Nepodceňujte účinky koření. Dobře poslouží na talíři i v domácí lékárničce
Vložil(a): Adrianita, 22. 11. 2021 17.27 (aktualizováno 4. 1. 2022 15.09)
Používáme je denně v kuchyni při dochucování jídel a často si ani neuvědomujeme, že koření může mít příznivý vliv nejen na chuť našich pokrmů, ale také na naše zdraví. Bylinky jako oregano, tymián nebo hřebíček byly v minulosti důležitou součástí domácí lékárničky. Neuškodí si jejich léčivé vlastnosti připomenout, při různých zdravotních obtížích nám pak místo cesty do lékárny bude stačit jen sáhnout do vlastního záhonu či police v kuchyni.
Oregano
Tato bylina je známá také pod názvem dobromysl. Už ve starověku se jí přisuzoval mystický význam a používala se jako dezinfekční prostředek. Do Evropy se dostala díky arabským lékařům, kteří ji předepisovali na bolesti hlavy. Stala se jednou z typických bylin středomořské kuchyně. Léčivé látky obsažené v silicích oregana působí protizánětlivě a pomáhají při léčbě onemocnění dýchacích cest, protože snižují zahlenění a usnadňují odkašlávání.
Tymián
K bylinkám hojně využívaným ve středomořské kuchyni patří i tymián. Přidává se do polévek, omáček nebo při pečení masa. Je velmi účinný proti bakteriím a plísním a tymiánový olej se dá mazat na kůži při artritidě nebo revmatismu. Tymián působí antibioticky a dezinfekčně proti mikrobům v dutině ústní, jako jsou streptokoky či stafylokoky. Jeho působení je rovněž protiplísňové. Prokázán byl i určitý účinek antivirový, zejména vůči herpetickým virům. Rozpouští střevní plyny, působí proti křečím a podporuje vykašlávání.
Hřebíček
Hřebíček, tak jak ho známe z naší kuchyně, je vlastně usušené poupě tropického stromu jménem hřebíčkovec vonný. V minulosti se využíval v jihozápadní Asii pro své protizánětlivé účinky, například se přikládal na špatně se hojící rány nebo se žvýkal při bolestech zubů a dásní a také pro svěží dech. Hřebíček má příznivý vliv na trávení, pomáhá od plynatosti a užívá se na „zkažený“ žaludek. Rozdrcený na prášek může být součástí mastí proti bolesti kloubů a svalů.
Kmín
Jedno z nejčastěji využívaných koření v české kuchyni má za sebou dlouhou historii používání v přírodní léčbě. Známé jsou zejména jeho účinky pro lepší trávení, protože zvyšuje tvorbu trávicích šťáv a podporuje uvolňování žluči. Kmín je taktéž bohatým zdrojem železa, které je nezbytné pro správnou krvetvorbu. Několik studií potvrdilo jeho příznivý vliv pro hubnutí a snižování cholesterolu v krvi. Kmín velice dobře působí jako prostředek proti nadýmání. Ve střevech působí protikřečově a podporuje trávení. Účinkuje rovněž jako přírodní antibiotikum, a tím výrazně omezuje kvasné a hnilobné procesy ve střevech.
Bobkový list
Ve starověkém Římě byl vavřín považován za symbol vznešenosti. Dnes jeho sušený list používáme k dochucení polévek či omáček. Bobkový list však také blahodárně působí na naše zdraví. Jeho užívání pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi, proto by ho měli do svého jídelníčku zařadit lidé s diabetem. Odvar z této byliny se dá používat pro obklady na bolavé klouby nebo při otocích. Bobkový list obsahuje celou řadu minerálních látek, vitamínů nebo například kyselinu listovou. Povzbuzuje chuť k jídlu a pomáhá zlepšit trávení.
Využíváte koření k léčbě některých neduhů? Podělte se s ostatními o vaše zkušenosti.
Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.
Diskuze k této stránce (10 příspěvků)
Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.
Fuga, 8. 12. 2022, 10.05
bylinky i koření tohoto typu používám často a mám ho na zahradě vždy dostatek
esternovakova1970, 5. 8. 2022, 9.25
Asi bych s tím Ivetko neměla problém protože z Prahy jsem a bydlím tady už několik let u svého přítele. Můžeme si napsat soukromou zprávu na webu, ať každý nevidí o čem si tady my dvě píšeme. Není mi to totiž nikdy moc příjemné, víš?
ivetkaprochazkova, 5. 8. 2022, 9.24
Ester, seš z Prahy? Nezajdeme někdy na kafčo? Protože to je strašně pěkné jak se našly dvě duše, které mají stejný názor, vážně. Mohly bychom probrat asi i více věcí, o kterých teď přemýšlím.
esternovakova1970, 5. 8. 2022, 9.23
Koukám, že máme společný názor na to, jak by měla vypadat pravá kuchyně. No a takové ty věci, že se musí jídlo připravovat jen ze surovin, které mají nálepku BIO, to opravdu neberu. Nic se nedá pokazit i s nebio když máš třeba titanové nádobí z https://www.zgastro.cz/3-titanove-nadobi
ivetkaprochazkova, 5. 8. 2022, 9.21
Moje babička mně vždy říkala, abych si udělala nejprve v domácnosti bylinnou zahrádku a až poté se pouštěla do vaření nějakých složitějších jídel. Protože zachránit obyčejné jídlo bylinkami byla její hlavní zbraň.
esternovakova1970, 31. 7. 2022, 23.55
Já jsem dala svým rodičům kurz vaření s jedním českým předním odborníkem na vaření, jen co je pravda. A ten právě říkal, že koření je základem každé kuchyně a nemělo by se na něj zapomínat, nebo snad na něm šetřit peníze. Je to nepostradatelná součást vaší domácnosti.
Eliška Kozlova, 6. 1. 2022, 16.07
Ráda si dělám při nachlazení čaj z jedné lžíce drobně nakrájené cibule, půl lžičky tymiánu a půl lžičky majoránky. Ještě se může osladit medem, ale mě to nechutná.
Katka, 4. 1. 2022, 19.10
Děláme tymiánovy čaj na kašel. Jinak různé byliny já dávám do každého jídla a k tomu cibuli a česnek.
patricia077, 4. 1. 2022, 17.19
Tymián a oregano a další koření si přes sezonu pěstujeme na zahrádce, mít vlastní je určitě lepší. Tak dělala jsem léta tymiánový sirup dětem na nachlazení např.