Roční období
Klouzačky
Už je tady LEDEN -
zasklil vodu ledem.
Už je tady ÚNOR -
čeká na zvěř u nor.
Nedočkal se, nedočkal,
byla pod ním klouzačka;
skutálel se z kopečka,
jako by měl kolečka.
Jaro
Už je březen, přijde jaro,
svolá kvítka, říčky, ptáky,
rozpustí hned sněhuláky,
slunko slízá všechny ledy,
čmelák sedne na jehnědy
a nakonec petrklíče
zamknou zimu žlutým klíčem.
Peřina
Už je tady LISTOPAD -
v listí bude listovat.
Už je tady PROSINEC -
o polínko prosí pec.
O sněhovou peřinu
prosí nahé stromy,
aby byla ustlaná
až po samý komín.
Kočičky
Už je tady BŘEZEN -
pohnul zmrzlým jezem.
Už je tady DUBEN -
koupil slunku buben.
Jedna vrba hrbatá
porodila koťata
a dva staré stromy
větve nad tím lomí.
Vločky
Bílé vločky tancují
z šedivého nebe,
při tanci se vyzují,
až je v nožky zebe.
Na zem vločky dotančí,
za ruce se spojí,
výskají a skotačí,
sněhuláka strojí.
Řežme dříví na polínka
Řežme dříví na polínka,
ať má čím topit maminka.
Řízy, řízy, říz.
Karlík a drak
Bojovali spolu Karlík a drak a nad nimi stál tmavotmavý mrak. Nemysli si, draku, i když máš dosti sil, tak nemysli si, draku, žes nade mnou zvítězil. Tak pokračoval boj Karlík vs. drak a stále byl nad nimi i tmavotmavý mrak. Bojovali spolu Karlík a drak a nad nimi stál tmavotmavý mrak. Nemysli si, draku, ubývá ti sil, já nad tebou, draku, slavně zvítězil. A tak skončil boj Karlík vs. drak a z místa odplul pryč i tmavotmavý mrak.Jarní louka
Ptala se mě sedmikráska
jestli vím co je to láska.
Já jí říkám kytičko
láska je jak sluníčko.
Kdyby tady nebylo
nic by tady nežilo.
V tom se ozval petrklíč
že má k lásce zlatý klíč.
Odmyká s ním srdíčko
dalo mu ho sluníčko.
zimní radovánky
Sluníčko venku svítí,
sníh se v něm krásně třpytí.
Sáňky, lyže čekají,
vezmeme je potají.
Zítra jdeme do školy,
máme psáti úkoly.
My ale na to nedáme,
ven přesto spěcháme.
Až se dosti najezdíme,
sněhuláka postavíme.
Postavíme raděj dva,
venku bude brzo tma.
Potom domů spěcháme,
do úloh se hned dáme.
Učení si nachystáme
a do postele pospícháme.
Kapka
Kde je kapka?
Z mraků padá!
Země už je nedočkavá.
A vtom cosi
zacinká -
to se kapce
podlomila
při přistání
kolínka.
Zima
Zimi-zimi-zimička,
hází bílá peříčka.
Děti si je chytají,
velké koule dělají.
Sníh
Co se to tu přihodilo, že je všude kolem bílo ? Něco bílé padá z nebe, je to všude, to to zebe. Jedna vločka za druhou prohání se oblohou. A pak spolu s ostatními snášejí se dolů k zemi. Všude kolem leží sníh v obrovitych závějích. Je snad zima ? Sníh má byt ? Vyrazíme na saních !Hody hody doprovody
Hody, hody, doprovody, my k vám na pomlázku jdem.
štěstí, zdraví, požehnání, v tomto domě vinšujem.
A vy zlatá panímámo, slepičky vám snesly dávno,
pár vajíček nám dejte, krásně malovaných.
Pampeliška
Když jsem potkal pampelišku,
měla slzy na krajíčku"
"Řekni lidem, prosím tě,
že jsem ráda na světě.
ať se na mně podívají,
ale ať mě netrhají,
ať je ten hezký svět,
ještě hezčí o můj květ."
Pletu, pletu, pomlázku
Pletu, pletu, pomlázku bez nití a provázku.
Až pomlázku upletu, zavolám si na tetu,
teta pošle po strejce, aby přinesl vejce.
Strejda vejce přinese, teta košem zatřese,
dá mi vejce červený, dá mi vejce zelený,
dá mi vejce modrý, každý bude dobrý.
Jeden, druhý, třetí
Jeden, druhý, třetí,
vzhůru draci letí.
Smějí se jim ptáci:
"Kampak, páni draci?"
Podle abecedy