dysplazie kyčelních kloubů

zobrazeno 5768×

Vložil(a): Jana V., 15. 1. 2016 11.09

vývojová porucha, při které dochází k chybnému vývoji jamky a hlavice v kyčelním kloubu; hlavice jako by nezapadá do jamky

Jde o dědičnou chorobu, ale může ji způsobit také špatné poloha plodu v děloze. Vyskytuje se častěji u novorozenců narozených koncem pánevním, u větších plodů nad 4000 g, u prvorozených dětí a u těhotenství s malým množstvím plodové vody. Dysplazie častěji postihuje děvčátka.

Pro úspěšnou léčbu je důležitá především včasná diagnóza – proto je unás zaveden systém tzv. trojí kontroly. Poprvé je dítě vyšetřeno ortopedem ještě v porodnici. Druhé vyšetření se provádí ultrazvukem do 6. týdne od narození a třetí vyšetření, také ultrazvukem, následuje v 6.měsících. V případě podezření na dysplazii se provádí ještě rentgen kyčelních kloubů.

Léčba dysplazie začíná vždy konzervativně – nechirurgicky. Ortoped se snaží o správné umístění hlavice kyčelního kloubu do jamky. Používají se různé ortopedické pomůcky – například Frejkova peřinka, Wagnerovy punčošky nebo Pavlíkovy třmínky, kterými se koriguje postavení kyčelního kloubu v trvání od 3 – 4 měsíce, u třmínkú až do 9 měsíců.

K operativnímu řešení se přistupuje jen ve výjimečných případech. U lehčích případů je doporučováno také takzvané „široké balení“, které zajišťuje široké roznožení nožiček takzvaně „na žabku“. Užitečné může být i  nošení v ergonomickém nosítku (ne v klokance) anebo v šátku se svislým úvazem.

Tento pojem se vyskytuje v těchto článcích:

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů