Proč stavíme betlémy?

zobrazeno 4929×

Vložil(a): vendy.z, 18. 12. 2017 11.21

Jak to začalo?

Za první zmínku vztahující se významně ke stavění betlémů se považuje událost, kdy ve 4. století papež Liberius přinesl do Říma pět prkének z údajných Kristových jesliček a uložil je do chrámu. Tento chrám pak pojmenovali  Ad praesepe (U Jesliček) – dnes římská bazilika Santa Maria Maggiore.

 

První betlém

Samotný původ stavění Betlémů bývá spojováno s příběhem Františka z Assisi, který před Vánoci r.1223 postavil se svými přívrženci v malé lesní jeskyni u italského městečka Greccio prosté jesle. Jesle vystlal slámou a vedle nich postavil živá zvířata – osla a vola. U těchto jeslí pak sloužil štědrovečerní bohoslužbu. Vědci se přou, zda toto nebylo spíše než prvním betlémem, vzorem pro pozdější liturgické vánoční hry. Kdy a kde vznikl první betlém, jak ho známe dnes, nelze s určitostí říci.

Většinou se ale badatelé shodují na tom, že ten první vytvořil r. 1291 sochař Arnolfo da Cambio, který byl na zakázku pro chrám Santa Maria Maggionare v Římě. Jako první zhotovil skupinku soch vysokých 70-80 cm (Ježíšek, Marie, Josef,  obě zvířata a tři krále). Tento betlém se však nedochoval.

Zřejmě prvním soukromým betlémem byl soubor 116 figur v majetku šlechtické rodiny Piccolominů z Aragony. Další podobné jesle patřily princezně Francesco de Medici. Betlémy se tak staly součástí panovnických a šlechtických sídel, avšak zde již chyběl onen Františkův ideál Kristovy chudoby – betlém byl samé zlato a drahokam…

Poprvé v českých zemích

V českých zemích je první zmínka o stavění betlémů z r. 1560, kdy nově založená obec Tovaryšstva Ježíšova (řád Jezuitů) v Praze postavila o Vánocích první jesličky na území střední Evropy (severně od Dunaje). Nebyla to však náhoda, že právě v Praze byl postaven první betlém.  Nacházíme se v období 16-17. století, tedy protireformačním období!  Katolická církev se všemožně snažila, aby se v té době silně reformované obyvatelstvo opět obrátilo na katolickou víru. Snažila se přilákat k sobě zpět své ztracené ovce hlavně díky emocionálnímu působení.  Betlémy pak začali stavět i další katolické řády – františkáni, dominikáni, karmelitánky… Největší rozmach nastal v době barokní. Vyráběly se betlémy v životních velikostech ať namalované na dřevěných deskách nebo vyřezávané ze dřeva.

Marie Terezie a Josef II.

Vystavování betlémů a i předvádění vánočních her zakázala v r. 1751 svým dekretem císařovna Marie Terezie. Její syn, Josef II., tento zákaz vydal opět o jedenatřicet let později.  Zákaz se tentokrát týkal i soukromých domů, rušili se kláštery i poutní místa. Mnoho umělců přišlo o práci (církevní zakázky) a museli hledat nové zakázky u soukromých osob (hl. bohatých měšťanů). Josefův zákaz se dal hůře kontrolovat, proto se stavění jesliček přesunulo do domácností (i do těch chudších). Vyhnání betlémů z kostelů nemělo dlouhé trvání. Už v době zákazu se dekret porušoval… Především tento zákaz urychlil vznik lidové tvorby betlémů.

Pro nás je prostý betlém takový, který má postavičku Ježíše, Marie, Josefa a zvířat. Dříve však prostý betlém byl pouze dítě a dvě zvířata.

České lidové betlémy

Naše lidové betlemářství (rozmach hl. 19. a 20. stol.) je charakteristické tím, že jsou betlémy zpohádovány, zpoetizovány a v neposlední řadě mají důkladně importovánp ono vánoční mysterium do našich poměrů. Proto v těch českých betlémech lze najít velmi mnoho světských detailů. Setkáváme se v nich nejen s pastýři a darovníky, ale především s představiteli různých řemesel a činností. Časté jsou také figurky muzikantů (hlavně dudáci) a téměř vždy chybí orientální jeruzalémská kulisa. Děj je zasazen do české vesnice či malé vesnice. Lidovému betlemářství se dařilo nejvíce v podhůřích a tam, kde byla obvyklá podomácká výroba. Figurky bývali menší a menší a už nebyly jen dřevěné, ale také papírové, voskové, plátěné, z pálené hlíny, těsta apod.

Specifické jsou v našem betlemářství také skříňové betlémy – s figurkami ve zdobené prosklené skříňce. S takovýmito skříňovými betlémy putovali koledníci kolem domácností a hrávali před nimi vánoční hry.

Role betlémů v domácnostech

Betlémy by se v domácnostech měly stavět dle tradice na konci doby adventní.  V předvečer narození Ježíše se pak do betlému přidává figurka malého Krista. 6. ledna se zase přidají k zástupu směřujícímu do Betléma figurky tří králů. Betlém se uklízí na Hromnice 2. února.

Dříve býval betlém dominantou vánoční výzdoby. Kolem něj se aranžovaly jedlové větvičky a od Štědrého dne se u nich zapalovaly svíčky. Původně se k betlému klady štědrovečerní dárky.

 

Zdroje:

pixabay.com (obrázky s licencí pro nekomerční užití)

http://www.krestanskevanoce.cz

https://cs.wikipedia.org

www.mjh.cz/

http://muzeum.sumava.net/muzeum_sumavy/text/data/historie_jeslicek.html

Máte i Vy zajímavý příběh, o který se chcete podělit? Napište ho.

Sdílejte:   | 
2

Diskuze k této stránce (49 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

milujici.teticka36, 9. 1. 2023, 14.25

My máme doma vlastní Betlém, který jsme si dělali sami. Na https://www.pixouno.com/ jsem našla nějaké ty obrázky a jako grafička si je upravila tak, jak jsem potřebovala. Pak jsem jen vytiskla a manžel ze sololitu vyřezal postavičky, které jsme na to nalepili. Vznikl poměrně jedinečný betlém, který nikdo nemá. Jinak my teda sklízíme vždycky v průběhu ledna. Většinou během prvních čtrnácti dní.

Eliška Kozlova, 4. 12. 2022, 21.57

Jj, Vánoce jsou do Hromnic, takže až do února, nemusí se všechno balit na Tři krále

Jjirinka, 4. 12. 2022, 19.11

Betlém je dnes ve spoustě městech a je to krásná tradice

raad1, 4. 12. 2022, 18.01

Máme doma malý dřevěný a večer rozsvícený

parakeet, 4. 12. 2022, 17.57

Odpoledne jsem se byla podívat na Betlém, hrála tam hudba a bylo to krásné.

krásné,ale betlémy nestavíme.

babca216, 9. 12. 2020, 21.13

Máme doma sice jen papírový betlém, ale i tak navodí atmosféru

Tenderka, 9. 12. 2020, 20.21

krasne

Teryk92, 9. 12. 2020, 19.09

Betlém doma nemáme

Evka2, 9. 12. 2020, 17.49

Krásně napsané

© 2013 - 2025 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů