Ostatní
PEKAŘ
Napekli pekaři slaďounké rohlíky,
že ani nestačí proutěné košíky.
A než je upekli, mákem je sypali,
aby nám k snídani ještě víc chutnaly
Tluču, tluču mák
Tluču, tluču mák, ale nevím jak. Povězte
mi, panímámo, jak se tluče mák? Aj tak
tak, aj tak tak, tak se tluče mák. Na ty
dobré koláče, které máma upeče.
(Sevřenými pěstmi D narážíme na sebe.)
Pekly Káče koláče
Jedna Káče, dvě Káče
pekly spolu koláče. Jedna si je chválila,
druhá si je spálila.
(Tleskáme pravou dlaní proti levé dlani D, usmíváme se, k dlani nadšeně přivoníme. Tleskáme levou dlaní proti pravé dlani dítěte, na slovo „spálila“ se zamračíme, dlaň odstrčíme a dáváme všemožně najevo, že se nám „spálený koláč“ nelíbí.)
VÁLÍM, VÁLÍM CHLEBÍČEK
Válím, válím chlebíček,
fuk do pece, fuk z pece,
fuk do pece, fuk z pece.
(Staršího kojence, který před námi leží nebo sedí, opatrně vezmeme dlaněmi za hlavičku jemně s ním kýváme vpřed, vzad, vlevo, vpravo na slovo „fuk“)
VÁLÍM, VÁLÍM CHLÉB
Válím, válím chléb, jestli se mi nepovede,
dám na buchtu do hřibete – buch, buch, buch!
(D leží na peřince a M je převaluje z jedné strany
na druhou, při tom říkajíc:
při posledních slovech zlehoučka D do zádíček třikrát uhodí.)
ZEDNÍK
Jeden, dva, tři, teď,
postavíme zeď.
Bude to zeď veliká,
máme na to zedníka.
Cihla sem, cihla tam,
Žádnou stranou nenechám!
Cihly rovně postavit,
Rovnou zeď pak budem mít.
Zavazování tkaniček
„Jedna smyčka, druhá smyčka,
k tomu ještě malá klička,
utáhni to trošičku,
ať máš hezkou mašličku
Tkanička mi leze z bot,
vůbec mi to není vhod.
Utekla mi, tralala,
myslí, že je žížala
Nejdřív uzlík ze dvou konců,
potom na tom kratším kličku,
pak obtočit druhým koncem,
provléknout tím očkem smyčku - A UŽ KOUKÁŠ NA MAŠLIČKU!
Uděláme králíčkovi ouška,
potom králíček obejde strom, šup do nory a utáhnout.
Obujeme botičky, zavážeme tkaničky.Už to umím, už to mám, s radostí si zatleskám
Mámo, táto
,,Mámo, táto, podívejte
jak jsme všichni vyrostli.
Je na čase abychom už
na základní školu šli."
,,Ve školce nás naučili
všechny věci potřebné.
Správně jíst a taky kreslit,
skládat hračky dřevěnné."
,,Taky jsme se naučili
pozdravit a rozloučit,
že musíme před svačinkou
čisté ruce vždycky mít."
,,Dále nás pak naučila
hodná paní učitelka,
jak se správně drží tužka,
psací pero či pastelka."
,,Po celý rok učila nás
básničky a písničky.
Naučili jsme se také
tvary nebo barvičky."
,, Školce proto dneska všichni
naposledy máváme,
po prázdninách další cestou
do školy se vydáme."
Kominíček
Na střeše je komíníček
kontroluje komíny
a je celý umazaný
od sazí, ne od hlíny
Tváře mívá celé černé
na rameni nosí štětku,
tou pak čistí komín uvnitř
a volá na malou Bětku
,,Bětko,Bětko,Bětuško
zvedni hlavu trochu vzhůru,
sedím tady u komínu
a čistit ho nyní budu."
,,Proto v peci nezatápěj
nesmí hořet polínko,
až zas bude komín čistý
kouřit bude malinko."
,,Teď se radši pro štěstíčko
chytni honem za knoflíček
do doby, než přijde někdy
další malý kominíček."
Bumtarata
Bumtarata,bum, bum, bum,
až se třese celý dům.
Ať si kocour mudruje,
kdo to tady bubnuje.
Besídka
,,Vítáme vás mámo, táto,
dědečku a babičko.
Usedněte si na židle,
buďte tiše kratičko.“
,,My jsme pro vás nacvičili
písničky a básničky.
Učili jsme se je dlouho
pilně jako včeličky..“
,, Maminky i vy babičky
kapesník si vezměte.
Tátové a dědečkové,
vy nám prosím fanděte.“
,,Pokud se vám bude líbit
jak zpíváme písničku,
odměňte nás zatleskáním
a úsměvem na líčku.“
,,Budeme se všichni snažit
ať vše krásně probíhá,
ale teď už prosím tiše,
představení začíná.“
Ukončení besídky
Tak už tady máme konec
naší krásné besídky,
zazvoní už malý zvonec
potlesk ať je veliký.
Maminky už můžete si
schovat mokrý kapesník,
teď už plakat nemusíte
chceme vidět jen váš smích.
Tatínkové, to koukáte
jaké máte šikulky.
Občas dejte mámě volno
přijďte pro náš do školky.
Pojdte děti,na závěr se
před rodiči uklonit,
pro dnešek už je to všechno
musíme se rozloučit.
Říkají to děti táto
Říkají to děti táto,
naše mamka to je zlato.
Dokáže, co nikdo více,
je největší kouzelnice.
Slunečnice
Nemá pusu, nemá oči (ukázat na pusu, na oči)
za sluníčkem hlavu točí (otáčet hlavu)
stojí vzpříma, ještě více! (narovnat celé tělo)
Říká se jí slunečnice!
Věneček
Uvíjíme věneček,
ze všech našich kytiček.
zapleteme do věnečku
kvítek, lístek i větvičku,
jaké jméno máš? ...
Tak pojď mezi nás.
Protahovací
Posadí se hodná holka, posadí se hodný kluk,
teď si oba pěkně lehnou, leží tiše ani muk.
Na zádíčkách leží holka, na zádíčkách leží kluk,
teď na bříško překulí se, leží tiše ani muk.
Na bobečku sedí holka, na bobečku sedí kluk,
teď na špičky vytáhnou se, zvednou ruce ani muk.
Podle abecedy