císařský řez
Vložil(a): Christie, 27. 10. 2014 22.52
chirurgický zákrok formou operace, během níž je dítě vybaveno z děložní dutiny cestou otevřené břišní stěny; provádí se, když není možný přirozený porod, tj. vyskytují-li se určitá rizika ohrožující zdraví matky či dítěte
Císařský řez je chirurgický zákrok, pomocí kterého se operačně provádí porod v případě ohrožení zdraví nebo života matky či dítěte, když není možné provést přirozený porod.
Přestože pro zkušeného operatéra je císařský řez prakticky rutinní záležitostí, nastávající maminky jej často vnímají jako stresující událost. Proto je ideální situací, pokud je císařský řez plánovaný. Těhotná si pak může vybrat způsob anestézie – buď formou tzv. epiduralu, kdy je rodička v průběhu císařského řezu při vědomí, anebo formou celkové anestézie, kdy rodička v průběhu zákroku spí.
Příprava na plánovaný císařský řez zahrnuje prevenci trombózy pomocí heparinových injekcí, monitorování děložní aktivity, oholení, klyzma a anestézii. Pak následuje samotný chirurgický zákrok, který provádí 3 – 4 členný operační tým. Samotný zákrok má 5 fází: 1. Otevření břišní dutiny řezem (laparotomie); 2. Otevření dělohy (hysterotomie); 3. Vyjmutí plodu (dítěte); 4. Vyjmutí placenty; 5. Šití ran.
Po císařském řezu se vyžaduje důkladnější lékařská péče v rozsahu minimálně 2 – 5 dnů na lůžku v nemocnici.
Tento pojem se vyskytuje v těchto článcích: