Jindřichův Hradec: hrad a zámek
Vložil(a): vendy.z,22. 8. 2016 20.24
K nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice patří bezpochyby hrad a zámek v Jindřichově Hradci. Na třetím nádvoří vás přivítají vznosné arkády a zahrada, v níž stojí Rondel, jedna z nejpůvabnějších renesančních staveb v Česku. V Rondelu se pořádají koncertní vystoupení.
Hrad a zámek Jindřichův Hradec nabízí tři prohlídkové trasy rozdělené podle jednotlivých stavebních etap a návštěvu vyhlídky z Černé věže. Po celou turistickou sezónu je přístupná první trasa s názvem Adamovo stavení, která prochází především reprezentačními prostory prvního patra renesančního křídla, postaveného Adamem II. z Hradce v druhé polovině 16. století.
Trasa označená jako Středověký hrad je přístupná od května do září a uvádí návštěvníka do nejstaršího období existence hradu v Jindřichově Hradci, interiérů gotického paláce. Poslední trasa s názvemApartmány 18. a 19. století je přístupná od června do srpna a začíná na třetím nádvoří seznámením s exteriéry nejstarší hradní architektury. Pokračuje pak interiéry s prohlídkou jednotlivého vybavení.
Při prohlídce hradního a zámeckého areálu spatříte například nástěnné malby ze života sv. Jiří z roku 1338, pozdně gotickou malbu Jindřichohradecké madony, studnu s nádhernou renesanční mříží nebočernou věž s hladomornou a vyhlídkovým ochozem. Chloubou zámku je skvěle dochovaná černá kuchyně, kde podle pověsti vařívala Bílá paní kaši pro místní chudinu.
Černá věž (hladomorna) je přístupná v květnu a září o sobotách a nedělích, od června do srpna pak denně. 32 metrů vysoká věž je jednou z nejstarších staveb areálu z doby po roce 1220. Během výstupu na věž lze nahlédnout do interiéru nejstarší hradní kuchyně, objevené při nedávných opravách, kde se vaří dva dny v roce, a to v polovině prosince. Na ochoz věže, z kterého se otevírá pohled na celé město a okolí, vede 149 schodů. Věž je přístupná samostatně, bez průvodce.
V srpnu 2016 otevřela v Oldřichově hradu nová expozice Následovníci sv. Jiří zpodobňující svatojiřskou legendu, evropsky významný cyklus nástěnných maleb, které umožňují nahlédnout do života společnosti v době „krále rytíře“ Jana Lucemburského. Expozice bude přístupná v rámci oslav 700. výročí narození císaře a českého krále Karla IV.
Z historie hradu
Areál Jindřichohradeckého hradu a zámku, který se během staletí rozrostl do plochy dnešních tří a půl hektarů má své počátky na místě staršího slovanského hradiště, vzniklého v 10. století na skalnatém ostrohu nad soutokem řeky Nežárky a Hamerského potoka.
V držení panského sídla i města se za sedm staletí vystřídaly generace tří předních šlechtických rodů. Páni z Hradce, Slavatové i Černínové z Chudenic, kteří se svým vysokým politickým a společenským postavením podíleli na utváření osudů celé země. V letech 1976 - 1993 prošel hrad a zámek generální opravou a postupně byl celý zpřístupněn veřejnosti.
Prostory hradu a zámku často ožívají divadelními představeními, koncerty a dalšími akcemi, které z něj vytvářejí i pro současnost významné kulturně společenské centrum.
Pro přidání vlastního hodnocení se musíte přihlásit nebo zaregistrovat
Objevili jste chybu ve vlastnostech nebo parametrech? Upozorněte nás na ni.
Nenašli jste výlet, který jste hledali? Přidejte ho
Hodnocení (4)