Roční období
JAK MIZÍ SNÍH
Pěšina zvolna prokoukla,
hartusí na sníh:
- Taj, už taj!
A sníh jak bílý hranostaj
Ocáskem mrskne a je fuč.
Jen sem tam jukne:
kuk, kukuč,
když slunce za ptačího křiku
výš a výš šplhá po žebříku
a zem si chválí:
- Ach ta, ach ta,
ta čvachtanice krásně čvachtá!
SVĚTLUŠKY V LISTÍ
Ticho svítí:
-Ach ach ach,
sem se smí jen po špičkách!
Sem a tam a zas a zase
lucernička rozžíhá se.
A když si ji chytit chci,
slyším ticho tichoucí:
Nech je, nech,
nech je, nech,
sem se smí jen na křídlech.
Zakukala žežulička z doubravy
Zakukala žežulička z doubravy:
„Přišlo jaro, kdo je se mnou pozdraví?
Přišlo, jak by z nebe spadlo, samý květ,
pospěšte si, chcete-li je uvidět!“
„My bychom je pozdravili, ale jak?
My kukati neumíme jako pták.
Ale přec se půjdem na ně podívat;
nekukáme, můžem mu však zazpívat.“
Zajíčku, bratříčku
Zajíčku, bratříčku,
natáhni uši,
povystrč bradičku.
Teď ti to sluší!
Zahýbej ušima,
ukaž nám zuby,
náš malý zajíček
pěkně to umí!
Cupy, cupy, nožky, nohy
Cupy, cupy, nožky, nohy,
naše kozička má rohy.
Trky, trky, takhle trká,
stále do něčeho strká.
Cupy, cupy, chrupy, chrupy,
když se pase u chalupy.
Sázím buky mezi jedle
Sázím buky mezi jedle,
jeden sem a druhý vedle.
Sázel jsem už včera,
sázím také dnes.
Budu-li tak pilný zítra,
vysázím tu les!
Můj zlatej holoubku
Můj zlatej holoubku,
kdybys měl chaloupku,
já bych v ní sedávala,
písničky zpívávala.
Holuběnko bledá,
holúbek tě hledá
po horách, po lesích,
holuběnko, kde jsi?
Můj zlatej holoubku
Můj zlatej holoubku,
Vlaštovičko švitořivá
Vlaštovičko švitořivá,
co hrdélko tvoje zpívá
zvučně den co den?
Ráno budíš modlitbičkou,
večer ukládáš písničkou
svoje děti v sen.
Tluk, tluk, tluk
Tluk, tluk, tluk,
slyš křepelku z luk!
Na noc k lesu letí vrána,
písnička je dozpívána,
tluk, tluk, tluk,
a už ani muk!
Čik, čik, čik,
Čik, čik, čik,
co to za povyk?
To ta vlaštovička milá
s jarem se k nám navrátila.
Čik, čik, čik,
vrabci strhli křik.
Brum, brum, brum
Brum, brum, brum,
to je shon a šum.
Kdo má nerad hudbu muší,
ať si zacpe obě uši.
Brum, brum, brum,
ať si zavře dům.
Hej, hej, hej
Hej, hej, hej,
hřej, sluníčko, hřej!
Mušky budou tancovati,
komár bude k tomu hráti,
hej, hej, hej,
roháč vedle něj.
Máj, máj, máj
Máj, máj, máj,
na housličky hraj.
Každý ptáček hnízdo staví,
černý, modrý, popelavý,
hraj, hraj, hraj,
je jich plný kra
Jaro
Už sněhu se tu nedaří,
jde březen rovnou do zahrad.
Housátek zlaté předjaří,
proč pro radost si nezahrát?
Na trubku zatrub, trubači,
do jara s modrou oblohou!
Když tvoje píseň nestačí,
ptáci ti zpívat pomohou.
To je něco pro ještěrku!
To je něco pro ještěrku!
V trávě, u hromádky štěrku
na slunci se vyhřívat,
s pampeliškou povídat.
Pampeliško, pampeliško,
sluníčko mi hřeje bříško,
hřeje bříško, hřeje záda,
a to já mám tuze ráda –
od hlavy až k ocásku.
Viďte, pane bělásku!
Podle abecedy