Podlahové vytápění
Vložil(a): vmbservis, 8. 11. 2022 21.20
V dnešním světě technologie nestojí na místě. Díky rychlému vývoji stavebních technologií si spotřebitelé mohou vybrat typ vytápění, který nejlépe vyhovuje jejich technickým a nákladovým požadavkům.
Existují dva typy podlahového vytápění:
Prvním je vodní podlahové vytápění, vytápění se provádí pomocí trubek položených v podlaze, kterými cirkuluje teplonosné médium (voda, roztok ethylenglykolu).
Druhou možností je elektrické podlahové vytápění, které je vyhříváno elektrickými kabely položenými v podlaze.
Elektrické vytápění přeměňuje elektrickou energii na teplo. Topná jádra v podlahových topných kabelech jsou vyrobena z vysoce odolných slitin a jejich hlavní funkcí je zahřívat se při průchodu elektřiny. Běžné měděné nebo hliníkové vodiče nejsou pro tento účel vhodné.
Podlahové vytápění se ohřívá běžnou vodou (roztokem etylenglykolu) z topného systému prostřednictvím trubek vedených v podlaze.
Hlavním topným prvkem v systémech podlahového vytápění je trubka. Dříve byla základním materiálem, z něhož se většinou vyráběly topné trubky pro podlahové vytápění, měď - nákladný, nepružný a rozmarný materiál. Dnes jsou k dispozici různé typy plastových a kovových plastových trubek. Výrobky předních výrobců jsou pružné, lehké, odolné proti difúzi kyslíku a vysoce odolné proti korozi a zarůstání. Jejich molekulární struktura je taková, že po rozbití získají po zahřátí svůj původní tvar. Po přitlačení na konci přes vnitřní průměr pomocí speciální trysky a následném nasazení na šroubení rychle získají původní průměr, utáhnou objímku šroubení a zajistí vodotěsnost spoje. Jejich životnost přesahuje 50 let. Jsou 100% hygienické - netoxické a neutrální vůči vodě. Systémy vodního vytápění se dělí na betonové podlahy a podlahové vytápění.
Betonové vodní systémy podlahového vytápění. Technologie jejich instalace je jednoduchá. Vodovodní podlahové trubky se připevní k tepelné izolaci a poté se vyplní maltou. "Koláč" celého betonového systému se pohybuje mezi 80 a 140 mm - v závislosti na tepelných ztrátách podlahy. Potěr nad trubkami musí být vysoký nejméně 30 mm. V opačném případě může dojít k zebrovitému efektu, tj. nedostatečná tloušťka potěru způsobí nerovnoměrné rozložení tepla po celé ploše podlahy. Existuje také riziko, že potěr při zatížení praskne. Betonový systém musí vydržet zatížení 300 kg/m2.
Betonové vodní podlahové vytápění je navrženo a instalováno jako hlavní vytápěcí systém. Výjimkou jsou případy, kdy podlahové vytápění slouží v souladu se zadáním zákazníka jako komfortní nebo doplňkové vytápění. Betonový topný systém je levnější než podlahové vytápění.
Máte i Vy zajímavý příběh, o který se chcete podělit? Napište ho.
Diskuze k této stránce (8 příspěvků)
Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.
Jana Novotná, 23. 12. 2023, 19.41
Podlahové vytápění je jistě skvělým řešením pro některé domy, ale já jsem se rozhodla pro krbová kamna. Koupila jsem si je na internetových stránkách https://www.krbova-kamna-eshop.cz/krbova-kamna/, kde měli veliký výběr. Topení dřevem a pohled do plamenů, které šíří příjemné teplo po celém obývacím pokoji je pro mě nejlepší způsob, jak strávit večer.
koliaska105, 30. 10. 2023, 13.23
My teda doma podlahové vytápění nemáme, i když jsem ho dlouho chtěla. Jako primární zdroj tepla teď používáme krbová kamna z https://www.levnekrby.cz/ Kupovali jsme si je minulý rok. Donutily nás k tomu ty zvyšující se ceny plynu a musím říct, že zatím se nám to vyplácí. Dřevo je stále relativně levné. I když je pravda, že také s cenou šlo mírně nahoru.
milujici.teticka36, 12. 6. 2023, 17.02
Ono to podlahové topení je docela fajn věc. Jen je to potřeba mít to udělané dobře. Což mi přijde, že spousta lidí prostě nemá. Ale samozřejmě záleží pak na každém. My máme od https://www.proclick.afriso.cz/ směšovač vody, který máme udělaný na terciální okruh. Ale jako víc po mě nechtějte. Dělal to manžel, protože je topenář, tak si zařídil všechno, co k tomu potřebuje.
lucie25987, 7. 12. 2022, 10.05
U nás bylo podlahové vytápění jasnou volnou, jen jsme řešili ten hlavní zdroj tepla. Dlouho to byla jasná krbová kamna, ale pak manžel narazil na akumulační kamna Norsk Kleber na https://www.flamen.cz/product-brands/norsk-kleber/ a zalíbila se mu myšlenka, že bychom nemuseli topit tolik a přes to bychom měli doma teplo, tak do nich zainvestoval a jsme spokojení. Topíme chvíli a pak se uvolňuje teplo z nahřátých kamen, takže neexistuje, že bychom topili 24/7.
Tak tohle vám celkem závidím. Právě bych taky hrozně chtěla doma podlahové vytápění. Asi to ale necháme až budeme dělat nové vinylové podlahy. To máme v plánu někdy v průběhu příštího roku. Uvidíme jak to dopadne. Co se ale samotných podlah týče, tak ty už máme vybrané, konkrétně tady odtud - https://www.vesna.cz/vinylove-podlahy
vranovahan, 30. 7. 2023, 1.11
Koukám na ta kamna a musím teda říct, že vypadají opravdu dobře. Díky za tip. My právě už delší dobu taky přemýšlíme nad tím, jestli doma nepřejít na tuhá paliva. Zvažujeme tedy nějaká taková kamna. Co ale ještě nevypadá zle je například kotel na pelety. Ty samotné pelety jsou totiž celkem levné, viz https://www.premium-pelety.cz/ Taky by to mohlo být zajímavé řešení.
Ahoj, chtěla bych se na něco zeptat. Moje starší dcera se teď bude stěhovat do nového bytu a prý je tam dálkové vytápění, viz https://www.praha-cista.cz/evropske-metropole/ Docela mě to překvapilo o vzhledem k tomu, že skoro celý život žiji na vesnici jsem o tomto způsobu vytápění nikdy moc neslyšela. Dokázal by mi někdo říct jaké to má výhody, popřípadě nevýhody?
Při instalaci podlahového vytápění je třeba vzít v úvahu velké množství faktorů. Je třeba vzít v úvahu různé podmínky tepelných ztrát, možnosti napájení, použitelnost jednotlivých topných těles a termoregulačních prvků. Můžete si to spočítat a udělat sami, ale je lepší se alespoň poradit s odborníkem https://vmb-servis.cz/instalater-praha-4