Poklad z Peru, posvátné jmelí nebo kořen jako z Harryho Pottera? Zatočte s hormonální bouří přírodní cestou
Vložil(a): Adrianita, 11. 10. 2023 16.57
Konzumace sušených kančích varlat, bylinné elixíry nebo třeba výplachy pochvy výluhy bylin. I to jsou metody, které naši předkové používali k léčbě projevů hormonální nerovnováhy. Ta komplikuje život ženám i dnes – třeba nepravidelnou menstruací, potížemi s hmotností, bolestivým akné nebo neplodností. Přestože jíst sušené zvířecí vnitřnosti již v současnosti není nutné, stále existuje mnoho přírodních metod, které mohou pomoci hormony zklidnit.
Víte, která účinná bylina připomíná mandragoru z Harryho Pottera? Jakou rostlinu sbírali druidi zlatým nožem? A jak srovnání hormonů napomáhají endorfiny?
V ženském těle hrají zásadní roli zejména hormony estrogen a progesteron, funkci zde však má i nízká hladina testosteronu. Ten pomáhá regulovat energii nebo třeba libido. Když jsou tyto látky v rovnováze, tělo funguje. Ve chvíli, kdy některá z nich začne dominovat nebo naopak dojde k jejímu útlumu, organismus se promění v rozladěný orchestrion. Ženy se začnou potýkat s výkyvy nálad, dojde k nárůstu tělesné hmotnosti. „Menstruace přestane být pravidelná. Někomu se také mohou objevit migrény nebo se trápí nekvalitním spánkem a únavou,“ potvrzuje MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., ředitelka reprodukční kliniky REPROMEDA. „Mezi závažné komplikace pak patří problémy s plodností, která je častým důsledkem zvýšené hladiny estrogenu, nebo třeba vyšší riziko vzniku rakoviny prsu,“ dodává lékařka. Mít hormony v rovnováze je tedy pro správné fungování těla skutečně zásadní. Jak
na jejich vyladění přírodní cestou?
Bylinný poklad z Peru, posvátné jmelí nebo kořen jako z Harryho Pottera
I přes pokroky v medicíně má řada tradičních metod a postupů v moderní péči o zdraví stále své pevné místo. Inspirujte se tedy starou moudrostí a obraťte zrak k bylinám. Mnoho z nich totiž dovede s hormonální nerovnováhou pracovat, když jim k tomu poskytnete potřebný čas – obvykle v rozmezí tří až šesti měsíců užívání. A které poklady rostlinné říše to tedy jsou? Mezi velmi účinné se řadí například maca neboli peruánský ženšen z oblasti And, který je znám svými pozitivními účinky na hormonální rovnováhu. Obsahuje aminokyseliny, flavonoidy, vlákninu, vitamíny i minerály a zejména takzvané macaeny a macamidy. Právě ty činí macu tak unikátní, mají totiž významný vliv na hormonální systém a sexuální funkce. Studie naznačují, že konzumace macy mírní nepříjemné pocity spojované s menopauzou a napomáhá snižovat návaly horka a noční pocení. Také podporuje pravidelnost menstruace a povzbuzuje libido. Navíc se ukazuje jako skvělý pomocník v boji se snižováním úzkosti. Peruánci z kořene vaří kaši či polévku, pečou jej nebo praží, představuje běžnou součást jejich jídelníčku. K dostání je rovněž prášek z kořene macy třeba ve formě kapslí.
Dalším účinným pomocníkem je bájný kořen, který svým vzezřením nápadně připomíná ukřičené mandragory z filmů o Harrym Potterovi. Nese jméno ženšen. „Například ve formě čajového nálevu dovede ženšen pomoci zmírnit menopauzální obtíže, které s hormonální rovnováhou úzce souvisejí, navíc podporuje sexualitu,“ říká MUDr. Kateřina Veselá z kliniky Repromeda, kde kombinují moderní a alternativní přístupy, včetně fototerapie. Ženšen obsahuje látky ginsenosidy stimulující imunitní systém, antioxidanty, skupinu vitaminů B a C nebo třeba vápník a draslík. Přijímat ho můžete i ve formě tobolek či tinktur.
Podobně účinkuje také třeba jmelí bílé neboli Viscum album. Jmelí je prastará rostlina s léčivými účinky opředená závojem tajuplnosti. Už keltští kněží ji považovali za posvátnou, za všelék, který získávali odříznutím zlatými noži. Pokud jsou hormony v nerovnováze, případně trpí žena na silnou menstruaci, je jmelí skvělým pomocníkem. Doporučuje se užívat bylinu ve formě připravených kapek, případně si připravit přes noc čaj za studena.
Alchemilla vulgaris. Nic vám to neříká? A co třeba označení kontryhel? Bylinu rostoucí hlavně na okrajích lesů a cest, na mokrých lukách a ve vyšších polohách naši předkové využívali už od 16. století. Tato léčivka se ženám osvědčila, působí totiž blahodárně při
poruchách menstruace a nepravidelnostech spojených s hormonální bouří v období přechodu. Užívat se může například ve formě čajového nálevu.
Vyrazte do rozkvetlé přírody a nakopněte se endorfiny
Dalším důležitým prostředkem, jak zatočit s hormonální nerovnováhou, je udržovat se v dobré kondici pomocí fyzické aktivity. Přestože právě tato metoda řadě lidí příliš nevoní, protože vyžaduje pravidelnost a jisté úsilí, pozitivní dopady zařazení pravidelného pohybu
jsou neoddiskutovatelné. Není však třeba honit maratonce nebo zvedat vysoké váhy v posilovně. Bohatě postačí zacvičit si jógu, dát si půl hodinky pilates, vystoupit z MHD o dvě zastávky dříve a trasu dojít nebo se projít rozkvetlou přírodou. Všechny tyto aktivity totiž
pomáhají snižovat hladinu stresového hormonu kortizolu, který může negativně ovlivňovat hormonální rovnováhu. Navíc při nich dochází k vyplavování endorfinů, které jsou známy jako hormony štěstí, protože přispívají ke zlepšení nálady a opět snižují stres. Dalším pozitivním účinkem zařazení pravidelného pohybu je zlepšení kvality spánku. Jeho nedostatek může narušit hladinu hormonů a ovlivnit jejich produkci.
Častá konzumace cukrů může rozvrátit menstruaci
Doporučení by nebyla úplná, kdybychom vynechali stravovací návyky. Jak věděl už starověký Hippokratés, který pronesl slavné moudro „nechť je tvé jídlo tvým lékem a tvůj lék nechť je tvým jídlem“, strava je v mnoha ohledech zásadním faktorem. „Pokud se ženy potýkají s nevyváženými hormony, měly by se vyhýbat rafinovaným sacharidům a omezit příjem jednoduchých cukrů – jejich přemíra totiž může ovlivňovat hladinu inzulínu a destabilizovat hormonální rovnováhu,“ říká MUDr. Kateřina Veselá. „Časté zvýšení hladiny
krevního cukru může v důsledku narušení působení estrogenu rozvrátit menstruační cyklus, či dokonce zastavit ovulaci,“ varuje lékařka. Přidat do jídelníčku by ženy naopak měly zdravé tuky v podobě olivového oleje, ořechů, semen či avokáda, protože podporují zdravé fungování hormonálního systému. Pomůže rovněž zařazení zdrojů kvalitních bílkovin, tedy ryb, bílého masa či luštěnin, a potravin bohatých na vitaminy a minerály. Mezi ty můžeme zmínit ovoce a zeleninu, zejména tu zelenou listovou, dále brokolici, mrkev či třeba červenou řepu.
Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.
Diskuze k této stránce (0 příspěvků)
Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.
Zatím zde není žádný příspěvek.