Chcete spát zdravěji? Nechejte pracovní starosti i mobil za dveřmi ložnice
Vložil(a): Adrianita, 12. 10. 2021 12.07 (aktualizováno 22. 10. 2021 9.48)
Večer nemůžete usnout a po zazvonění budíku jen těžko vstáváte z postele? Budíte se nad ránem a už nemůžete znovu zabrat? Přepadá vás během dne ochromující ospalost? To vše jsou projevy narušeného spánkového režimu a objevují se téměř u poloviny české populace. A asi pětina Čechů se s poruchami spánku potýká dlouhodobě. Přečtěte si, čeho se vyvarovat, pokud se každé ráno chcete probouzet odpočatí.
Potřeba spánku je individuální, a navíc se v průběhu let mění. Ovlivňuje ji náš zdravotní stav, strava ,kondice nebo věk. Zatímco dospívající jsou schopni spát až „do oběda“, lidé v důchodu mohou být naopak od pěti ráno na nohou.
Důležité však je, jak se člověk po probuzení a poté i v průběhu dne cítí. Kdo se po ránu nemůže třeba hodinu „nastartovat“, už během dopoledne a po obědě by si nejraději šel lehnout a k večeru padá vyčerpáním, má nejspíš narušený spánkový režim.
Díky spaní má tělo příležitost k odpočinku a stejně tak je potřebný pro zrelaxování naší nervové soustavy. Je-li spánek nekvalitní, mozek si dostatečně neodpočine, což může vést k problémům se soustředěním, pamětí nebo k výkyvům nálad. Chybějící energii si tělo hledá v potravě, a proto je nedostatek spánku spojený i s nárůstem hmotnosti. Podle některých výzkumů je to také jeden z faktorů pro vznik rakoviny.
Číst si běžte na gauč, ne do postele
Pokud chceme spát lépe a zdravěji, existuje řada věcí, které pro to můžeme udělat. Jedna z nejjednodušších je přichystání správných spacích podmínek v ložnici. Postel by měla být vyhrazená pouze pro spaní, případně sexuální aktivity. Není vhodné v ní jíst, číst si, sledovat televizi nebo procházet internet na mobilu či počítači. Bude-li ložnice sloužit jen pro spánek, tělo si vytvoří návyk, že ulehnutí do postele znamená pokyn k usínání.
Pro lepší spánek můžete vyzkoušet i bylinkové čaje či tinktury. Celkově se pro zlepšení spánku odedávna využíval kozlík buď v podobě čaje, nebo lépe jako tinktura. Také třezalka používaná v různé podobě je účinná. Nejsilnější účinek má v podobě gemmoterapeutik. Důležité je i naladění psychiky, na což pomáhá vrbka.
Vyhněte se displejům
Ložnice by měla být dobře vyvětraná, se zatemňovacími závěsy či žaluziemi. Nejlepší podmínky pro spaní jsou tma a klid, proto je dobré odstranit rušivé vlivy, jako je tikající budík nebo přístroje se svítícím displejem. Takzvané „modré světlo“, které displeje vydávají, podle řady vědců blokuje v těle vylučování melatoninu, což je hormon připravující organismus na blížící se spánek.
Na kvalitu spánku má vliv náš denní rytmus. V první řadě by měl být pravidelný, lékaři doporučují chodit spát a vstávat ve stejnou dobu, a to i o víkendu. Přes den byste se měli věnovat alespoň půl hodiny aktivnímu pohybu, například posilování, tanci nebo rychlejší chůzi.
Není ale dobrý nápad chodit si zacvičit později večer, chvíli před spaním. Tělo se při cvičení nastartuje a usínání pak může být obtížnější. Lehká procházka po večeři může být prospěšná, ale náročnější pohybové zátěži bychom se měli vyhnout nejméně tři hodiny před ulehnutím.
Večer si odřekněte těžká jídla, raději si dejte bylinkový čaj
Kávu nebo černý a zelený čaj si dejte nejpozději ve čtyři hodiny odpoledne. Těsně před spaním byste se měli vyhnout také větším porcím jídla, protože příjem energie nastartuje trávení a pocit plného břicha vám těžko dovolí usnout. Na večeři si dopřejte nějaké dobře stravitelné jídlo, které váš organismus tolik nezatíží. Zároveň není dobré jít spát s prázdným žaludkem, protože se může stát, že se budete budit hlady.
Přes práh ložnice bychom rovněž neměli pouštět pracovní povinnosti a starosti. Řada lidí si v hlavě před usnutím přehrává resty, které ještě musí stihnout, a povinnosti, které je další den čekají. Místo spánku si tím však jen přivolají stres a pocity úzkosti. Pokud máte problém zklidnit před usnutím svojimysl, můžete vyzkoušet pomoc bylinek. Přispívají k uvolnění těla i roztěkané mysli.
Důležité je před spánkem navodit uvolnění těla a koncentrovat mysl. Zde je velice účinné gemmoterapeutikum z lípy, které uvolňuje stavy deprese a úzkosti. Pro podporu zdravého spánku můžeme též využít bakopu, která podporuje zdravý spánek a má příznivý vliv na činnost mozku. Dalšími účinnými prostředky pro podporu spánku jsou levandule a šišák bajkalský, který nejenže podporuje zdravý spánek, ale zároveň obranyschopnost našeho těla.
Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.
Pojmy použité v článku:
-
gemmoterapie
výtažky z pupenů rostlin, hlavně stromů a keřů. Tato metoda byla objevena sice až v polovině 20. století, ale pupeny již byly využívány dříve
Diskuze k této stránce (19 příspěvků)
Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.
Jana Novotná, 30. 4. 2023, 9.58
Já jsem měla dlouhou dobu problémy se spaním. Proto jsem si koupila na internetových stránkách https://www.matracky.cz/ novou matraci. Nemohla jsem uvěřit, jakou změnu pro mě nová matrace bude znamenat. Každou noc mě budily bolesti zad a měla jsem špatnou náladu, ale teď se cítím každé ráno naprosto odpočatá a plná energie.
Fuga, 8. 12. 2022, 14.01
já poslední dobou spím špatně, usnu hned, ale brzy se probudím, je to peklo
No, z vlastní zkušenosti můžu říct, že pokud se člověk chce opravdu kvalitně vyspat, tak základ je prostě dobrá matrace a postel. Myslím si, že dneska už i ty levné postele jsou celkem kvalitní. Kamarádka si teď například koupila jednu přes https://www.inhaus.cz/bydleni/postele-cela/c-1/ a říkala, že je z ní nadšená. Že za ty peníze by stejně asi nic moc lepšího nesehnala.
koliaska105, 31. 1. 2023, 12.47
Naprostý souhlas. Hlavně matrace, která vám vyhovuje je prostě důležitá. Není to zas tak dávno, co jsem právě měnila starou matraci za novou z https://www.vesna.cz/matrace a ten rozdíl jsem poznala hned po první noci. Takhle dobře jsem se už dlouho nevyspala. Předtím jsem právě mívala problémy s tím, že jsem se v noci pořád budila.
milujici.teticka36, 27. 5. 2022, 8.17
Tak to si nedovedu představit, že bych si večer nečetla v posteli, ale na gauči. Už to mám tak nějak zajeté, že před spaním si dám pár stránek. Zrovna čtu už po několikáté Muži, kteří nenávidí ženy. Moje oblíbená knížka. Skvěle napsaná. Spíš než tohle bych lidem doporučila kvalitní postel. Třeba od https://www.topspani.cz/kategorie/postele-3/ Dneska lidi kupují levné rozvrzané skládačky, na kterých se jenom převalují, a pak se diví, že se ráno budí unavení.
Kamila Homolkovková, 27. 2. 2022, 20.57
Spaní a já jsme jeden velký nepřítel. I když se snažím několik měsíců pro kvalitnější spánek, stejně se kvůli stresu budím v noci minimálně třikrát. Když usínám, tak mám v hlavě spoustu myšlenek a hlavně stresu z práce, ze vztahu i z toho, jak jsem přibrala. Naštěstí mám úžasnou kamarádku, která mi vždy poradí a jelikož nedávno dělala státnice, tak stresu měla taky dost. Doporučila mi CBD kapky z této stránky: https://apothecamundi.cz/ a už spím mnohem lépe!
Kubanka111, 1. 12. 2021, 20.43
Přesně souhlasím, nic rušivého do postele nepatří!
Kubanka111, 23. 11. 2021, 22.28
Také jsem špatně spala, ale po té co jsme si pořídili kvalitní postel a matrace, tak spím jako miminko
Katka, 30. 10. 2021, 22.37
V návodu chybí sex, potom se spí dobře ?Čaje na noc ne, pak se člověk zbytečně budí na wc a prerusovany spánek = nekvalitní spánek. Ten šišák je hodně dobrý na deprese ? Mně nejvíc pomáhá zaměřit se na pozitivní stránky dne, uvědomit si co se podařilo, pocítit pokoru, všem odpustit a přát si přízeň vesmíru do dalšího dne. Pár hlubokých nadechů, tím opadne kortizol a spím hned.