Zánět středního ucha - píchnutí, prasknutí
Na dotaz odpovídá MUDr. Martina Boháčová (bohacova)
Dobrý den. Dcerku (2,5 roku) opakovaně tuto zimu s rýmou bolela ouška. Jednou už se zdála být zdravá, rýma byla už pár dní úplně pryč, tak šla do školičky. Po obědě jsem si pro ní přišla a měla prasklé ouško, ze kterého jí vytékal hnis. Nic neříkala, nestěžovala si vůbec na bolest - to pouze jednou asi 5 dní zpátky, když ještě měla tu rýmu. Od té doby měla rýmu několikrát a hned když si postěžovala na ouško, jely jsme raději na ORL. Podle zprávy měla v uchu znatelné množství kapaliny a vpáčený bubínek, takže to na píchnutí nebylo. Slyšela jsem, že je lepší, když se ouško píchne, než když praskne samo. Když samo praskne, udělá se větší (nekontrolovaná) dírka a jizva a může to mít vliv na sluch. Je to pravda? Měla bych vždycky hned s první bolestí oiuška raději jet na ORL, nebo mám vyčkávat? Samozřejmě už mám doma kapky s netopýrem Otobacid, tak ty při bolesti kápnu a dávám studené obklady za ouško. Také Audiron dcerce do uší kapu preventivně s rýmou. Díky za Vaši odpověď. A.
Máte dotaz na odborníka z této poradny? Zeptejte se
Dobrý den, zánět středního ucha u dětí bývá obvykle doprovázen či předcházen rýmou. Kapat preventivně do uší při rýmě Audiron či cokoliv jiného nemá smysl - zaměřte se na samotnou rýmu - nosní kapky, spreje s mořskou vodou, smrkat. Pokud ouško začne bolet, je vhodné prokapat nos anemizujícími nosními kapkami či sprejem ( Nasivin, Olynth atp.), podat lék proti bolesti- např. Nurofen, máte-li ušní kapky typu Otobacid ((jsou na recept), určitě můžete do ucha použít. Pokud ouško bude dál bolet, určitě s návštěvou ORL neváhejte. Co se týče propíchnutí uší: Obecně se dá říci, že je indikované při zánětlivých změnách na bubínku a zároveň při jeho vyklenutí- hodně ale záleží na zvyklostech pracoviště i samotného lékaře, jak situaci zhodnotí.
Ano, použila bych už anemizující nosní kapky, které mají větší efekt na "splasknutí" sliznic nejen nosu, ale i nosohltanu, kam ústí tzv. sluchové trubice, které vedou do středního ucha. V nosohltanu bývá také často tzv nosní mandle, která může ústí sluchových trubic blokovat a také může působit jako tzv. fokus, čili " zdroj infekce" - proto se taky při opakovaných středoušních zánětech (ale i z jiných důvodů) zvažuje její odstranění.
Pro přidání dotazu je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.