Ostatní
Štědrovečerní otázky
Jak vypadá Ježíšek?
Má opravdu kožíšek?
kolik je mu asi let?
Jedna, dva, tři, čtyři, pět?
V čem roznáší dárečky?
Zdobí taky stromečky?
Chodí nebo přiletí?
Čím se liší od dětí?
Třeba podle svatozáře?
Proč se nikdy neukáže?
Poděkování
Děkuji ti za kočárek,
za panenku, za knížku.
Potěšil mě každý dárek.
Děkuji ti, Ježíšku.
Každý ptáček má svou píseň
Každá louka má svou trávu.
Každá kytka má svou barvu.
Každý oheň má svůj dým.
Každý člověk má svůj stín.
Kapka deště padá shora.
Kouř a pára stoupá zdola.
Potok vždycky běží dolů.
Nohy zase běží spolu.
Každá zima končí jarem.
Každá noc zas končí ránem.
Každý mráz má hrůzu z tepla.
Každá tma se bojí světla.
Každý ptáček má svou píseň
a svým zpěvem plaší tíseň.
Slunce vždycky dělá světlo
a nikdy to nepopletlo.
Nebýt světla, nebýt tepla,
země by nám nerozkvetla.
To je pravda, milé děti,
a ta nikam neuletí.
Jak by bylo
Jak by byla smutná tůňka,
kde žabička nezakuňká.
Jak by bylo smutno v háji,
kde si ptáci nezpívají.
Jak by byly smutné domy,
kde nešumí žádné stromy.
Jak by byla smutná louka,
kde si brouček nezabrouká.
Jak by byla smutná ves,
kde neštěkne žádný pes.
Jak by bylo smutno v kraji,
kde si děti nevýskají.
Probuzení
Ráno kouknu do zrcátka.
Ahoj, pozdravím se zkrátka.
Pak poručím: Hřebínku,
teď mi učeš pěšinku!
Ráno
Milé rozednění,
hezké probuzení
a uvidíš hned,
jak je pěkný svět!
Náš den
Komu patří tenhle den?
Patří nám a patří všem.
Jako slunce, jako zem.
Kdo jsem
Tatínek mi řekl včera,
že jsem člověk, dítě, holka, dcera.
Maminka mě pohladila
a řekla mi: Moje milá.
Naše rodina
Ze všeho mám nejraději,
když se táta s mámou smějí.
Mám je rád a oni mě,
patříme si vzájemně.
Smrček
Stěžoval si bříze smrček,
jak každému stará jedle,
co stojí v trávě hned vedle,
o něm říká, že je skrček.
,, Povídali mi dnes ptáci,
že ji dřevař brzy skácí.
Až budeš mít více místa,
tak vyrosteš dozajista.“
Co je les
Les nejsou jen stromy s tůní,
také tráva, spousta vůní,
houby, zvířata i ptáci…
Budem o nich povídat si.
ŽNĚ
Žně začaly, slunce pálí,
ženci už jsou na poli,
už to žito pokosili,
vymlátili obilí.
Už to žito naložili,
už je domů sváží,
už se žluté kobližky
na dožínky smaží.
Jitrnička
Jseš-li holka řezníkova? ,,Nejsem, nejsem." Chceš-li ňákou jitrničku? ,,Dej sem, dej sem."Potěšení
Není větší potěšení, jako kráva v chlívě: ráno si ji podojíme, večer mlíko sníme.Podle abecedy