Údolí Únětického potoka
Vložil(a):Furciferka,25. 10. 2017 21.18
- Region:
- Středočeský kraj
- Telefon:
- +420220971196
- E-mail:
- info@unetice.cz
- Adresa:
252 62Únětice- Hodnoceno:
- 3×
Údolí Únětického potoka je vhodnou lokalitou pro nenáročnou procházku s dětmi. Zpevněné cesty jsou za sucha dobře průjezdné s kočárkem či na odrážedle. Celá trasa z Roztok u Prahy do Únětic vede do mírného kopce.
Do Roztok se dostanete z Prahy vlakem z Libně nebo z Masarykova nádraží. Z Unětic do Prahy jezdí autobus.
Ideálním cílem procházky je pivovar v Uněticích.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na severozápadním okraji Prahy mezi Suchdolem a Úněticemi leží místo častých výletů Pražanů, PR Údolí Únětického potoka. Toto území společně s PR Roztocký háj-Tiché údolí tvoří velký lesní a lesostepní komplex na okraji hlavního města.
Přírodní rezervace Údolí Únětického potoka se nachází na pravém svahu údolí Únětického potoka. Předmětem ochrany jsou zde skalnaté svahy, zbytky stepi, vřesovišť a především údolní niva Únětického potoka mezi Úněticemi a Roztoky. Do chráněného území patří též hřeben Kozích hřbetů a Holý vrch.
Toto působivé místo bylo osídleno již v paleolitu a od počátku neolitu (od 5. tis. př. n.l.) je osídleno nepřetržitě. Slované se zde poprvé objevili patrně již v 6.století a průkazně se tu usadili v 10.století. Z konce 3. tisíciletí pocházejí nálezy přímo z úpatí Holého vrchu u obce Únětice (středoevropská únětická kultura doby bronzové). Kozí hřbety obcházela v raně přemyslovské době tzv. Velká cesta, která spojovala Levý Hradec a Pražský hrad.
Zajímavou částí procházky údolím potoka jsou pozůstatky bývalých mlýnů. Nejznámějším z nich je Trojanův mlýn, kde se v 70. letech natáčel seriál o osudech dvou písařů – p. Bouvarda a p. Pécucheta (podle Flaubertova románu). Tůmův mlýn je jedním ze zaniklých mlýnů, po kterém zbyl jen mlýnský rybník a zbytek náhonu. Založil jej Filip Trojan kolem roku 1730. O něco později v letech 1786–87 byl postaven Suchý mlýn hostinským J. Burdou, který několikrát vyhořel a dnes budovy slouží obytným účelům.
Pro přidání vlastního hodnocení se musíte přihlásit nebo zaregistrovat
Objevili jste chybu ve vlastnostech nebo parametrech? Upozorněte nás na ni.
Nenašli jste výlet, který jste hledali? Přidejte ho
Hodnocení (3)
slavuska, 5. 1. 2018, 3.17
- Kvalita
- Cena
- Spokojenost dítěte
- Příjemné prostředí
tuto procházku jsme v létě absolvovali, byl to fajn výlet.
Klady:
- fajn procházka kousek od Prahy
Zápory:
- nic
Furciferka, 25. 10. 2017, 23.18
- Kvalita
- Cena
- Spokojenost dítěte
- Příjemné prostředí
Krásná, nenáročná procházka, vhodná i pro kočárky.
Klady:
- Krásná příroda.
- Nenáročný terén.
Zápory:
- -