Moje etapy rodičovského sebevzdělávání
Vložil(a): Katka, 18. 1. 2015 12.34
Během těhotenství mě nenapadlo číst kromě Velké knihy o matce a dítěti nic jiného, ale po druhých narozeninách mé první dcery jsem se začalo zajímat o výchovu a různé přístupy k ní. Přihlásila jsem se na kurz efektivního rodičovství a naučila jsem se lépe zvládat stres, odnaučila jsem se dítě bít a pochopila jsem například, proč se dítě vzteká a jak situaci nejlépe a nejrychleji vyřešit.
Uplynuly další 2 roky, do rodiny přibyl syn a zase jsem pocítila potřebu dozvědět se o výchově něco nového. Kniha Koncept kontinua mě utvrdila v tom, že je správné dítě nenechávat vyřvat, že je správné dítě chovat a že ho tím člověk nerozmazlí, ba naopak.
Velmi přínosná, zejména vzhledem k rodinnému rozpočtu, byla knížka Líny rodič. Přečetla jsem si, že dítě je nejšťastnější v přírodě, s klackem v ruce a že opravdu není potřeba utrácet horentní sumy za časté návštěvy zábavních center.
Trošku nadstavbová knížka je Summerhill, o škole v Anglii, kam děti chodí dobrovolně, vybírají si předměty, které je zajímají a mezi žáky a učiteli je rovnoprávnost i při hlasování o chodu školy.
Největší vliv na mě měla knížka Vychováváme děti a rosteme s nimi. Představuje ucelený koncept výchovy, kde nedominuje ani rodič ani dítě a namísto mentorování, ovládání a manipulace je s dítětem zacházeno s úctou a respektem. Vysvětluje, proč tresty ve výchově nefungují a umožnila mi, abych porozuměla dětem a jejich potřebám. Našla jsem zde odpovědi na své otázky a vymazala jsem ze života podmíněnou lásku.
Samozřejmě jsem četla i knížky věnující se sourozenecké tematice – Pozitivní výchova sourozenců v rodině a Sourozenci bez rivality.
Další knihou byla kniha Respektovat a být respektován, která však byla na můj vkus napsána zbytečně složitě.
Asi jediná knížka, která mě nic nepřinesla byl Malý tyran, je na mě málo liberální ;o)
Nakonec nesmím zapomenout na Nevýchovu, která je takovou českou variací výchovy, hodně vychází z učení Naomi Aldort, navíc přináší návod jak se s dětmi na všem domluvit a brát je jako rovnocenné partnery.
Výčet je obsáhlý, ale knížek o výchově není nikdy dost, takže další knihou na mém nočním stolku je Tvoje dítě jako šance pro tebe.
Pokud jsem někoho knihami inspirovala, jsem ráda a těm, kteří dokáží vychovávat i bez teoretické přípravy, závidím a gratuluji ;o)
Máte i Vy zajímavý příběh, o který se chcete podělit? Napište ho.
Diskuze k této stránce (27 příspěvků)
Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.
Ketris, 4. 8. 2018, 14.14
Moc dekuju za inspiraci.. Par si jich urcite objednam!
L.janicka.l, 31. 7. 2018, 15.37
Diky za inspiraci, nektere knihy si rada prectu
Žofinka, 28. 5. 2018, 6.51
Já zatím jedu na nevychove
Mygara, 9. 3. 2017, 9.59
já to beru svým selským rozumem, zda je to správná cesta ukáže čas
Fuga, 22. 1. 2017, 18.56
nevím zda to jde bez teoretické přípravy , ale já si z každého směru, stylu vezmu něco, co je mi blízké, a touto cestou se ubírám
Katka, 10. 12. 2016, 18.33
Tak přidávám další trošku do mlýna: Sourozenecké konstalace, S láskou i rozumem, Když děti často stůňou, Ne(gramotný) rodič. Teď mám rozečtenou sérii Sára od Esther a Jerry Hicks.