Roční období
Padej snížku
Padej, snížku, padej, snížku,
Jenda si čte novou knížku.
- Pojď, Jeníku, mezi nás,
na saních nás vozí mráz.
Snížek padat nepřestane,
kdo má saně rozlámané,
ať to zkusí na lyžích -
Jendo, pojď ven, padá sníh.
Sluníčko se rozloučilo
Sluníčko se rozloučilo s kytičkami, travičkou,
na cestu jim zamávalo paprskovou ručičkou.
Jděte všichni honem spát, musím podzim přivítat.
Náš dědek
Dědek seno obrací,
myslí jenom na práci.
Potom hrábě
půjčí bábě
a utíká do chládku
povídat nám pohádku.
Mráz
Co dělají rybky,
když zlé mrazy padnou?
Chroupou z ledu střípky -
ale nenachladnou.
Na zádech i na břiše
pod ledem si plavou,
rybář sedí v kožiše,
kroutí nad tím hlavou.
Co se přeje k svátku rampouchům
Rampouchu náš stříbrnavý,
dejž ti zima, dlouhé zdraví,
tuhé mrazy do července,
žádné zlé sny o sněžence,
žádné – hepčí! - kýchání,
když tě slunce vyhání!
Malý zahradník
Já mám v okně květináč,
hádej, hádej, nač.
Zafouká-li vítr vonný,
rozkolíbá se v něm dva zvony.
Zalívám tam, zalívám
v hrnku z černé hlíny
sněhobílý tulipán;
proč? Pro oči maminčiny.
Druhý hrnek tajemný je,
ale v hlíně už to žije.
Seli jsme tam s tátou kvítí,
které prý jak nebe svítí.
Klíčku, lístku, prosím, květe,
až si hlínu odemknete,
pustťte k slunci fialinku,
vždyť je – k svátku pro maminku.
Na zahradě
Na zahradě pod jabloní
bílé kvítky v trávě voní.
Nejbělejší konvalinku
utrhnu si pro maminku.
Popletené pletení
Maminka liška ráda plete, jenomže sem tam něco splete. Plést umí.. ale v dobré víře se občas zmýlí v přesné míře! Kulich lištičce jistě sluší, bohužel ji však neschová uši. Zato šálu a rukavice napletla maminka trochu více.. Nevadí, lištička si ví rady! Přebytek odveze do zahrady. Sněhulák rozhodně ocení liščino spletené pletení. Sněhulák chválí lištičku. Vždyť mrzne a on je v teplíčku! A liška? Dopletla ponožku. - Kdopak ji oblékne na nožku?Dešťové kapičky
DEŠŤOVÉ KAPIČKY
Dešťové kapičky, (prsty ukazujeme, jak padaly kapky dolů
dostaly nožičky, ťapy ťapy prsty do podlahy
běhaly po plechu, prsty běháme po podlaze
dělaly neplechu.
Kocour spal v okapu, ruce pod hlavou „spinkáme“
spadly mu na tlapu. Plácneme se přes „talpu“
Jé ten se polekal, polekáme se
vyskočil a utíkal ruce nahoru a utíkáme
To je zima, to to zebe
To je zima, to to zebe,
když padají vločky z nebe.
Natáhnem si rukavice,
bundy, šály čepice.
Vyjdem mezi paneláky,
budem stavět sněhuláky.
Zimní dopis
Přišla zima po roce,
zmrzlo nebe v potoce
a bruslemi do ledu
píší kluci koledu.
Bláto
To je tíha, to je tíha,
ach,
když se země zdvíhá
na botách!
Sedmikráska
Když sluníčko vychází,
Sedmikráska vstává.
Načeše si obočí,
na motýlky mává.
Když sluníčko zapadá,
Sedmikráska chřadne,
ke spánku se ukládá do postýlky chladné.
(Dřepneme si, spojíme ruce před sebou a zvedáme se do stoje.
Střídavě pravou a levou rukou před obličejem,
jako češeme obočí.
Stojíme, ruce spojené před sebou, klesáme do
dřepu, pak je střídavě přikládáme k pravé a levé
tváři jako když spinkáme.)
Sedmikráska
Máte radost, sedmikrásky
že už není náledí,
housátka nám svými hlásky,
všechno o vás povědí.
Trávo, trávo
Trávo trávo, jak jsi sladká
pro kůzlátka, pro housátka
a co šťávy pro včeličky
přichystaly jetelíčky!
Kdo je mladý, ten si zpívá
a těm starším copak zbývá?
Přidat se k těm písním taky,
zahnat všelijaké mraky.
Brouček
Probudil se malý brouček na stráni,
probudil se ze zimního dřímání.
Rozhlíží se, jestli jaro přichází,
a jestli mu ještě něco neschází.
Schází, schází broučku více sluníčka,
aby mohla rozkvést každá kytička,
aby bylo zase slyšet zpívání,
na zahradě nebo v lese, na stráni.
Podle abecedy