Ostatní
Sněhuláček panáček
Sněhuláček panáček (rukama naznačíme 3 koule na sobě)
má na hlavě plecháček.(uděláme rukama hrnec na hlavě)
Místo očí uhlíky (ukážeme na oči)
a až dolů knoflíky. (prsty střídavě vyznačíme knoflíky až dolů)
Chodí, chodí bos (přešlapujeme z nohy na nohu)
a má dlouhý nos.(protáhneme "mrkev" co nejdál)
Ťuká, ťuká deštík
Ťuká, ťuká deštík, na široký deštník.
Ťuká, ťuká prstíkem, kdo je pod tím deštníkem?
To jsem já panenka, točí se mi sukénka.
Běžím, běžím k sluníčku,
usušit si sukničku.
Sedí paša na trůnu
Sedí paša na trůnu,
má na hlavě korunu.
Jak se paša protahuje,
koruna mu poskakuje,
Až udělá bác!
Dešťové kapičky
Dešťové kapičky,
dostaly nožičky.
Běhaly po plechu,
dělaly neplechu.
Kocour spal v okapu,
spadly mu na tlapu.
Jé, ten se polekal,
Vyskočil a utíkal.
Přišla velká novina
Přišla velká novina, nafoukla se bublina,
Bublina se nafukuje, přitom pěkně poletuje.
Přiletěla nad náš dům,
udělala prásk a bum.
Meleme, meleme kávu
Meleme, meleme kávu, (děláme mlýnek rukama)
pro dědka a bábu.
Jedno zrnko pryč, (rozpažíme)
druhé zrnko pryč, (rozpažíme)
už nezbylo nic. (rozpažíme)
Máchám, máchám prádlo
Máchám, máchám prádlo,
které na zem spadlo.
Máchám, máchám košile,
na ty naše neděle.
Kutálí se ze dvora
Kutálí se ze dvora, (meleme rukama)
velikánská brambora.(kroužíme současně oběma nataženýma pažema)
Neviděla(zakryjeme oči), neslyšela, (zakryjeme uši)
že na ni padá závora. (spojené ruce v předpažení plácnou do stehen)
Kam koukáš ty závoro? (ukazováčkem děláme tytyty!)
Na tebe ty bramboro! (ukazujeme na sebe)
Kdyby tudy projel vlak, (pokrčené ruce podél těla jako mašina)
byl by z tebe bramborák. (tleskáme)
Já jsem malý šroubek
Já jsem malý šroubek,
vyvrtám si vroubek.
Já jsem malý šroubeček,
vyvrtám si vroubeček.
Voda, voda hodná je
Voda, voda hodná je,
ručičky nám umyje.
Umyje i pusinku
a pocáká maminku.
Bim, bam hodiny
Bim, bam hodiny,
jsou do každé rodiny.
Bim, bam, zvoneček,
plave každý chlapeček.
Bim, bam rolnička,
plave každá holčička.
Stojí, stojí bedla
Stojí, stojí bedla,
ráda by si sedla
A vzala si pletení,
noha jí už dřevění.
Zima, zima, zimička
Zima, zima, zimička, (tleskáme)
hází bílá peříčka. (rozhazujeme rukama)
Děti si je chytají, (rukama "lapáme" vločky)
koule si z nich dělají. (předvádíme "plácání" koulí dlaněmi)
Vařla myšička kašičku
Vařla myšička kašičku,
na zeleném rendlíčku.
Tomu dala, tomu víc,
tomu málo, tomu nic.
A ten maličký,
frr do komůrečky na homolečky,
tam se napapal a šel spinkat.
Podle abecedy