Roční období
Červe, červe, červíčku
Červe, červe, červíčku
neubližuj jablíčku,
jablíčko by plakalo,
ze stromu by padalo.
Jablíčka
Jenda sedí pod jabloní,
jablíčka až k němu voní.
Jedno spadlo, hned je zvedl.
To je pěkné, jemine!
Ještě jedno nedojedl
a už má chuť na jiné.
Deštíček
Prší, prší jen se leje
Michalka se tomu směje.
Má nad hlavou deštníček,
nevadí jí deštíček.
Déšť
Ťap, ťap, ťapy ťap,
ťape voda pod okap.
Vezmu deštník, klobouk, boty,
Budu ťapat taky tak.
Petržel
Co se nám to lidé zlatí
na zahrádce kudrnatí?
Parádnice je to velká,
kadeřavá petrželka.
Chlubí se a vytahuje,
ondulaci nastavuje.
Kadeřavá petržel,
kdopak by s ní vydržel.
Zima
Zimo, ty jsi bílá paní,
končí tvoje kralování,
sundej bílou korunu
a sesedni ze trůnu.
Už je na tě čas,
za rok přijdeš zas.
Káčátka
Káčátka se batolí,
to jdou asi do školy.
Káč, káč, káč,
do školy jdou, nejináč.
Na zeleném trávníčku
zazpívají písničku,
káč, káč, káč,
do školy jdou, nejináč.
Fialka
Fialka, fialka modravá,
kdekomu svou vůni rozdává.
Pěkně voní, krásně voní,
jako vloni, jak předloni.
Konvalinka
V lese v trávě spinká
bílá konvalinka.
Zvonečky má, nezazvoní,
ale za to krásně voní.
Let včely
Malá včelka loukou bzučí,
čmeláček ji létat učí.
Na podběl si sedají,
chutný med si sbírají.
Náruč kvítí
Nesu, nesu náruč kvítí,
trhal jsem je všechna sám.
pro koho mi očka svítí?
Až je mojí z nejmilejších
maminečce dám.
Tráva
Tráva je moc unavená
od dlouhého stání,
chtěla by si odpočinout
v něžném kolébání.
Že jsem ráda na světě,
pohoupej mě, milý větře,
aspoň malinko-
-moc mě z toho stání
bolí kolínko.
Proč
Kdo chce znát, jak kytky voní,
ten se musí předklonit.
Kdo se jaru nepokloní,
bude z něho škarohlíd.
Včelky bzučí kolem stromů,
prohlédnou si každý květ,
pak na chvilku letí domů,
za chvilku se vrátí zpět.
Proč to včelky dělají?
Proč do květů koukají?
Třešní bude plný stůl,
medu bude plný úl.
Sedmikráska - ukazovací
Když sluníčko vychází,
sedmikráska vstává.
(dřepneme si, spojíme ruce před sebou
a zvedáme se do stoje "sedmikráska roste")
Načeše si obočí,
na motýlky mává.
(střídavě pravou a levou rukou
před obličejem jako češeme obočí)
Když sluníčko zapadá,
sedmikráska chřadne.
(stojíme, spojené ruce před sebou,
klesáme do dřepu)
Ke spánku se ukládá
do postýlky chladné.
(spojené ruce střídávě dáváme
k pravé a levé tváři jako když spinkáme)
Podle abecedy