Státní hrad a zámek Bečov nad Teplou

zobrazeno361×

Vložil(a):k.o.r.i.n.e.k,9. 8. 2016 18.04

Region:
Karlovarský kraj
Adresa:

36464Bečov nad Teplou
ČR
Hodnoceno:
Celkové hodnocení:

Hrad a zámek Bečov je jedinečný soubor historických budov, z nichž nejvýznamnější je gotický hrad, renesanční palác a barokní zámek. Od roku 2002 je zde trvale vystavována unikátní ostatková schránka – relikviář sv. Maura, který je spolu s korunovačními klenoty nejcennější zlatnickou památkou České republiky.

Středověký hrad v současnosti prochází památkovou obnovou a není veřejnosti běžně přístupný. V prostředí hradu pravidelně probíhají tématicky zaměřené mimořádné prohlídky.

Bečovský středověký hrad byl založen v první polovině 14. století. První spolehlivá zmínka o něm pochází z roku 1349, kdy byla tehdejšími majiteli bečovského panství, rodem pánů z Oseka, později psaných z Rýzmburka, vydána listina dokládající existenci hradního sídla.

Stavba hradu prošla několika vývojovými fázemi. V první fázi vznikl bergfrit neboli věž obranná a obytný palác na místě dnešního horního zámku. Po roce 1352 začala stavba věže, která měla původně mít obytnou funkci. Avšak po začátku stavby byl plán změněn a v prostoru tří pater věže vznikla kaple Navštívení Panny Marie. Oltářní strana byla orientována nikoliv na východ, ale vzhledem k dispozici na severní stranu. V kapli se nachází unikátní soubor nástěnných maleb provedených technikou al secco (malba do suché omítky), pocházejících z doby kolem roku 1360.

Po roce 1356 byla v blízkosti kaplové věže postavena reprezentativní obytná věž, tzv. donjon (jeden z největších v Čechách). Stěny soukromé komnaty pána hradu pokrývá výmalba z období pozdní gotiky. Obytná a kaplová věž byly propojeny hradbou.

V roce 1495 získali hrad Pluhové z Rabštejna, kteří se díky bohatství pocházejícího z těžby cínu ve Slavkovském lese výrazně zapsali do stavebního vývoje hradu. Upravili interiéry donjonu a nejstarší část za bergfritem přestavěli do renesanční podoby; tyto budovy dodnes nesou označení Pluhovské domy. Donjon a kapli propojili tzv. tabulnicí (název od jídelních tabulí), která sloužila ke společenským a reprezentativním účelům (hostiny, slavnosti).

Během třicetileté války, roku 1624, se stali majiteli bečovského panství Questenberkové, kteří hrad využívali především k hospodářským účelům. Za jejich držení byl hrad osazen císařskou posádkou, která se zde udržela až do roku 1648, kdy generál Königsmark dobyl město i hrad a císařskou posádku zajal.

Po zkušenostech z třicetileté války nechali Questenberkové pro zvýšení obranyshopnosti vystavět nad hradním příkopem dělovou baštu, jež byla v 18. století stavebně zakomponována do osmiboké zámecké barokní věže. Roku 1752 zemřel Jan Adam Questenberk a celý majetek dědí Dominik Ondřej Kaunitz ml. (synovec druhé ženy J. A. Questenberka).

V roce 1813 zakoupil bečovské panství Friedrich August Beaufort-Spontin, který viděl budoucnost svého rodu na rozdíl od Francie a Belgie v revolucí nezasaženém Rakousku. Byl to právě jeho syn Alfred Beaufort-Spontin, jenž roku 1838 zakoupil od církve relikviář svatého Maura.

Alfred Beaufort-Spontin se zapsal do historie bečovského sídla i značnými opravami zámku a zvažovanou rozsáhlou romantickou úpravou středověkého hradu. Původní plán na propojení hradu s barokním zámkem vypracoval architekt Josef Zítek. Vzhledem k finanční náročnosti došlo pouze k úpravě zámecké kaple sv. Petra, kterou je možné vidět v rámci II. prohlídkového okruhu.

Díky Alfredovu vnukovi Heinrichu Georgovi a zejména jeho ženě Marii Adelheid Sylva-Tarouca byl v Bečově vybudován rozsáhlý krajinářský park, který byl ve své době nazýván druhými Průhonicemi.

Protože Beaufortové za druhé světové války aktivně spolupracovali s nacistickým Německem, musel na základě dekretů prezidenta republiky z 25. října 1945 o konfiskaci nepřátelského majetku rod Beaufort-Spontin panství v Bečově nad Teplou opustit.

Po druhé světové válce sloužil zámek jako škola. V roce 1969 získal celý hradní a zámecký okrsek plzeňský památkový ústav a postupně se začalo rekonstruovat. Práce vyvrcholily roku 1996, kdy byl barokní zámek zpřístupněn veřejnosti. Nejdříve se zde představila výstava západočeské gotiky, později byla z navrácených mobiliářů instalována stálá zámecká expozice. Nyní je soustředěna do druhého patra zámku, neboť celé první patro je věnováno unikátní prezentaci „nálezu století“ – románskému relikviáři svatého Maura.

Dílčí hodnocení:(průměr ze1 hodnocení)

Kvalita
Cena
Spokojenost dítěte
Příjemné prostředí

Pro přidání vlastního hodnocení se musíte přihlásit nebo zaregistrovat

Parametry:

Vstupné
ano
Doprovodný program
ne
Přístupnost s kočárkem
ne
Zázemí pro kojení, přebalování
ne
Občerstvení
ano
Parkování
ano
Sezóna
Celoroční
Terén
Nenáročný

Objevili jste chybu ve vlastnostech nebo parametrech? Upozorněte nás na ni.

Nenašli jste výlet, který jste hledali? Přidejte ho

Hodnocení (1)

k.o.r.i.n.e.k

k.o.r.i.n.e.k, 9. 8. 2016, 20.04

Kvalita
Cena
Spokojenost dítěte
Příjemné prostředí

Zámek a hrad je moc pěkný komplex. Prohlídka byla super a okolí je také pěkné.

Klady:

  • moc pěkné prostředí

Zápory:

  • nic

© 2013 -2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů