Listnaté stromy prospívají krajině i našemu zdraví

zobrazeno522×

Vložil(a): Adrianita,27. 11. 2023 9.57

Zelené koruny stromů oživují naši krajinu, pomáhají vytvářet zdravé ovzduší a chrání půdu před erozí. Kromě příznivých účinků na své okolí však také pomáhají zlepšit naše zdraví. Pupeny, květy, listy i kůra stromů mají řadu léčivých účinků. Olše povzbuzuje krevní oběh, bříza podporuje funkci jater a slinivky a například vrba zlepšuje obranyschopnost organismu a snižuje horečku.

Bříza

Strom typický pro severní Evropu hojně roste i u nás. Bříza byla symbolem životní síly a lásky. Odvar z nasušených březových listů pomáhá při detoxikaci těla, protože povzbuzuje činnost ledvin, jater a střev. Pomáhá například rozpouštět ledvinové kameny a minerální usazeniny v těle. Gemmoterapeutikum, tedy tinktura z pupenů břízy, má na lidský organismus mimořádné účinky. Stimuluje funkci jater i slinivky, detoxikuje organismus. Má také příznivý vliv na kosti proti osteoporóze.

Dub

Mohutné duby rostou dlouhé stovky let a vypínají své větve do úctyhodné výšky i šířky. Tento strom řada národů považovala za posvátný a byl označován za „krále stromů“. V minulosti se jeho rozvařená kůra nebo spařené listy přikládaly na rány pro zastavení krvácení a rychlejší hojení. Odvar z dubové kůry se používá do sedacích koupelí pro léčbu hemeroidů. Léčebné využití má však i tinktura z jeho pupenů. „Zpracované pupeny dubu uklidňují činnost sliznic, zlepšují činnost střev a pomáhají při průjmech,“ vysvětluje bylinkářka Jarmila Podhorná.

Buk

Vysoké a košaté buky se svěžími zelenými listy tvoří základ smíšených lesů téměř po celé Evropě. Tinktura z pupenů pomáhá udržovat cévy čisté od usazenin a rozpouští močový písek. Používá se při bolestech svalů, kloubů a páteře. Doporučuje se jako přírodní prostředek při revmatických obtížích. Naši předkové žvýkali bukové listí při zánětech v ústech. Odvar z listů pak sloužil k úlevě při vyrážkách na kůži.

Javor babyka

Javor je spolehlivým pomocníkem pro dobré trávení. Přispívá ke správnému metabolismu bílkovin, sacharidů a tuků. „Zpracované pupeny javoru babyky posilují nervový systém a odstraňují bolesti nervového původu. Tím, že podporují funkci nervů, posilují také psychickou rovnováhu,“ popisuje Jarmila Podhorná.

Olše lepkavá

Roste často v okolí potoků a v místě řezu z ní vytéká červená tekutina připomínající krev, proto se ji lidé z pověrčivosti báli kácet. V přírodním léčitelství má řadu využití. Tinktura z pupenů posiluje krevní oběh a podporuje správnou činnost mozku, takže se doporučuje užívat ji při potížích s pamětí. Odvar z listů má protizánětlivé účinky, zejména u kloubů a páteře. Doporučuje se při nachlazení, horečce i jako prostředek proti průjmu.

Vrba bílá

Nejčastěji roste v okolí řek a rybníků. V minulosti byla symbolem smutku, ale také moudrosti. Lidé rovněž věřili, že jim její větévky zajistí ochranu před neštěstím. Vrbové proutky se používají na výrobu velikonoční pomlázky. Ve vrbě najdeme třísloviny, pryskyřice a další účinné látky. Odvar z kůry obsahuje kyselinu salicylovou, která je účinná proti zánětům, mírní bolest hlavy a pomáhá snižovat horečku. Tinktura z pupenů vrby bílé je účinná proti infekcím a používá se také pro udržování hormonální rovnováhy a zdravý spánek, současně je vhodným prostředkem pro relaxaci.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (0 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Zatím zde není žádný příspěvek.

© 2013 -2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů