Čtyřnohá chůva
Vložil(a): pavlakosec, 17. 7. 2016 12.58
Čtyřnohá chůva
Pes je jako nepopsaný list papíru. Co na něj napíšeš, takový bude.
Máme doma 3,5letého pejska rasy Amstaff (Americký stafordšírský teriér) jménem Storm. Je to náš mazlíček, žije s námi v domě, spí u nás v posteli. Bohužel se dost často setkáváme s nepochopením a předsudky ze strany nechápajícího okolí. Přitom tento pes se v Anglii používá jako tzv. Baby sitter a i odborníky je při dobrém vedení doporučován do rodin s malými dětmi. Našeho 8m syna miluje a kde je on je i pes. V naší smečce jsem já alfa samice a tak co řeknu to platí.
Výběr pejska
Už když si psa vybíráte, tak se zamyslete nad tím, k čemu ho budete mít. Pouze k hlídání domu a venku v kotci nebo doma jako člena rodiny. Také je důležité podumat nad budoucností. Plánuji nebo už mám děti? Základem spojené budoucnosti rodiny se psem je dobrý výcvik a poslušnost.
V našem případě, už když jsme si hledali štěňátko, tak naší jasnou volbou bylo toto plemeno. Při dobrém vedení je to velmi hodný a společenský pes. Bohužel vlivem mediální pračky je zařazován mezi bojová plemena (tento pojem neexistuje a pokaždé, když ho slyším, tak je mi líto toho člověka, který ho používá. Ukazuje tím, jak málo toho o psech ví).
V době, kdy jsme zjistili, že čekáme přírůstek do rodiny, začalo naše hledání informací o tom jak připravit pejska na příchod nového člena rodiny-smečky. Důležitá je také porada s veterinářem, pejsek musí být zdravý, naočkovaný a odčervený. Předcházíme tím možným problémům.
Těhotenství a příchod nového člena
Pes si velice dobře uvědomuje, že je něco jinak. Fenka to chápe lépe než pes ale i ten to cítí. Náš hafan se ode mě hlavně v posledních měsících nehnul ani na krok vždy byl po mém boku, s hlavou u bříška, i přes kopání našeho malého uvnitř. Ochraňoval mě a hlídal více než předtím i na procházkách. Nikdy ne agresivně, jen se postavil přede mě.
Kdyby to bylo v mé moci, tak bych si ho vzala i na porodní sál ale to není možné. Už z porodnice jsem mu proto poslala látkovou plenku, kterou jsem otřela sebe i syna, aby si zvykl na jeho pach.
Dle nastudovaných rad jsme přijeli domů a partner nesl miminko a já šla jako první se s ním přivítat a pomazlit, dokázat mu, že se nic v našem vztahu k němu nezměnilo. Poté jsme položili malého na deku a pod dozorem ho nechali očichat a olíznout. První seznámení je velice důležité. Neodstrkujte pejska od miminka. Dle názorů odborníku si dítě takto posiluje imunitu a snižuje se tím i možná alergie na psí srst. Pro některé maminky a babičky strašná představa ale není to tak hrozné. Dá se to zvládnout. Od té chvíle se vše změní, pejsek bude u všeho asistovat, zajímat se o miminko. U nás jen co malý zaplakal, tak pes běžel pro mě. Leží u postýlky nebo kočárku a neustále ho hlídá. Ze začátku je potřeba ostražitost. Není možno nechávat psa s miminkem o samotě. Pes by mohl nechtěně miminku ublížit. Pořád ale bojujeme s psím zlozvykem tahání za vodítko při venčení, chce být před kočárkem a hlídat ho před případným nebezpečím. Je to trochu problém pak zvládnout psa i kočárek. My to vyřešili šátkem a chodíme na procházky s ním.
Tahání za ocas atd.
Postupem času začínáme řešit další problémy a ty jsou hlavně jak naučit psa snášet tahání a bouchání od syna. S tím je potřeba začít už od malička psa. Důležité je aby si zvykl na tahání a další možné projevy dítěte. Neméně důležité je ale i výchova dítěte. Nesmí se dovolit, aby psa trápil. Bohužel na internetu je spousta videi, kde ukazují, jak dítě psa bije, jezdí na něm jako na koni, tahá ho a okolí se jen směje. Pokud jsou přehlíženy varovné signály psa jako to, že odejde nebo začne vrčet, tak to může skončit špatně. Poté je vždy trestán jen pes a ne jeho majitel, který na něj má dávat pozor a je za něj zodpovědný. Vždy by měl mít pes možnost někam odejít nebo se schovat. Mít svůj bezpečný kout nebo pelech, kde ho nebude nikdo otravovat. Je to živý tvor, který nemusí mít stále jen dobrou náladu. Odměňujme pejsky za dobré chování k dětem. Stanou se z nich časem nerozluční parťáci.
Jednou z dalších situací je krmení. Pokud je pes zvyklý žrát v určitý čas a nesmí se mu sahat do misky, tak v tuto dobu dávejme velký pozor na děti nebo posuňme tento čas na dobu, kdy dítě spí. Náš pes je zvyklý mít granule k dispozici pořád a postupem času ho zvykáme i na to, že mu syn sahá na jídlo a do misky. Bohužel i u nás se objevil nešvar, že to co nesní dítě, dojídá pes. Není to pro psa zrovna vhodné.
Začíná nám teď období, kdy syn leze po čtyřech a staví se na nohy. Sestavujeme proto ohrádku a jen rozmýšlíme, jestli nebude lepší a bezpečnější tam dát psa a tím ho uchránit před dítětem. J Už teď se po něm natahuje, tahá ho za pysky a plácá. Ten to trpělivě snáší a ve chvíli, když už toho má dost, tak odejde.
Rasy vhodné a nevhodné
Je mnoho ras psů. Některé se označují jako přímo nevhodné k dětem a některé se naopak doporučují do rodiny. Nelze ale přímo říct, že třeba doga není vhodná a naopak čivava je. Každý pes je jiný. Bohužel někteří pejsci z útulku vlivem špatného zacházení se dětí bojí a mohou reagovat agresívně. Nezavrhujme proto všechny psy a dovolme našim dětem vyrůstat v jejich přítomnosti.
Žárlivost
Ani nám se nevyhnula žárlivost ze strany pejska. Vynucuje si pozornost, krade synovi hračky. Postupem času se snažíme nenásilnou formou kradení odnaučit, zatím se střídavým úspěchem. Bohužel je to problém. Přece jen byl Storm u nás doma skoro 3roky jediné dítě. Tak i u něj se objevují známky žárlivého jedináčka. Kamarádka má jinou zkušenost. Mají pejska rasy Yorkšírského teriéra a ten si vynucoval pozornost tím, že se dostal do postýlky a lehl si k miminku. Je to sice jen malý pejsek ale i tak je to velký problém, který se jim podařilo rychle vyřešit.
Nedávno jsem se bohužel setkala s dalším případem, kdy majitelé darují nebo prodávají psa z důvodu narození dítěte. Je to bohužel smutná skutečnost. Vymlouvat se na nedostatek místa nebo času je jen obhajoba špatného svědomí. Pes potřebuje jen pelech a min 3x denně ven. Chodíte s miminkem a kočárkem na procházky, tak přiberte i pejska. U nás se hodně nosí v šátku, takže pejsek chodí ven a hlídá nás.
Nakonec bych chtěla poprosit všechny maminky, aby naučily své ratolesti nepřibližovat se a nedotýkat se cizích pejsků. Ať jsou již malincí nebo velcí. Předejde se tak možným nehodám. I já učím našeho syna, že ne všichni pejsci jsou jako náš hafan a každý si nechce jen hrát.
Moc by mě zajímaly vaše zkušenosti s pejsky a miminky. Ráda si je přečtu.
Máte i Vy zajímavý příběh, o který se chcete podělit? Napište ho.
Diskuze k této stránce (25 příspěvků)
Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.
Aneta Jiřičná Bendiková, 18. 2. 2021, 18.33
je to je super chůva,nevlastní mamka,taky měla takovou
Žofinka, 12. 5. 2018, 21.03
Osobně máme kočku a když vidím, co s ní naše malá dělá....
Mygara, 24. 2. 2017, 13.50
já si to nedokážu dohromady představit
Fuga, 1. 2. 2017, 17.15
je pravda, že i náš syn se automaticky žene ke každé kočce a psovi, že je bude hladit. a to i přes vysvětlování, je to taková automatická reakce
Krásně napsané. Já bych psa k malé ( aktuálně 9 měs. ) moc chtěla - zvažuju právě Staffíka, ale muž je proti, že až bude větší. Ráda bych, aby si malá na psa zvykala co nejdříve (a pes na ni ) a učila se jak se k nim chovat. Sice máme psy v rodině, ale to je daleko a vidí je jednou za čas a je z nich nadšená Tak uvidíme
Máme doma Jack Russella, totální blázen a hyperaktivec. Nyní je mu teda 7 let, tak už se lehce občas zklidní , každopádně s příchodem dětí jsem se jeho žárlivosti a temperamentu obávala ... ale musím říci, že ač je vidět, že samozřejmě žárlí (3 roky byl doslova on to naše první dítě), k holkám se chová naprosto úžasně, hlídá je, nechá si od nich dělat cokoliv ... Dvojčata samozřejmě držíme zkrátka, vysvětlujeme co můžou a co už ne... soužití je zatím parádní!!! Na druhou stranu jsem ráda, že holky se psů nebojí, mají obecně velice kladný vztah ke zvířatům ... a imunitu taky trénujeme s těmi zvířátky kolem báječně
Moc hezky a pravdivě napsáno. My máme doma stafbulla, kterému při narození dcery byly tři roky. Při návratu z porodnice jsem mu dala čichnout k čepičce, ale k němu jsem ji nedala. Taky od začátku chodí vedle kočárku, pes má ohlávku a jsem jistější,netahá. Pes nežárlí, spíš dcerka. Odhání ho, někdy plácne a on odejde, ale učím ji, ať to nedělá a radší ho pohladí. V rodině máme více psů, tak si myslí, že jsou všichni psi hodní. Hodně chtěla za cizími psi, ale už si jich nevšímá. Vysvětluji ji, že můžou kousnout. Hlavně nenechat o samotě a hlídat, ať psovi dítě nic nebere - hračky, klacek, není u krmení.. Krmíme spolu a ze začátku vždy vzala a snědla nějakou granuli.
To jste krasne napsala taky mame pejska. Border kolii. Synovi je uz rok, ale i kdyz se narodil, tak to mel nas pes na haku ted si spolu obcas hrajou, honi se kolem stolu nebo se pretahujou o hracku. Oba uz vi, ktera z hracek je ci a navzajem si je neberou. Obcas ma nas pes blbou naladu, to nam da jasne najevo zavrcenim a odejde pryc. Nemam rada kdyz dite taha psa za ocas apod., ale nas syn to nastesti nedela. Milujeme zvirata, tak k tomu vedem i naseho syna. Ted se stehujeme na vesnici, tak se tesime, ze pribyde i dalsi pejsek z utulku