Janův hrad
Vložil(a): Teryk92,18. 7. 2019 21.35
- Region:
- Jihomoravský kraj
- Web:
- www.januv-hrad.cz/cs
- Adresa:
- Janův hrad
Lednice
(Janův hrad) - Hodnoceno:
- 1×
Historie
Janův hrad je pseudogotická napodobenina hradní zříceniny (podle dobové módy romantismu), postavená roku 1801–1808 a nese jméno knížete Jana Adama I. z Lichtenštejna, prvního majitele lednického panství (Janův hrad, něm. Hansenburg, Johann(e)sburg, Janisburg). [1]Stavbu zahájil kníže Alois I. a po jeho smrti ji ve zmenšené podobě dokončil jeho mladší bratr Jan Josef I. Projektu se ujal J. L. Hardtmuth, architekt a vynálezce tužky (v roce 1790 založil tužkárnu ve Vídni), který již dříve projektoval také nedaleký minaret.[2]Nestabilní podloží lužního lesa bylo nutné zpevnit dřevěnými trámy a na něm pak byla postavena stavba z kamenů přivezených z nedalekého velkomoravského hradiště Pohansko. Architekt ve snaze postavit realistickou napodobeninu skutečného hradu dbal na každý detail, například tři točitá dubová schodiště udělal pravotočivá, podle zvyku ve starých hradech.
Oproti jiným stavbám napodobenin zřícenin z té doby byl Janův hrad projektován jako obyvatelný a sloužil v době honů jako myslivna a lovecký zámeček. Největší ulovený jelen vážil 350 kg a jeho paroží je dnes součástí lovecké a ornitologické expozice v interiéru hradu.
Hrad náležel Lichtenštejnům až do roku 1945. V současnosti je majetkem státu, ve správě Národního památkového ústavu.
Od roku 2006 je Janův hrad součástí Kristkovy podyjské glyptotéky, nachází se zde 8. zastavení této trojstátní trasy poutních míst.
Popis
Janův hrad-nádvoří
Čtyřkřídlá stavba obklopuje čtvercové nádvoří, tři strany tvoří pouze kamenná zeď propojená ochozy. Kamenné vyhlídkové ochozy jsou doplněny kovovými můstky a schodišti. Každá věž má jiný půdorys a vnější podobu, na jižní věži je vyhlídková plošina. Čtvrtou stranu uzavírá vlastní jednopatrová budova zámečku. Průčelí je prolomeno vstupním portálem, po jeho stranách jsou v přízemí malá čtvercová okna. V 1. patře, kde jsou reprezentační místnosti, jsou velká obdélná okna se slepými půlkruhovými záklenky. Nad nimi je atika s ochozem.
Vpravo od hlavního vstupu do nádvoří se zdvihá schodiště s poprsní, nesené šesti stupňovitými kamennými arkádami s lomeným záklenkem, ústící na nevelký balkon, z něhož se vchází dvoukřídlými dveřmi přes předsíň do hlavního sálu. [1] Hlavní Rytířský sál, ve kterém se konaly hostiny a lovecké slavnosti, byl určen pouze pánům, dámy využívaly dva reprezentační salónky v přilehlých věžích. V interiérech se uplatňují štukové dekorace na klenbách; místnosti jsou vymalovány iluzivními nástěnnými a nástropními malbami; místnosti jsou doplněny krby s mramorovým ostěním. Neogotická výmalba interiérů od Michaela Robera a starožitný mobiliář včetně vybavení zbrojnice dokreslovaly iluzi starobylého hradu.[3]
Poloha a dostupnost
Janův hrad stojí mezi obcemi Lednice, Podivín a Ladná v okrese Břeclav, nedaleko zámku Lednice. Je skryt uprostřed lužních lesů na ostrohu Staré Dyje.
Hrad je dostupný po zelené turistické značce z Lednice do Břeclavi. Také je možné se k hradu dostat po stezce, která vede z Lednice okolo Loveckého zámečku směrem na Ladnou, tato trasa je značena žlutou značkou. Další možností je plavba lodní dopravou od zámku Lednice nebo z Břeclavi.
Pro přidání vlastního hodnocení se musíte přihlásit nebo zaregistrovat
Objevili jste chybu ve vlastnostech nebo parametrech? Upozorněte nás na ni.
Nenašli jste výlet, který jste hledali? Přidejte ho
Hodnocení (1)
- Kvalita
- Cena
- Spokojenost dítěte
- Příjemné prostředí
Janohrad se nachází asi 4 km východně od Lednice. Ke stavbě, která je v návštěvní hodiny přístupná veřejnosti, se dá dostat po zelené turistické trase. Po Dyji sem jezdí loďky a po prašných cestách koňská spřežení. My měli v kočárku sedmi měsíčního syna a celou cestu jsme šli pěšky. Od Lednického zámku je to 2km. Zpátky se dá jít jinou cestou ale my šli tou samou. Cesta vedla lesem a byl opravdu horký den, takže jsme se nechtěli péct na sluníčku. V lese byli jen na dvou místech kořeny, které se ale s trochou šikovností dají zvládnout. Část cesty vede mezi loukami - na sluníčku. Doporučuji pohodlnou obuv. U hradu jsou vzrostlé stromy a tráva byla posekaná, takže jsme vybalili piknikovou deku a dopřáli si odpočinek. Prohlídku zámku jsme s takto malým miminkem raději neabsolvovali.
Klady:
- Hezká procházka
- Hezký zámek
- Přístupné i s kočárkem
Zápory:
- Chybí WC - jsou tu mobilní ale v dobrém stavu. Klíče si musíte vyzvednout v přístavišti.