Roční období
Překrásná vánoční chvíle
Ta překrásná vánoční chvíle přichází,
kdy jeden v druhém jen dobro nachází.
Usedneme pospolu a dech se tají,
zazáří stromeček a koledy hrají.
Zazvoní zvoneček, čas kvapem pádí,
posíláme přáníčko - máme Vás rádi...
Štědrý večer
Štědrý večer už je tady,
sníh už padá do zahrady,
na stromečku svítí svíčky
a vyhlížíme andělíčky.
Mají sáně s párem koní,
rolničky jim hezky zvoní.
Rychle upalují bílou plání,
vezou všechna lidská přání:
pytel štěstí, náruč lásky,
žádný stesk a žádné vrásky.
Vánoční svět
Za oknem se vločky honí,
zvonky v dálce tiše zvoní
a stromečky v celé zemi
sladce voní Vánocemi.
Rukavice
Nasaďte si rukavice,
přijdou velké fujavice.
A na hlavy čepice,
ty nám přece sluší,
zahřejou nás velice,
nezmrznou nám uši.
Básnička o zimě
Nese vrána novinu :
„ Chystejte se na zimu !
Zamkněte se na petlice,
bude pěkná metelice.
Schovejte se do chaloupek,
ať vám není vidět chloupek.“
A tak všechna zvířátka
utíkala za vrátka.
Punčoška
Má punčoška roztrhaná,
Ach to vám je běda !
Do takové Mikuláš
nic pěkného nedá.
Ale vím co udělá,
zašiju ji vlnou,
potom mi ji Mikuláš
nadělí snad plnou.
Mikuláš
Každým rokem v zimní čas,
chodívá k nám Mikuláš.
Usmívá se – dárky nese,
na zlobílky čert se třese :
„ Slibte, že se polepšíte
- nebo peklo uvidíte !“
Čertí čarování
Čert sedí na silnici,
čáry, máry čaruje.
Čeňka chytil za čepici
Čeněk křičí hudruje.
Čerte, čerte, čertíku,
černá kočka na mlíku.
Čaruj, čaruj, vyčaruj mi
čokoládu z perníku.
Hudry, hudry
Hudry, hudry, dupy, dupy,
čert k nám leze do chalupy.
Hudry, hudry, už tu je,
už na okna bubnuje.
Dlouhý ocas, krátké uši,
to ti teda čerte sluší !
Celý černý – samý chlup,
metlou dělá šupy, šup .
Punčoška
Ležela za oknem, ležela punčoška,
povídal Pepíček, že už se nedočká.
Zazvonil zvoneček, Pepík hned utíká,
našel tam dáreček – z perníku čertíka !
Kdopak to naložil ? Vždyť ho znáš.
No přece Mikuláš !
Čert a Mikuláš
Přišel k nám čert s Mikulášem
přišel nikým neohlášen.
Zazvonil a povídal,
že by se rád podíval.
Nebyl nikdy v naší školce ,
kde se líbí každé holce,
i každému klukovi,
Honzovi i Kubovi.
Za tu pěknou podívanou,
dal punčochu nadívanou.
Nadívanou – já to vím,
tím nejsladším cukrovím.
Všichni jsme mu děkovali
a pak jsme mu zazpívali,
ať přinesou zimní čas
a příští rok přijdou zas.
Čerti
Čerti dupou po chodníku,
Mikuláš jde po schodech,
hodným dětem naděluje
do punčochy na oknech
Mikuláši probud se
Mikuláši, Mikuláši, probuď se, někdo tady straší, není to on rohatý, co ti šlape na paty, já bych radši anděla, ten nic zlého nedělá, já bych radši cukrovíčko, to je dobré papáníčko, celý rok jsem byla hodná a teď si ho spapám do dna.
Proč mě čerti straší
Mikuláši, Mikuláši – proč mě dneska čerti straší?! Já nezlobím maminku – jenom někdy chvilinku… a pak běžím dát jí pusu – a pak tiše bez rámusu - jdu si s tátou hrát nebo klidně spát…
Čerte, nechod k nám
Čerte, čerte, nechoď k nám, nemysli si, já tě znám. Čerte, čerte, ty mě zlobíš, vím, že dětem uhlí nosíš. A kdyby nám anděl něco dal, ty bys nám to čerte všechno vzal.
Mikuláš jde s nadílkou
Už se chýlí další rok, zbývá jenom malý krok, dáme talíř na náš práh, bude plný, žádný strach!
Čertům zvonky znějí tmou, Mikuláš jde s nadílkou.
Podle abecedy