Nástup do práce při pobírání RP
Vložil(a):Anonymní,6. 1. 2019 7.41
Na dotaz odpovídá LenkaKozlova
Dobrý den, syn 2/2019 tři roky. RP mám prodloužen na 4 roky. Nyní pracuji na dohodu u jiného zaměstnavatele než před mateřskou dovolenou. V původním zaměstnání chci podat výpověď. Sociální a zdravotní za mě v tuto chvíli odvádí stát, že? Bude tomu tak i nadále dokud neskončí RP ? Nebo by bylo lepší se od tří let syna nechat zaměstnat na hhp? Jak by to pak bylo s odvody soc. a zdrav. ? Počítá se práce na dohodu při pobírání 4. rokem RP na “důchod”? Je třeba někde něco nahlašovat? Nerada bych něco zanedbala. Děkuji za odpověď.
Máte dotaz na odborníka z této poradny? Zeptejte se
LenkaKozlova, 6. 1. 2019, 12.52
Dobrý den, pokud u zaměstnavatele čerpáte rodičovskou dovolenou, tak jste v kategorii státních pojištěnců jako osoba na rodičovské dovolené a zdravotní hradí stát. Pokud v zaměstnání skončíte a pojišťovně nahlásíte, že jste příjemcem rodičovského příspěvku, bude za Vás hradit zdravotní stát jako za příjemce rodičovského příspěvku. Sociální stát nehradí, není povinné. Péče o dítě do 4 let se bere jako náhradní doba důchodového pojištění. Pokud se nechcete v únoru vracet do zaměstnání, výpověď podat nestihnete, tak aby stihla doběhnout výpovědní doba před koncem rodičovské dovolené. Můžete zaměstnavateli navrhnout ukončení pracovního poměru dohodou. I když jste zároveň státní pojištěnec a zároveň pracujete, pak zaměstnavatel odvádí odvody standardně dle typu dohody/smlouvy a výše výdělku (tzn. u DPP se odvádí sociální a zdravotní od výdělku vyššího než 10 tis. Kč měsíčně, u DPČ od roku 2019 od výdělku 3000 Kč). Jediný rozdíl je ten, že se na Vás nevztahuje minimální vyměřovací základ pro odvod pojistného na zdravotní pojištění. Tedy pokud si měsíčně vyděláte méně než minimální mzdu a zároveň dosáhnete příjmu rozhodného pro odvod pojistného, tak zaměstnavatel odvede sociální a zdravotní dle skutečného výdělku a nedopočítává zdravotní do minimální výše odvozené z minimální mzdy.
LenkaKozlova, 6. 1. 2019, 12.54
Ještě doplním, že je potřeba zaměstnavateli oznámit, že jste ve státní kategorii pojištěnců, aby věděl, že se na Vás nevztahuje minimální vyměřovací základ.
Anonymní, 6. 1. 2019, 16.48
Děkuji za odpověď. Mohu tedy 4. rok být zaměstnána pouze na dohodu a vydělat si do 10 000Kč aniž bych já či zameštnavatel platil soc. a zdrav. pojištění? A až po vybrání rodičovského příspěvku se nechat zaměstnat na hpp?
LenkaKozlova, 6. 1. 2019, 17.04
Ano, pokud to bude dohoda o provedení práce s výdělkem max. 10 tis., tak se z ní sociální ani zdravotní neodvádí. Zdravotní za Vás zaplatí stát, ale musíte pojišťovně oznámit po skončení pracovního poměru, že jste příjemcem rodičovského příspěvku. A jen upozorním, že na DPP můžete pro jednoho zaměstnavatele odpracovat maximálně 300 hodin ročně.
Anonymní, 6. 1. 2019, 17.11
Děkuji. Pokud bych dala výpověď dohodou a následně ihned podepsala novou práci na hpp, tak nikde nic nehlásím, že? Děkuji ta odpověď. Moc mi to pomohlo
LenkaKozlova, 6. 1. 2019, 17.32
V takovém případě nic hlásit nemusíte, oznamovací povinnost mají zaměstnavatelé. Jen upřesním, že výpověď dohodou je nesprávný termín. Zákoník práce rozlišuje buď výpověď (jednostranný úkon spojený s výpovědní dobou) nebo dohodu o ukončení pracovního poměru (potřebuje souhlas obou stran).
Anonymní, 7. 1. 2019, 23.02
Dobrý den, obracím se opět na Vás :-) Pobírám RP do konce ledna/2020. V nynějším zaměstanání jsme se domluvili na výpovědi ke dni, kdy bude mít syn třetí narozeniny. Od následujícího dne mi naběhne smlouva na dohodu o provedení práce u jiného zaměstnavatele. K tomu mi ještě běží podnikání na živnost. list (to mám již řadu let). Je to takto správně “načasované”? Na zdravotní pojišťovnu už nemusím, že? Mělo by mi vše navazovat. Děkuji za odpověď, vůbec se v tom nevyznám.
LenkaKozlova, 8. 1. 2019, 9.27
Dobrý den, pokud se jedná o DPP s výdělkem do 10 tis., tak z ní není odváděno pojistné. V takovém případě doložte pojišťovně pobírání rodičovského příspěvku.
Anonymní, 8. 1. 2019, 18.12
Děkuji za informaci
Pro přidání dotazu je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.