bazální teplota
Vložil(a): Zuzík, 20. 11. 2014 15.53
bazální tělesná teplota je tělesná teplota měřená po dostatečně dlouhé době tělesného klidu (například po klidném nočním spánku); měří se bezprostředně po probuzení a před jakoukoli fyzickou aktivitou; používá se vždy stejný teploměr, který se po dobu pěti minut vkládá do pochvy, konečníku či úst (vždy na stejné místo)
Bazální teplota je nejnižší tělesná teplota, která se měří po nejméně pěti hodinách tělesného klidu – ideálně ihned po probuzení. Měří se pravidelně, každý den, stejným teploměrem, na stejném místě (v pochvě, konečníku nebo v ústech) přesně 5 minut.
Pravidelným zaznamenáváním výsledků měření můžete sledovat průběh svého menstruačního cyklu, včetně termínu ovulace či menstruace. Během cyklu se v období ovulace bazální teplota mění. Měření bazální teploty je důležité, když chcete, či naopak nechcete otěhotnět a potřebujete vysledovat, kdy u vás nastávají plodné dny, což bývá 3 dny před ovulací a jeden den po ní.
V první fázi cyklu – folikulární, která nastupuje po menstruaci, se vlivem estrogenů začne vyvíjet nová vrstva děložní sliznice. Potřebné estrogeny vznikají v obalech zrajících vajíček – folikulech a udržují nižší tělesnou teplotu. Když hladina estrogenů těsně před ovulací anebo v jejím průběhu dosáhne nejvyšší hodnotu, tělesná teplota zpravidla ještě trochu klesne. Délka folikulární fáze je u každé ženy individuální a může se měnit.
Druhá fáze cyklu – luteální, nastává v těle po ovulaci, kdy žluté tělísko začne produkovat progesteron, jehož působením začíná tělesná teplota ženy stoupat o 0,2 – 0,6 °C. Tato zvýšená teplota pak trvá až do konce cyklu, případně těhotenství. Pokud nedojde k oplodnění, žluté tělísko zaniká a hladiny estrogenů a progesteronu současně s tělesnou teplotou klesnou a dochází ke spuštění menstruace. Trvání luteální fáze bývá u jednotlivých žen stejné v rozmezí 10 – 16 dnů, takže i v případě nepravidelného cyklu lze spočítat, kdy se menstruace dostaví.
Tento pojem se vyskytuje v těchto článcích: