Nový Drahov - vesnická památková rezervace
Vložil(a):k.o.r.i.n.e.k,9. 8. 2016 19.50
Soubor uzavřených usedlostí z 18. a 19. století označovaných jako "francké dvory" či "chebské statky". Patrové domy se zdobenými hrázděnými štíty připomínají německý původ někdejších obyvatel kraje.
Chebsko a Smrčiny
Popisovaná oblast zahrnuje větší část okresu Cheb, leží při hranici se SRN a patří mezi méně známé oblasti české republiky. Pomineme-li světoznámé Františkovy Lázně a historické město Cheb, je většina ostatních pozoruhodností často opomíjena.
Oblast je geomorfologicky poměrně rozmanitá, zahrnuje Chebskou pánev, pohoří Smrčiny (Lubská vrchovina je nejvýchodnějším celkem Smrčin a na ni již navazují Krušné hory) a také část Českého lesa.
Turistickým centrem celé oblasti je okresní město Cheb, ve kterém si můžeme prohlédnout světoznámý Špalíček, ale i Chebský hrad či překrásné náměstí. Pokud vystoupáme na rozhlednu na Zelené hoře, můžeme se pokochat překrásným výhledem na okolí Chebu.
Nedaleké Františkovy Lázně jsou poměrně novým městem založeným až v roce 1793, vyvěrá zde 21 pramenů, nejznámější je asi pramen Františkův.
V okolí Chebu a Františkových Lázní najdeme mnoho zajímavých koutů, některé z nich, jako třeba přírodní rezervace Soos či hrad Ostroh - Seeberg a skalní Vildštejn ve Skalné">hrad Vildštejn ve Skalné jsou poměrně dobře známé, stejně jako třeba památky lidové architektury v Novém Drahově, ale najdeme tady i místa zapomenutá, ve kterých jako by se čas zastavil. Rozhodně stojí za návštěvu hrad Liebenstein v obci Libá s krásnou helmicovitou věží, který sice není přístupný a o jehož opravách i budoucím osudu lze mít oprávněné pochybnosti, ale i zvenčí se jedná o impozantní stavbu. Severně od Františkových Lázní je pak zřícenina hradu a zámku ve Starém Rybníku se zachovalými klenbami gotického paláce. Ze zámku v Hazlově nám toho již mnoho nezůstalo.
Jižně od Chebu si pak nesmíme nechat uniknout nově opravenou a přístupnou loretu u Starého Hrozňatova, která po pádu železné opony vstala z mrtvých. Nedaleká Doubrava se známou lidovou architekturou a soukromým muzeem v Rustlerově statku stojí také za návštěvu.
Na rozdíl od Šumavy je Český les poměrně málo známý, a jeho severní část s nejvyšší horou Dyleň byla před rokem 1989 prakticky nepřístupná. Dnes se můžeme toulat zdejšími hlubokými hvozdy pěšky či na kole a prohlédnout si například „střed Evropy“, jedno z mnoha míst, která byla určena jako jakýsi střed našeho kontinentu. Ale moc tomu nevěřme.
Málo známou oblastí je také Lubsko, i když spojení názvu Luby a výroby smyčcových hudebních nástrojů se vybaví asi kdekomu. V Lubech stojí například jeden z nejstarších kostelů v oblasti, farní kostel sv. Ondřeje.
Lahůdkou pro milovníky „zapadlých koutů“ je pak Ašský výběžek oddělený od ostatního území Čech pět kilometrů širokou „šíjí“. Samotné městečko Aš nám nabízí nesmírně zajímavé muzeum či vycházku na Háj (758 m n. m.), nejvyšší horu Smrčin, s působivou kamennou rozhlednou. V nedalekém Podhradí">Podhradí si prohlédneme zbytky zámku, hradu a blízký kostel Dobrého Pastýře (věž hradu a tento kostel jsou jakýmisi symboly tohoto kraje a jejich obrázky najdete v kdejakém průvodci). Dolní Paseky jsou známé svými minerálními prameny.
Východně od Aše se nachází přírodní park Halštrov, kde je upravený pramen Bílého Halštrova a kde potkáme spíše německé turisty. Za zmínku stojí Goethova skalka u Hazlova, místo, které rád navštěvoval Johan Wolfgang Goethe. Nedaleko leží obec Výhledy, jejíž název rozhodně nelže. Pokud sem přijíždíme od Aše přes Nebesa, výhled, který se nám naskytne směrem na jih, nás jistě uchvátí.
Celá oblast, nejen Ašsko, ale i okolí Chebu a Františkových Lázní je doslova poseta smírčími kříži, někdy je dokonce nacházíme ve skupinkách (Hazlov, Podhrad), jinde stojí osamocené. Jsou natolik známým rysem této oblasti, že při muzeu v Aši dokonce funguje společnost, zabývající se jejich výzkumem.
Nejzápadnějším městem Čech je město Hranice, ze kterého si můžeme udělat výlet k Trojmezí, místu, které bylo dlouhé roky z našeho území zcela nepřístupné, a odvážnější se mohou vypravit za nejzápadnějším hraničním kamenem České republiky, ke kterému ovšem od nás žádná cesta nevede.
Pro lyžaře jsou v této oblasti vleky a sjezdovky na vrchu Háj u Aše, cyklisté ocení zejména bývalou signálku, která se táhne od Trojmezí až na Dyleň, druhou nejvyšší horu Českého lesa (940 m n. m.), nejvyšší bod popisované oblasti, často doprovázená červenou turistickou značkou.
Vodní rekreaci pak slouží dvě vodní nádrže, Skalka na Ohři a Jesenice na Odravě. Oblíbeným místem pro koupání je také rybník Amerika, ke kterému se dostaneme z Františkových Lázní minivláčkem. Pro vodáky je splavná řeka Ohře.
Pro přidání vlastního hodnocení se musíte přihlásit nebo zaregistrovat
Objevili jste chybu ve vlastnostech nebo parametrech? Upozorněte nás na ni.
Nenašli jste výlet, který jste hledali? Přidejte ho
Hodnocení (1)
k.o.r.i.n.e.k, 9. 8. 2016, 21.50
- Kvalita
- Cena
- Spokojenost dítěte
- Příjemné prostředí
Tuto vesnici jsem navštívila náhodou, jelikož mne při ceste z motýlího domu a SOOS překvapily krásné domy. Určitě stojí za procházku.
Klady:
- pěkná vesnice
Zápory:
- nic