Ostatní
z lesa
Když myslivci z lesa jdou,
zvěřina je v lese,
každý sobě flintičku
na rameni nese.
vlčí mák
Natrhala jsem si venku
vlčí máky na panenku,
vlčí mák, rudý mák,
zkus to po mě zrovna tak.
Vitamínová básnička
Vzal jsem žlutou tužku,
namaloval hrušku.
Vedle hrušky jablíčko,
červené jak srdíčko.
Nakreslil jsem vitaminky,
co jsem dostal od maminky.
Vyrostly nám na zahrádce,
byla s nimi spousta práce.
A teď kreslím pilulky
od magistry Lidunky.
Jsou to taky vitaminy,
ale o maličko jiný.
Ty se musí polykat,
a to nemá každý rád.
Vitaminy potřebujem,
zvítězíme nad zlým virem.
Ťuká, ťuká deštík
Ťuká, ťuká deštík
na široký deštník.
Ťuká, ťuká prstíkem:
"Kdo je pod tím deštníkem?"
"To jsem já, panenka,
točí se mi sukénka,
už tě nechci kapičko,
já mám radši sluníčko."
Svlačec
Nad škarpou visí u silnice,
obtáčí dlouhá stébla žit.
Jen kapku rosy a nic více
v kalíšku svém ti podá pít.
Tak lehce jde se pocestnému,
jak okusil by vzácných vín.
Co říkal chlapec? Zdálo se mu,
že zavoněl dech maminčin.
Svatý Jan Nepomucký
Pět hvězd krouží kol svatého,
jenž si drží ústa.
Na Havlíčka Borovského
vzpomenu si zhusta.
Jenom jednou klekl sobě,
prose u svatého,
by náš jazyk neshnil v hrobě,
jako neshnil jeho.
A náš jazyk žije, vzkvétá,
lid jím mluví, zpívá.
Po vsích stojí štatuje ta
opršelá, křivá.
Stromeček
Stromečku, pojď dál,
zmrzneš na té pavlači,
ať jsi jedle nebo smrček,
jen pojď dál, jsi král
jasanů i akátů,
lip ve vonném brokátu -
ze všech stromů země zdejší,
budeš večer nejkrásnější.
Ze všech, ze všech nejsladší.
Sněhuláček
Sněhuláček stál,
sluníčka se bál,
mrkvička mu spadla na zem,
zajíc mu ji vzal.
Rozkvetlá větev
Bílá krajka, vzdušné zpěnění, jitřní sen,
stříbrná pára, již vydechla země.
Přelud, jenž mizí, nehmotné zdání jen,
rozkvetlá větev, jež naklání se ke mně.
Plachý úsměv, bojácné Smím?, mlha, cit
melodie hodiny ranní.
Kterak tě, zrosená, do hrubých rukou vzít
a nepomačkat tě v pevné dlani?
Rostu
Já nevěděl, že rostu,
a vůbec mě to nebolí
a v noci spím a rostu
a rostu cestou do školy.
Rostu, když koukám z okna ven,
rostu, když ležím opálen
na slunci, mámě pro štěstí
rostu, jak hříbek po dešti.
Přání
Maminko má zlatá,
přáníčko ti nesu,
dlouho jsem se učil,
teď se nějak třesu.
To nejlepší co mám,
ze srdce svého ti dám,
protože tě tolik,
tolik rád mám.
Pozor, přechod pro chodce
Babka běží do krámu
pro půl kila salámu.
"Dejte pozor babičko,
přejede vás autíčko!"
Babka nemá obavy:
"Ono jistě zastaví.
Tady do mě nevrazí,
zde se totiž přechází!"
Po prázdninách
Dobré ráno milé děti, prázdniny ty strašně letí.
Sešli jsme se tady znova, čeká nás tu parta nová.
Bude tady legrace, budem jako v pohádce.
Jedna, dvě, tři, čtyři, pět,, nám se líbí celý svět.
Máme se tu všichni rádi, jsme tu dobří kamarádi.
Dobré ráno, dobrý den, tak už tady zase jsem.
Všechno se nám bude dařit, protože se budem snažit.
Dobré ráno milé děti, je nás tady jako smetí.
Budeme si spolu hrát, cvičit zpívat tancovat.
Dobré ráno, hola, hola, školka na nás zase volá.
Doma máme mámu, tátu, tady zase hodnou tetu.
S čím si budem dneska hrát?
Postavíme z kostek hrad, potom třídu uklidíme,
na vycházku vyrazíme.
Píšu, píšu říkanku
Píšu, píšu říkanku,
zatímco ty spíš,
první si ji poslechneš,
až se probudíš.
Otevří své oči, synku,
podívej se na maminku.
Sluníčko už také vstalo,
třeba se ti o něm zdálo.
Dobré ráno, dobrý den,
pojďme za ním honem ven!
Podle abecedy