Ostatní
Broučkova modlitba - ranní
Ó náš milý Bože,
povstali jsme z lože a pěkně tě prosíme,
dej, a se Tě bojíme,
bojíme a posloucháme
a přitom se rádi máme.
Bim bam
Bim bam hodiny,
chlouba naší rodiny,
taťka klíčem zatočí,
v hodinách to zavrčí,
bim bam bim bam…
Polínko
Řežu, řežu polínko,
to pro tebe maminko.
Řežu, řežu laťku,
pro našeho taťku.
Eskymácké pusinky
Eskymáci, to jsou máci,
když nemají žádnou práci,
Sundají si holinky,
Dávají si pusinky.
Mamka
Mamka vdolky nepekla,
Honza skočil do pekla,
mamka vdolky pekla,
Honza skočil z pekla.
Koblížkův den
Koblížek, váš kamarád,
má vás všechny hrozně rád.
Ještě chvíli, tiše, tiše,
každý z vás teď něco píše.
INDIÁNI
První je náčelník,
druhý je válečník,
třetí je zloděj koní,
čtvrtý klobouk honí,
a ten pátý malý kluk,
ztratil v křoví nový luk.
Karneval
Pojďte dál, pojďte dál, už začíná karneval.
Už troubějí trumpety, šašek dělá přemety.
Pojďte dál, pojďte dál, už začíná karneval.
BOUŘKA
BOUŘKA
Bouřka bouří v hustém lese,
pod břízou se křoví třese.
U pařezu dřímá hříbek,
tam se schová třeba skřítek.
NEPOSEDA
NEPOSEDA
Neposlušný neposeda
stále svoji cestu hledá.
Slimák ale nespěchá,
stopu sobě zanechá.
PAMPELIŠKA
PAMPELIŠKA
Pyšné květy pampelišky
spoustu pylu sypou z výšky.
Potom už jen padá chmýří,
plachtí jako netopýři.
SLUNÍČKO, SLUNÍČKO
Sluníčko, sluníčko, popojdi maličko (držíme se za ruce a jdeme kroužek doleva), sedíš tu u
cesty (dřep), stane se neštěstí (vztyk, ruce vzpažit), něco tě zajede (točíme se s rukama nad
hlavou, dítě se dostane před matku - směrem ven z kruhu).
Elce, pelce, strejček Nimra, koupil šimla (M+D se drží za ruce a jdou směrem ven z kruhu - D
couvá) v Kadani (M vyskočí, roznoží a rozpaží nad hlavou), ani nevíš jak to šimrá, když mi
lezeš po dlani (D podleze pod mostem a leze dál do středu kruhu, M se mezitím otočí čelem do
středu), podívej se zvedá krovky (M natahuje ruce k D, to zatím vstává, otáčí se k M čelem a
zvedá ruce), asi někam poletí (D běží k M, mává rukama), do nebe či to Stromovky (M zvedne
D nad hlavu a postaví ho zpátky na zem), hádej, hádej, hádej potřetí (M vezme D do náruče, D
roztáhne ruce - letadélko a M se s ním točí směrem zpátky do kruhu).
Nevím, nevím nemám zdání (M dělají hvězdu za levou ruku, D drží pravou rukou), počkej s
nataženou dlaní (M dřepne a D obejde, M je přitom drží za ruku zvednutou nad hlavou a
potom je jakoby vypouští) snad se vrátí za chviličku, i ty malý popleto, letí hledat osmou
tečku,(D pokračuje dále slalomem mezi M, které zatím vstanou, otočí se čelem do kruhu,
chytnou se za ruce a zvednou je nad hlavu, D tak prochází bránama) nevrátí se, nevrátí se,
nevrátí se, tak je to.
TRNKY
Pojďte, holky, do oborky, chlapci půjdou s námi, půjdeme se podívati, jsou li trnky zralý.
Nejsou zralý, jsou kyselý, půjdem na ně až v neděli.
Dvě děti se drží za ruce proti sobě a po „s námi“ jedno ustupuje dozadu, druhé jde za ním. Po
„zralý“ totéž ale ustupuje druhé dítě. „Nejsou zralý“ – jedno dítě vezme druhé za pravou
ruku a svou pravou dlaní ho tleskne do dlaně. „jsou kyselý“ – totéž druhé dítě. „půjdem na ně
až v neděli“ – drží se za ruce a otáčí se.
OKÁČ
Já jsem děvče okaté, šatečky mám strakaté, vypadám v nich celičká jak ta lesní pěnička. Já
jsem děvče okaté, tvářičky mám buclaté, na nich jako růže květ a mne těší celý svět.
Děvčata se drží za sukénky a jdou 4 krok sun krok vpravo. Na „vypadám“ natáčení vpravo a
vlevo. Na „jak“ točení se na místě. Ve druhé sloce jdou doleva a na konec „a mne těší celý
svět“ otáčejí se poskokem a tleskají nad hlavou.
ČÍŽEČKU, ČÍŽEČKU
Čížečku, čížečku, ptáčku maličký, pověz nám, čížečku, jak sejou mák. Aj, tak, tak, sejou mák,
aj, tak, tak, sejou mák, aj tak, tak, sejou mák, tak sejou mák.
- jak roste mák – jak kvete mák – sečou mák – tlučou mák – jedí mák
V kruhu jdeme vpravo. Jedno dítě uprostřed jde opačným směrem. Pak se zastaví, pustí a
znázorňují setí z ošatky – vstávají ze dřepu, ruce před sebou nízko u země dlaněmi dolů,
pomalu vstávají – stoj, ruce v širokém vzpažení a obracejí ruce směrem k sobě a od sebe jako
dva květy – v kleku na jedno koleno srpem sečou – opět klek na koleno a pěstičkou do pěstičky tlučou 3x, pak ruce vymění – stojí v kruhu, v levé ruce napnuté před sebou mají zrníčka a
pravou si je vkládají do úst.
MÁM ŠÁTEČEK MÁM
Mám šáteček mám, komu já ho dám. Nedám já ho žádnému, jen děvčátku hodnému, které
ráda mám. Mám hrníček mám, komu já ho dám. ………….
Děti stojí v kruhu a zpívají píseň. Jedno se prochází uprostřed se šátkem. V závěru si klekne
na jedno koleno před některé dítě, to si klekne současně s ním a převezme od něj šáteček.
Podle abecedy