Hrad Bítov
Vložil(a): Leňulka,23. 11. 2016 22.59
- Region:
- Jihomoravský kraj
- Web:
- www.hradbitov.cz/cs
- Adresa:
- Bítov 1
67107Uherčice
Česká republika - Hodnoceno:
- 4×
Prastará kulturní krajina kolem soutoku řek Dyje a Želetavky byla obývaná již od neolitu. Podle místních nálezů existovalo již v 8. - 9. století v blízkosti hradu Velkomoravské hradisko. Hrad byl důležitým opěrným bodem Přemyslovců. Vystavěn byl na úzkém skalnatém ostrohu asi 70m nad hladinou říčky Želetavky, která ostroh obtéká. Pod hradem vzniklo městečko Bítovec, významná zastávka kupců a poutníků směřujících z Rakouska na Prahu. Správu přemyslovských hradů svěřil panovník knížeti Konrádu Otovi (1185). Později za Přemysla Otakara I. (1222) se Bítov stává centrem jednoho z moravských krajů – župy Bítovské (provincie Bethowiensis). Hrad spravuje Slavonicko, Dačicko, Jemnicko, Moravskobudějovicko a Telčsko. Z této slavné doby Bítova pochází nejstarší dochovaná kamenná stavba hradu ( v základech románská ) obranná břitová věž.
První písemná zmínka o Bítově pochází ze zakládací listiny kapituly ve Staré Boleslavi, datované k roku 1046. Jádro listiny dovoluje předpoklad, že hrad Bítov byl založen knížetem Břetislavem I. (1003-1055). Souvislá pevnostní linie hradů chránících česko-rakouskou hranici se zde, na řece Dyji, ustálila na počátku 12. století. Je zajímavé, že podobný pevnostní val vznikl i na rakouské straně k jejich obraně před českými útoky (hrady Raabs, Pernegg, Walkenstein a další).
Po vymření Přemyslovců po meči (zavraždění Václava III. v Olomouci - 1306), se hned od roku 1307 dostává hrad jako léno do rukou staropanského rodu Lichtenburkůpocházejících ze široce rozvětvené české rodiny pánů z Ronova. Za zakladatele rodu je označován Smil Světlický (12. stol.), budovatel rodového hradu Světlíku (Lichtenburka). Rod zbohatl zejména na těžbě stříbra u dnešního Havlíčkova Brodu. V roce 1278 získává Bítov Rajmund a stává se zakladatelem moravské větve Lichtenburků. Je též prvním moravským zemským hejtmanem. Za Rajmunda doznal hrad významné přestavby – centrum se přesouvá do vyšší části ostrohu, východním směrem, kde je zbudováno mohutné opevnění s dalšími třemi věžemi a novým obytným stavením. Je vystavěn i nový hradní kostel Nanebevzetí panny Marie na hradním nádvoří (1334).
Pro posílení svojí moci budují Lichtemburkové nedaleko Bítova další hrad Cornštejn (Hněvihrad, Vzdorohrad z německého Zornstein - poč. 14. stol.).
Pro přidání vlastního hodnocení se musíte přihlásit nebo zaregistrovat
Objevili jste chybu ve vlastnostech nebo parametrech? Upozorněte nás na ni.
Nenašli jste výlet, který jste hledali? Přidejte ho
Hodnocení (4)
- Cena
- Dobrá dopravní dostupnost
- Příjemná obsluha
- Snadný přístup s kočárkem
- Kvalita služeb
- Oblíbenost u dítěte
- Vybavenost dětského hřiště, koutku
Děti zajímá hlavně velká smečka psů (vycpaných)a hradní minizoo, muže zbraně a ženy okouzlí romantika okolí. Všechny zaujmou pověsti o hradě a různé kulturní akce, doporučuji
Klady:
- zajímavý hrad
- krásné okolí
- hradní minizoo
- kulturní akce
Zápory:
- nic
Aliisha, 2. 9. 2017, 14.47
- Cena
- Dobrá dopravní dostupnost
- Příjemná obsluha
- Snadný přístup s kočárkem
- Kvalita služeb
- Oblíbenost u dítěte
- Vybavenost dětského hřiště, koutku
Zoo, parkování ok
Klady:
- Přes léto hodně kulturních akcí. Pěkné okolí. Výlet pro celou rodinu
Zápory:
- Nic
- Cena
- Dobrá dopravní dostupnost
- Příjemná obsluha
- Snadný přístup s kočárkem
- Kvalita služeb
- Oblíbenost u dítěte
- Vybavenost dětského hřiště, koutku
Kazdy rok jezdime do kempu Bitov a vzdy hrad navstivime.krasne prostredi.vystava vycpanych psu,Kiki carku,panenek....zajmava historie spojena s vystavbou prehrady.u parkoviste zoo s domacimi zviraty a za nim krasna rozhledna Rumburak.Super misto na dovolenou
Klady:
- Krasny vyhled,zajmava historie
Zápory:
- Vstupne bez ktereho se nedostanete ani na nadvori