Víte, co je ájurvéda?
Vložil(a): Adrianita,22. 5. 2020 22.23 (aktualizováno13. 7. 2020 17.58)
Ájurvéda, neboli věda o životě, patří k nejdokonalejším zdravotním systémům. Odkud tato věda pochází a o čem pojednává? Přestože tato věda může působit složitě, opak je pravdou. Ájurvéda je propracovaná podobně jako tradiční čínská medicína, ale je mnohem jednodušší.
Ájurvéda pochází ze slov Ayur - život a Veda - věda, vědění. Zabývá se spojením mysli a těla a vznikla tisíce let před vznikem moderní medicíny. Věnovali se jí indičtí mudrcové. Zabývá se také komplexním zdravím, její součástí jsou tedy poznatky o těle a vědomí. Smysl spočívá v dlouhověkosti, zdraví a pochopení lidského bytí. Naše vědomí a tělo má být tedy nejen zdravé, ale v rovnováze a harmonii. Přestože tato věda může působit složitě, opak je pravdou. Ájurvéda je propracovaná podobně jako tradiční čínská medicína, ale je mnohem jednodušší. Pro dosažení stavu rovnováhy a rozšíření sebereflexe nabízí ajurvéda několik postupů, z nichž nejznámější je meditace.
Meditace
Meditaci předepisovali dávní ajurvédští lékaři pro léčení těla a mysli i k dosažení rovnováhy. Tělo a mysl je neoddělitelné, při meditaci je spolehlivě léčeno i tělo. Při meditaci se člověk uvolní, zklidní, klidnější je i dech a dochází i ke zpomalení tempa srdce. Díky tomuto stavu tělo snižuje tvorbu stresových hormonů, jako kortizol a adrenalin. Naproti tomu dochází ke zvýšení neurotransmiterů - serotoninu, dopaminu, oxytocinu a endorfinu. Díky tomu je člověk více v pohodě a má dobrou náladu.
Další aspekty ajurvédského přístupu
Síla přírody - ajurvéda využívá přírodní sílu včetně léčivé síly barev, vůní, květů, plodů, lodyh, listů, kůry, kořenů a oddenků bylin a rostlin, které zkoumala a ověřovala jejich účinky po tisíce let. Všechny tyto poznatky jsou využité při sestavování ajurvédských doplňků stravy, všechny jsou čistě přírodní a vhodné i pro vegany.
Unikátní a jedinečné spojení mysli a těla - ajurvéda upřednostňuje individuální přístup k léčení těla a mysli.
Strava - ajurvéda podporuje pestrou, čerstvou, kvalitní a chutnou stravu, ale známé jsou také její doporučení ohledně konzumace jídla. Zde jsou některé z nich:
- Jezte u stolu, nebo si alespoň sedněte, ne však před TV, PC, nejezte při jízdě nebo chůzi.
- Jezte v klidném, přátelském prostředí, nejezte, když máte špatnou náladu nebo jste jinak rozrušení.
- Nejezte, když nemáte hlad, nečekejte však na vyhladovění.
- Při jídle se držte mírného tempa, ani rychle, ani příliš pomalu.
- Vždy dávejte přednost čerstvým a základním surovinám před polotovary a instantními jídly. Mimo jiné i ušetříte.
- Nepoužívejte umělá dochucovadla.
Péče o trávicí systém - dle ajurvédy je lidské tělo zdravé, pokud dokáže jeho metabolismus strávit nejen vše, co se týče potravy, ale jedná se i o strávení emocionální a smyslové informace, kterou “konzumujeme”. Jestliže je naše trávicí energie, známá jako agni - trávicí oheň, velká, jsou naše tkáně zdravé, naše tělo efektivně odstraňuje odpadní produkty, také vyrábíme jemnou esenci známou jako ojas. Ojas je zdroj naší vitality, ovlivňuje imunitu, fyzickou sílu, jasné vnímání. Pokud je však naše agni oslabené, trávení je špatné, ukládají se toxické zbytky označované jako ama. Při uložení amy v těle i mysli je neprůchodný tok energie, informací, výživy a tvoří se tak základ různých onemocnění.
Hojnost spánku - ajurvéda má přesně rozdělené rytmy pro jídlo, spánek, bdění. Člověk by měl spát hojně a v klidu. Přičemž u každého člověka se liší časy dle (ne)vyrovnanosti dóš. Například člověk s nevyrovnanou dóši Pitta by měl chodit spát před 22:00 hodinou.
Soulad s přírodou, se svou duší a tělem - ajurvéda hlásá žití v tomto duchu, zdravé tělo hlásí signály, kterým je třeba přikládat váhu. Jestliže vám nějaké jídlo nevoní a nechutná, nejezte ho, podle ajurvédy ho dle tohoto signálu dokonce nesmíte konzumovat.
Cvičení - je jedno, jaký druh cvičení si vyberete (jóga, tai-chi, posilovna, běh, rychlá chůze), důležité je poslouchat své tělo. Jestliže máte ze cvičení potěšení, cítíte, že je to pro vás to pravé, věnujte se mu. Jestliže vás příliš nenaplňuje, zkoušejte dál. Dle ajurvédy by člověk měl cvičit, jak nejvíce to jde.
Masáž - můžete zajít na specializovanou ajurvédskou masáž nebo si každý večer dopřát masáž sami nebo s partnerem, za pomoci olejů. Olejová masáž pomáhá při detoxikaci celého těla.
“Zkus to jednoduše” - stačí chodit na procházky do přírody a zkoumat principy přírody, vše je jednoduché a bez násilí. Příklad - ptáci se nesnaží létat, létají, tráva se nesnaží růst, roste. Ani vy se nesnažte přinutit vše okolo, aby šlo vaší cestou, jednoduše se přizpůsobte přírodě. Vše funguje spontánně, bez námahy a síly, beze strachu.
Základní princip ájurvédy
Ájurvéda rozlišuje 3 základní energie neboli tři dóši, které se nacházejí v lidském těle i dalších strukturách. Pro tyto principy neexistují vhodné české ekvivalenty, proto jsou známy pod původními sanskrtskými názvy - váta, pitta a kapha. Každý člověk má v těle zastoupeny všechny 3 energie, ale vždy je jedna z nich dominantní, další má nižší vliv a třetí ovlivňuje naše tělo nejméně. Jestliže člověk podlehne nemoci, dle ájurvédy dochází v těle k nerovnováze těchto 3 energií nebo je tělo zahlceno toxiny.
Ájurvédská filozofie tvrdí, že celý vesmír je souhrou 5 elementů - éteru, vzduchu, ohně, vody a země. 3 dóši jsou kombinacemi těchto elementů a jsou všude kolem nás.
VÁTA
Váta je kombinací éteru a vzduchu, jedná se o jemnou energii spojenou s pohybem. Řídí dýchání, mrkání, pohyby svalů a tkání, tlukot srdce, apod. Při rovnováze váta podporuje kreativitu a flexibilitu, v opačném případě podněcuje úzkost a strach. Člověka, u něhož převažuje energie váta, poznáme podle těchto charakteristických rysů:
- štíhlá postava
-
činnosti provádí rychle
-
lehký spánek a nespavost
-
nadšení, živost, představivost
-
snadná vzrušivost, změny nálad
-
rychle pochopí novou informaci, ale také rychle zapomene
-
sklon ke starostem
-
snadno se unaví, sklon k přepínání se
-
duševní a fyzická energie přichází v návalech
PITTA
Jedná se o kombinaci ohně a vody. Řídí zažívání, absorbování živin, metabolismus a tělesnou teplotu. Při rovnovážném stavu podporuje bystré myšlení a inteligenci, při nerovnováze podněcuje hněv, žárlivost, nenávist. U člověka, u kterého je dominantní dóša pitta najdeme tyto rysy:
- střední postava
-
střední síla a výdrž
-
velký hlad a žízeň, silné trávení
-
sklon k hněvu a podrážděnosti při stresu
-
světlá nebo načervenalá kůže, často pihovatá
-
averze ke slunci a horkému počasí
-
podnikavý charakter, má rád náročné úkoly, cíle
-
bystrý intelekt
-
přesná, jasná řeč
-
světlé, světle hnědé nebo zrzavé vlasy
KAPHA
Jedná se o kombinaci země a vody. Tvoří kosti, svaly a šlachy, udržuje imunitní systém. Při rovnováze vyjadřuje lásku, klid a odpuštění, v opačném případě připoutanost, lakotu, hrabivost a závist. Člověka s dominantní dóšou kapha najdeme tyto znaky:
- masivní, silná postava i fyzická síla a výdrž
-
stálá energie, pomalý v činnosti
-
klidná, uvolněná osobnost
-
chladná, tlustá, bledá, často mastná kůže
-
pomalé pochopení nové informace, ale dobrá dlouhodobá paměť
-
hluboký spánek
-
sklon k obezitě
-
pomalé trávení, mírný hlad
-
srdečný, tolerantní, odpouštějící
-
sklon k sobeckosti a samolibosti
O žádném člověku nemůžeme tvrdit, že je jednoznačně váta, pitta nebo kapha. Vždy se jedná o kombinaci všech 3 energií a jedna z nich vždy převažuje, u každého člověka v jiném poměru.
Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.
Pojmy použité v článku:
-
adrenalin
nebo také epinefrin je hormon vyměšovaný dření nadledvinek, podílí na udržení organismu při životě ve stresové reakci; využívá se při resuscitacích nebo v situacích, kdy je organismus v šoku
-
dopamin
neuropřenašeč, který v jistých částech mozku umožňuje přenos impulsů
-
endorfin
také nazýván jako hormon štěstí, protože se uvolňuje do mozku a způsobuje dobrou náladu, pocity štěstí, tlumí bolest, ovlivňuje výdej některých hormonů, vyplavuje se při stresu a svalové zátěži (při porodu, sportování, sexu)
-
kortizol
Hormon, který zvyšuje celkovou pohotovost organismu při zátěžových situacích. Společně s adrenalinem se podílejí na udržení organismu při životě při stresové reakci. Působí proti sobě. Adrenalin způsobuje, že tělo podává extrémní výkony, zatímco kortizol brání tělo před poškozením vlivem těchto extrémních výkonů.
-
oxytocin
hormon, uvolňuje se u žen po stimulaci prsu (např. během kojení), dělohy a vagíny a v menší míře při doteku; má vliv na porod i na kojení
-
serotonin
účastní především procesů, které se podílejí na vzniku nálad; jeho nedostatek způsobuje snížení přenosu nervových vzruchů, způsobuje tak změny nálady, celkovou depresi, případně poruchy spánku, podrážděnost až agresivitu
Diskuze k této stránce (15 příspěvků)
Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.
Fuga, 12. 12. 2022, 14.26
meditace je dobrá pro uvědomění si i sama sebe a určitě velko relaxaci
Aneta Jiřičná Bendiková, 21. 12. 2020, 17.38
meditovat neumím,ale super článek
Trendyterka, 7. 10. 2020, 0.33
Zajímavý článek. Určitě některé informace využijí.
mikka27, 10. 8. 2020, 17.51
To mě zajímá. Meditace je super odpočinek.
jitka46, 9. 8. 2020, 0.59
Meditaci bych si přála umět zvládnout. Aspoň chvilku každý den by mi stačilo.
Katka, 15. 7. 2020, 11.39
A tak to vůbec není u mě problém lehnout si s knížkou, klidně i o meditaci
Katka, 13. 7. 2020, 22.27
Ještě ti tam chybí, že nesmí být sex každý den Nekecám ;o) Na mě moc složitý systém stravování, respektive bych nemohla 1/2 věcí, co teď jím, takže za mě ne ;o) Ani ty ajurvédské byliny mi moc nesedí...Holt od Česka až moc daleko tohle učení. Meditace je fajn, ale víc mi dává částý pobyt v přírodě. To se člověk zklidní a odpočine si ani neví jak ;o)
Katka, 8. 8. 2020, 20.35
Já myslela, že narážíš na počet dětí, to já bych taky nepřebírala ?
patricia077, 13. 7. 2020, 20.25
Kamarádka hodně medituje a většinou jí to pomůže, když má stres, napětí, nějakou špatnou zkušenost atd., já zatím zkoušela jen jógu a i tam mám problém "vypnout", meditovat se musí člověk naučit, přijít si na jak se říká sám .