Köglerova naučná stezka
Vložil(a): vendy.z,8. 8. 2016 20.19
Při procházkách tichými lesy na západ od Krásné Lípy, můžete narazit na očíslované informační tabule s poučnými texty. U mnohých z nich si nelze nevšimnout nápaditých pomůcek či odpočinkových míst. Jedná se o Köglerovu naučnou stezku Krásnolipskem, nejstarší přírodovědnou naučnou stezkou v Čechách.
Köglerova naučná stezka je nejstarší přírodovědnou naučnou stezkou v Čechách. Krásnolipský rodákRudolf Kögler ji zřídil v roce 1941, jen pár let poté, co na zahradě svého domu v Zahradách dokončilunikátní plastickou geologickou mapu okolní krajiny. Naučná stezka byla slavnostně otevřena 12. října 1941 a původně měřila 12 km. Byla osazena 70 ks poučných tabulí, které byly každoročně opakovaně instalovány. Rudolf Kögler byl jejich vlastnoručním tvůrcem a dokonce na trase návštěvníky doprovázel.
Stezka byla nově obnovena v roce 2006 a její současná délka je 23 km. Na trase je instalováno 39 stanovišť, které jsou osazeny naučnými tabulemi a mnohde doplněny o zajímavé pomůcky a odpočinková místa. K nejoblíbenějším patří například rozcestí "U Pěti cest" s dřevěným altánkem a ze dřeva vyrobeným jednoduchým herbářem místních bylin. Neméně zajímavá zastávka následuje na stanovišti s číslem 9, kde je umístěna replika milíře k výrobě dřevěného uhlí. V jeho těsném sousedství je zbudována romantická lesní studánka a dřevěný xylofon. Součástí jednotlivých zastávej je i již zmiňovaná geologická mapa v Zahradách, která je vyhlášena za technickou památku.
Dalšími zastávkami, které stojí určitě za zhlédnutí je rozhodně Vápenka s největším výskytem jurských vápenců v Čechách a rozhledna na Vlčí hoře, ale i mezi zbylými stanovišti nenajdete jediné, které by vás nijak neobohatilo o nové poznatky. Součástí stezky jsou také odpočinkové altánky, studánky či zříceninu hradu Krásný Buk.
Turistický okruh začíná a končí na náměstí v Krásné Lípě, další vhodná nástupní místa jsou také na Vápence u Doubice, v Kyjově a Vlčí Hoře. V úseku mezi Vápenkou a Vlčí Horou stezka sleduje trasu původní Köglerovy stezky z roku 1941. V informačních centrech je možné zakoupit mapu naučné stezkya podrobného tištěného průvodce.
Stezka prochází velice pestrou krajinou na pomezí chráněných krajinných oblastí Lužické hory a Labské pískovce a Národního parku České Švýcarsko. Stezka zaměřená na geologii, přírodu, historii i lidovou architekturu je přístupná celoročně. Protože je poměrně dlouhá, je vhodné ji rozložit aspoň do dvou dnů.
Pro přidání vlastního hodnocení se musíte přihlásit nebo zaregistrovat
Objevili jste chybu ve vlastnostech nebo parametrech? Upozorněte nás na ni.
Nenašli jste výlet, který jste hledali? Přidejte ho
Hodnocení (2)
- Kvalita zpracování
- Oblíbené u dítěte
- Příjemné a čisté prostředí
- Snadný přístup s kočárkem
- Hodnotné informace, rady a tipy
Jak s kočárkem to nevím, jestli tam vede něco jen po cestě netuším. My lezli po skalách, po vrších a vyhlídkách
Klady:
- krásná příroda
- krásné vyhlídky
- hodně naučných tabulí
Zápory:
- nic