Bunkry na Dobrošově
Vložil(a): Minnie,14. 9. 2016 10.31
- Region:
- Královéhradecký kraj
- Telefon:
- +420 491 426 047
- Web:
- pevnost-dobrosov.kvalitne.cz
- Adresa:
- Dobrošov
54710Náchod
Česká republika (Dobrošov) - Hodnoceno:
- 1×
Na řadě míst Orlických hor stojí dělostřelecké sruby a bunkry, které byly vybudované v rámci československého opevnění severní hranice. Mezi Náchodem a Českou Čermnou se nalézají sruby tvrze Dobrošov.
Tvrz Dobrošov byla součástí plánu výstavby dvou pěchotních a dvou dělostřeleckých srubů, otočné dělostřelecké věže, minometné otočné věže a vchodového objektu. Stavba začala v roce 1937 a práce rychle postupovaly, ale v roce 1938 byly definitivně zastaveny. Zůstalo tak u stavebního dokončení pouhých tří objektů - pěchotních srubů N-S 72 Můstek a N-S 73 Jeřáb a dělostřeleckého srubu N-S 75 Zelený. Za dobu prováděných prací bylo vyrubáno 1750 metrů spojovacích chodeb a 750 metrů podzemních prostor, kterou vedou v hloubce 20 – 39 metrů pod povrchem terénu. Srub Jeřáb dokonce využili roce 1940 okupanti k natáčení válečného týdeníku, jehož součástí byla ukázka dobývání Maginotovy linie. Ta, jak známo, byla pevnostním systémem Francie a posloužila jako vzor pro vybudování dalších pevnostních systémů, především československého opevnění.
Neslavný konec velkého projektu
V období po Mnichovské dohodě bylo veškeré vybavení kromě zbraní rozprodáno. U rozpracovaných srubů N-S 74 Maliňák, N-S 76 Amerika a N-S 77 Kaplička, byly výkopy a šachty zasypány, objekt N-S 77A Portál, který měl plnit funkci vchodového srubu, byl zavezen a na místě vytvořen provizorní vstup. Dnes tu uvidíte stopy po zavalených objektech a můžete případně nahlédnout do části zpřístupněných podzemních chodeb.
Objekty tvrze Dobrošov
Tvrz Dobrošov nabízí prohlídky hlavních srubů. Prohlídková trasa vede ze srubu N-S 75 Zelený přes muniční sklad na křižovatku hlavní galerie. Přístupné jsou kasárenské sály a zajímavá je i návštěva ošetřovny. Pěknou podívanou vám v závěrečném úseku dopřeje především srub Můstek. Srub Jeřáb, třetí z dokončených objektů, také stojí za pozornost. Ucelený obrázek o dobrošovské tvrzi vám nabídne naučná stezka, která vede po povrchu pevnosti a podél linie opevnění až do lázní Běloves.
Dělostřelecký srub N-S 75 Zelený
Srub N-S 75 Zelený je levostranným dělostřeleckým objektem vybudovaným ve IV. stupni odolnosti, pro který se počítalo s osádkou 86 mužů.
Vojáci nahradili dělníky
Srub Zelený byl dokončený po vyhlášení mobilizace. Protože dělníci, kteří se podíleli na jeho výstavbě, byli odveleni ke svým útvarům, v pracích pokračovali vojáci strážních útvarů a osádky blízkých pěchotních srubů. Výsledkem byl mohutný dělostřelecký bunkr.
Střílny srubu zabavil Kovošrot
Ačkoliv byl stavebně dokončen, nikdy se nedočkal osazení plánovanými pancéřovými zvony ani výzbrojí, na rozdíl od střílen pro 100 mm houfnice. Střílny sice přečkaly okupaci, ale přesto je zde dnes neuvidíte. V padesátých letech je totiž vytrhal podnik Kovošrot a to bez dohody s armádou. Památkou na budování srubu je několik betonových sloupů, které sloužily k upevnění betonářské plošiny. Po dokončení měly být odstraněny, aby nebránily výstřelu, ale k tomu nikdy nedošlo.
Filmové makety houfnic
Srub Zelený je dnes součástí Muzea čs. opevnění a vstupuje se jím do podzemí tvrze. V patře si můžete prohlédnout nainstalované makety houfnic, vyrobené pro film režiséra Otakara Vávry „Dny zrady“, který byl natáčen na tvrzi Hanička.
Srub N-S 75 Zelený najdete severovýchodním směrem od Dobrošova. Přístup vede po polňačce od parkoviště nad obcí nebo po naučné stezce, která začíná v Bělovsi u hotelu Bonato.
Pěchotní srub N-S 72 Můstek
Velitelský pěchotní srub Můstek je jedním z nejvyhledávanějších objektů svého druhu. Velitelský srub Můstek své jméno získal údajně podle nedalekého dřevěného skokanského můstku.
Oboustranný objekt o kubatuře 3100 m3 betonu byl vybudován ve IV. stupni odolnosti na nejvyšší kótě v okolí. Vzhledem k umístění bylo pro něj počítáno s dělostřeleckým pozorovacím zvonem, kterého se ale tak, jako mnohé podobné objekty, nikdy nedočkal.
Pozůstatek tajné zbraně Třetí říše
Za okupace objekt přišel nejprve o ocelové střílny. V roce 1943 se při cvičení stal cílem postřelování speciálními střelami Röchling, které patřily k tajným zbraním Třetí říše. Tyto střely dokázaly přímým zásahem prorazit sílu 3,5 m pevnostního železobetonu, nebo několik desítek metrů nadloží a zasáhnout pevnostní prostory pod zemí. Cvičení proběhlo za přísně utajovaných opatření a o jaké střely šlo, zjistilo se až v roce 1993. Zbytek jednoho Röchlingu je dodnes k vidění zaseknutý v týlové stěně srubu. Můstek je důležitou součástí Muzea československého opevnění.
Pevnostní sruby dělostřelecké tvrze Dobrošov jsou nejsnáze dosažitelné autem z Náchoda nebo České Černé. Na malém parkovišti poblíž pevnosti cesta autem končí, odkud ještě nevelký kousek cesty pokračujete po svých. Vydat je možné se i náročnější pěší cestou z Náchoda-Bělovsi.
Pěchotní srub N-S 73 Jeřáb
Asi 5 kilometrů od Náchoda se nachází pěchotní srub N-S 73 Jeřáb. Je součástí dělostřelecké tvrze Dobrošov, vybudované v rámci výstavby pohraničního opevnění z let 1937 – 1938.
Opevnění měly tvořit dva pěchotní a dva dělostřelecké sruby, otočná dělostřelecká věž, minometná otočná věž a vchodový objekt. Vzhledem k definitivnímu zastavení prací v roce 1938 byly ale dokončeny jen tři z objektů, mezi nimi i pěchotní srub Jestřáb o kubatuře 3808 m3 betonu. Vzhledem k výtečnému výhledu do údolí Metuje bylo u něho počítáno s osazením pozorovacího zvonu, který by řídil palbu dělostřelecké baterie umístěné v objektu N-S 75 Zelený. K umístění pancéřového prvku však nikdy nedošlo. Za okupace srub přišel o střílnu na levé straně a její podobu dnes přibližuje maketa s houfnicí. Je také známo, že němečtí okupanti si tento objekt vybrali pro natáčení dokumentu o dobývání Maginotovy linie.
Seznam jmen posádky
Z důvodu nedostatečného připravení zde byla nasazena v září 1938 jen prozatímní posádka v počtu 25 mužů. Přebývala doslova v „polních podmínkách“ a to při pouze improvizovaném vyzbrojení srubu. Po Mnichovu zde zůstal jen strážní oddíl. Z této doby se dodnes uchovaly na stěně ubikace kresby, včetně nedokončeného jmenného seznamu osádky.
K tomuto srubu jako k mnoha dalším můžete zamířit autem, odstavit ho na vyhrazeném parkovišti a dojít pěšky, ale atmosféru lépe nasajete, pokud využijete naučnou stezku okolo pevnosti Dobrošov. Na jejím začátku poznáte Jiráskovu chatu, dojdete k rozcestníku v Dobrošově, cesta vás zavede ke srubům Můstek a Zelený. Další rozcestník vás nasměruje k objektům Polsko, Hrobka a Jirásek a v závěru cesty na vás čeká pěchotní srub Jeřáb.
tevírací doba
- květen, červen, září: 10:00 - 12:00, 13:30 - 18:00, poslední prohlídka v 17:00 (denně mimo pondělí)
- červenec, srpen 10:00 - 18:00 (otevřeno denně včetně pondělí)
- duben, říjen: 10:00 - 12:00, 13:30 - 16:00, poslední prohlídka v 15:00
- listopad - březen: Otevřeno pouze pro předem objednané výpravy (min. 10 osob)
Vstupné
- Dospělí: 80 Kč
- Školáci/Studenti: 40 Kč
- Senioři: 40 Kč
- Psi: 40 Kč
- Fotografování, natáčení: 30 Kč
Pro přidání vlastního hodnocení se musíte přihlásit nebo zaregistrovat
Objevili jste chybu ve vlastnostech nebo parametrech? Upozorněte nás na ni.
Nenašli jste výlet, který jste hledali? Přidejte ho
Hodnocení (1)
- Kvalita
- Cena
- Spokojenost dítěte
- Příjemné prostředí
- Vybavenost, pomůcky
Toto je určitě výlet pro děti tak od 10 let výš, prohlídka trvá přes hodinu a uvnitř je chladni. Navíc ty menší by to stejně asi nebavilo, i když záleží na zájmech dítěte :-) je tu stánek s občerstvením. My jsme tu byli s partnerem jako bezdětní a prohlídka se nám líbila.
Klady:
- Prohlídka s odborným výkladem
Zápory:
- Uvnitř je pouze 6 stupňů, takže v lété je to velký teplotní šok