Roční období
Svlékejte kožíšek
Svlékejte kožíšek babičko milá,
skřivánek v oblacích vesele zpívá,
sluníčko zahřívá pole i sady,
broučci se vyspali, jaro je tady.
Brouček
Co to tady leží v trávě?
Narodil se brouček právě.
A jak leží, umíní si,
že do nebe vyletí si.
Letí vzhůru, ještě, ještě,
srazila ho kapka deště.
Motýlci
Na větvičce kukla
a ta kukla pukla,
vyletěl z ní v širý svět,
motýl krásný jako květ.
První letěl bělásek,
druhý letěl modrásek
a poslední žluťásek.
Za chviličku, za chvilku,
to vám bylo motýlků.
Pampelišky
Kde se vzaly, tu se vzaly,
pampelišky v trávníčku,
ke sluníčku obracejí
svojí zlatou hlavičku.
Kde se vzali, tu se vzali
motýlkové, včeličky,
přiletěli, zulíbali
pampeliškám hlavičky.
Vozilo se na jaře
Vozilo se na jaře, tralalala,
slunce v zlatém kočáře, tralalalala.
Kampak jedeš sluníčko, tralalala,
za tři hory Ančičko, tralalalala.
Přivezu ti zlatý klíč, tralalala,
jmenuje se Petrklíč, tralalala, trala, tralalala.
Uvíjíme věneček ze všech našich kytiček (dětiček),
uvijeme do věnečku, kvítek, lístek i větvičku,
jaké jméno máš? ……. Tak pojď mezi nás.
Slunečnice
Velikánská květina k obloze se vypíná.
Hned od rána každý den, otáčí se za sluncem.
Její černá semínka, sype ptáčkům maminka
Trávo, trávo
Trávo trávo, jak jsi sladká
pro kůzlátka, pro housátka
a co šťávy pro včeličky
přichystaly jetelíčky!
Kdo je mladý, ten si zpívá
a těm starším copak zbývá?
Přidat se k těm písním taky,
zahnat všelijaké mraky.
Ahoj jaro
Sluníčko už pěkně rozehřálo led a sníh,
sněženka nám z trávy mává, ptáčci zpívaj ve větvích.
vyjdeme si na procházku, na hřišti si budem hrát,
z písku hrady postavíme, ahoj jaro, pojď si hrát!
Slunce
Vyšlo slunce, zasvítilo, (chůze)
na nebi se otočilo, (ruce v bok, otáčení)
každá kytka maličká (podřepy)
radost má ze sluníčka. (ruce v bok a otáčení)
Ke slunci se naklání, (úklony stranou ve vzpažení)
listy z hlíny vyhání.
Jaro
Haló, Jaro přijdi už k nám
už se na Tě těšíme.
S tebou přijde krása země,
bundy teplé shodíme.
Zelená se každičký strom,
kvete každá květina,
žlutá, bílá i fialová
každá z nich je však jiná.
Ptáčci opět oletují,
cvrlikají z plných plic,
i sluníčko pomaličku,
začne hřát o něco víc.
,,Pojďme děti podívat se
na louku či k ohradě,
pase se tam naše ovce
u sebe má své mládě."
Jehňátko si kolem ovce
poskakuje vesele,
pochutnává si na trávě
nebo kousku jetele.
Zima už je dávno už pryč,
celý svět se raduje.
Proto i my vítáme ho:
,,Hurá, Jaro už tu je."
Sluníčko
Vyjdi, vyjdi sluníčko (děti jsou v kruhu, drží se za ruce a jdou vpravo)
za makové zrníčko! (vlevo)
Vyjdi, vyjdi za kopeček (jdeme do středu kruhu)
Uvidíš tam 5 oveček (ven z kruhu)
A 6 berana (dupání)
Se zlatýma rohama (tleskání)
Básnička o zimě
Padá snížek běloučký,
na střechy a pole,
z toho bílé peřinky na kamení holé,
z toho bílé peřinky a ke stromům šálky,
pobílí i kováře, pejska mezi vrátky.
Chceš-li bílý kožich míti,
zima ti je dodá,
nesmíš v něm však domů jíti,
zbyla by z něj voda.
Sněhulák
Tři bílé koule na sobě
a mrkev místo nosu.
Uhlíky – knoflíky v zásobě,
aby se líbil i kosům.
Zima
Kreslím si, jak padá sníh
na pole a na cesty.
Sněhuláka kreslím též
bez kabátu bez vesty.
Podle abecedy