezi ostatní ořechy. O půlnoci si pak každý vybral jeden ořech. Hlína značila chudobu, mince naopak hojnost a chleba spokojenost.
- Sedm hrnečků - připravte si sedm hrnečků a sedm symbolů. Například: figurka dítěte = narození potomka, chléb = štěstí, šáteček = cesta, uhlí = problémy, hlína = nemoc, smrt, mince = bohatství, prsten = svatba, ... Někde se pod jeden hrneček nedávalo nic a pokud ho někdo odkryl, říkalo se, že vypustil bídu. Kdo si věštil budoucnost, měl zavázané oči, hrnky se mu promíchaly a on si jeden vybral. Hned tak zjistil, co ho příští rok čeká.
- Pohlaví miminka - těhotná žena vyčkávala prvního návštěvníka do domu. Když přišel muž, narodil se jí chlapeček.
- Sfoukávání svíčky - pokud šel kouř vzhůru, znamenalo to, že dotyčný bude příští rok zdravý. Pokud kouř směřoval do kouta, nebo k peci, měl dotyčný zůstat doma a pokud šel kouř ke dvěřím, měl v příštím roce odejít z domova.
- Lití olova - rozpuštěné horké olovo se nalilo do vody a podle tvaru, který ve vodě vznikl, se věštila budoucnost. Vznikaly nejrozmanitější tvary a tak význam dost často záležel na fantazii. Jasný význam měly základní tvary: rovné čáry znamenaly spokojený a klidný život, vlnité čáry zase nejasnosti, zmatky, nebo cestování. Uzavřený kruh značil finanční zisk, nebo dědictví, porušení kruh pak věštil zklamání, finanční ztrátu, nebo nemoc. Dva spojené kruhy připomínaly prstýnky a proto znamenaly svatbu, naopak přerušené kruhy značily rozchod. Pokud se ukázal ovál, znamenalo to sňatek z lásky. Trojúhelník znamenal nečekané štěstí v podnikání, čtverec byl symbolem života v souladu s lidmi a přírodou. Kříž znamenal smrt, zatímco dva kříže věštily zajištěné stáří.
- Pouštění lodiček - důležité je, aby si lodičku vyrobil každý sám. Pokud se lodičky držely pohromadě, měla se držet pohromadě i rodina. Také se dalo položit lodičce při zapalování otázku a pokud lodička sama doplula k druhému břehu, přání se vyplnilo. Pokud zůstala u břehu, nic se v příštím roce nezmění. Když se hned potopila, byly všechny snahy marné. Pokud plavala bok po boku s jinou lodičkou, znamenalo to lásku a přátelství. Když ale lodička každou chvíli plula vedle jiné, znamenalo to, že její majitel je nestálý, přelétavý a hledá sám sebe. Pokud vytvořily lodičky kruh, značilo to bezproblémové soužití, vzájemnou lásku a toleranci v rodině. Jestliže se jedna lodika ocitla uvnitř kruhu, znamenalo to, že její majitel potřebuje pomoc a ochranu. Lodička která opustila kruh ukazovala na toho, kdo příští rok rodinu opustí. Pokud se lodička točila v kruhu, její majitel je nerozhodný a neví co od života chce. Když jedna lodička potopila druhou, její majitel se na nic neohlíží a jde si tvrdě za svým. Pokud se přiblížila jedna lodička k druhé a té zhasla svíčka, znamenalo to, že majitel první způsobí svým chováním majiteli druhé ztrátu lásky, nebo odmítnutí prosby.
Těhotná žena může z lodiček věštit, jestli čeká chlapce nebo dívku. Vypustí dvě skořápky, jednu větší a jednu menší. Pokud pluje menší napravo od větší, čeká žena chlapečka. Když se k malé lodičce přidruží další lodičky, značí to počet dětí, které bude žena mít. Oddělení malé lodičky od velké naopak předpovídá nezávislé dítě. Zhasnutí jedné ze svíček naznačuje komplikovaný vztah dítěte s rodiči. Pokud se nějaká lodička potopí, znamená to chudobu v souvislosti s narozením dítěte. Pokud obě lodičky doplují spolu ke břehu, budou mít matka a dítě krásný vztah a nebo bude snadný porod.
Po věštbě by se lodičky měly vždy spálit, aby se umocnila kladná věštba a oslabila ta negativní.
Přejeme Vám krásný Štědrý den v rodinném kruhu a budeme rády, když se s námi, až budete mít chvilku, podělíte o vaše zvyky, nebo když nám napíšete, které zvyky znáte, které naopak byly novinkou.
Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.
Diskuze k této stránce (23 příspěvků)
Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.
Aneta Jiřičná Bendiková, 23. 12. 2020, 17.56
jsou to krásné tradice
Mygara, 29. 12. 2019, 8.13
To je tady spousta možností co se dá vyzkoušet