Má vysoký věk otce vliv na zdraví potomka?
Vložil(a): NikolaJ, 10. 2. 2020 13.59
Plodné období ženina života je poměrně zřetelně ohraničeno. Začíná takzvanou menarche, první menstruací, a končí menopauzou. Plodnost navíc po třicátém roce začíná klesat. Co naopak vzrůstá, je míra rizika, ať už v podobě spontánního potratu, či onemocnění potomka. Současné ženy si toto obvykle velmi dobře uvědomují a vědí, jaký negativní dopad odkládání mateřství obnáší. Vliv vyššího věku otce si ale veřejnost zatím příliš nepřipouští.
Stále více žen své mateřství odkládá na později. Není výjimkou, že své první dítě rodí ženy v pětatřiceti i ve čtyřiceti letech. Důvodů, proč tomu tak je, je mnoho. Budování kariéry, neschopnost nalézt toho pravého partnera, možnosti studovat a cestovat, pořízení vlastního bydlení nebo to prostě nejde. Co všechno starší maminky riskují ze zdravotního hlediska a co se dá na rodičovství v pozdějším věku nalézt za pozitiva? O tom jsme psaly v článku Hraje roli věk partnerů při snaze otěhotnět? Ale jak je to s muži, kteří mají dítě až ve vyšším věku?
Ačkoliv muži také procházejí přechodem, takzvanou andropauzou, jistou míru plodnosti si zachovají často až do velmi vysokého věku, a tak občas získají pocit, že jim na rozdíl od žen při odkládání rodičovství do pozdního věku nic nehrozí. V posledních letech se ale ukazuje, že věk hraje roli i u otců, navíc poměrně zásadní.
Rozličné studie ukazují, že s odkládáním otcovství je spojen vyšší výskyt konkrétních zdravotních komplikací či poruch. A často to začíná již u samotné snahy si potomka pořídit. V historii sice lidé věřili tomu, že za neplodnost nese zodpovědnost žena, dnes ale víme, že v třetině případů je problém na straně muže (přičemž další dvě třetiny si mezi sebe spravedlivě dělí ženy a celé páry). Nezřídka kdy pak hraje zásadní roli právě mužův vysoký věk.
Je to dáno především tím, že u muže se tvoří nové pohlavní buňky v průběhu celého života, s každým rokem navíc se ale vytvářejí spermie s různými stupni poškození a přibývá mutací, které se následně mohou projevit právě u dítěte. Nejčastěji jsou pak na vině mutace takzvaně bodové, tedy takové, jež se týkají jen jednoho nukleotidu, základní stavební jednotky DNA. Právě tento typ mutací stojí za onemocněními, jakými jsou například Crouzonův syndrom, Pfeifferův syndrom či achondroplázie, která se u dětí otců nad 50 let vyskytuje až osmkrát častěji než u dětí mladších otců. Nutno však podotknout, že riziko achondroplázie je i tak velmi malé, neboť v běžné populaci se její výskyt udává v rozmezí 1:15 000 až 1:40 000 živě narozených novorozenců.
Psychické nemoci potomků jsou spíše doménou otců
V roce 2014 proběhla ve Švédsku rozsáhlá studie, která analyzovala zdravotní záznamy přibližně 2,6 milionu jedinců narozených mezi lety 1973 a 2001. Kromě jiných aspektů byl pozorován vliv věku otců na potomky z řad sourozenců. Ukázalo se například, že děti, které se svému otci narodily po 45. roce života, měly až 3,5krát vyšší riziko výskytu autismu, 13krát vyšší riziko ADHD, a dokonce 24,7krát se u nich zvýšila pravděpodobnost výskytu bipolární poruchy oproti sourozencům, kteří se jejich otcům narodili mezi 20. a 24. rokem. Zdá se tedy, že vysoký věk otce se může časem nepříznivě projevit na psychické kondici jedince.
Neznamená to však, že by se muži po čtyřicátém roce života měli vzdávat možnosti mít vlastního potomka. S největší pravděpodobností se totiž narodí zdravé a spokojené miminko, obzvláště je-li početí dopomoženo asistovanou reprodukcí. "Například u nás na klinice reprodukční medicíny je standardem provést celé spektrum vysoce úspěšných metod k selekci zdravých a nefragmentovaných spermií. A – nutno poznamenat – k početí vytouženého dítěte postačí byť jen jediná z nich. Je jen třeba mít na paměti, že nejhorším nepřítelem plodnosti je čas, a to nejen u žen, ale i u mužů." říká MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., ředitelka kliniky Repromeda.
Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.
Pojmy použité v článku:
-
ADHD
Attention Deficit Hyperactivity Disorder – hyperaktivita s poruchou pozornosti
-
achondroplázie
vrozené onemocnění kostí
-
Crouzonův sydnrom
vrozená porucha vývoje lebky
-
Pfeifferův syndrom
vzácné geneticky podmíněné vrozené onemocnění, které je spojeno se vznikem řady deformací
Diskuze k této stránce (16 příspěvků)
Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.
Aneta Jiřičná Bendiková, 23. 12. 2020, 17.17
taky jsem o tomto slyšela
Katka, 4. 4. 2020, 14.03
Teď jsem četla o tatínkovi 89 let. To je fakt něco.
Katka Alex, 25. 2. 2020, 22.37
Jo, o tom už jsem slyšela
Katka, 11. 2. 2020, 17.09
Souhlas, stačí 45 a už to chlapi nedávají.
patricia077, 10. 2. 2020, 21.20
Myslím si že věk obou rodičů je důležitý i když se u chlapů neřeší tolik jako u žen
Katka, 11. 2. 2020, 17.11
Právě se řešit začíná. Spousta 40 už nemá dostatek spermií a po 45 dochází k vyšší pravděpodobnosti genetických vad dítěte.
patricia077, 11. 2. 2020, 17.43
Njn i tak mají chlapi děti většinou později anebo spíš další děti třeba s milenkami ?
Katka, 11. 2. 2020, 18.18
No právě, ale pak se holt nesmí divit výsledkům ?
patricia077, 11. 2. 2020, 19.26
Tak jsou ale i případy kteří prostě jen čekají na tu "pravou"jako můj spolužák ?
Katka, 17. 2. 2020, 19.07
Nevím, která by chtěla dítě s padesatnikem, teda jo jednu takovou znám, ale můj vkus to není. My jsme s manželem o 6 měsíců a to je akorát ?
patricia077, 17. 2. 2020, 19.17
Tak není padesátník jako padesátník ? my jsme od sebe 9 měsíců jako celé těhotenství ?
Katka, 17. 2. 2020, 19.46
No tak pokud ti je třeba 30, tak sebehezci padesatnik je starý, protože 22 let byl třeba rozdíl mezi mnou a mým otcem.
patricia077, 18. 2. 2020, 15.54
Tak dřív byla jiná doba sestra je o 12 let mladší a když s ní šel táta když byla malá do cirkusu tak se kamarádi ptali zda je tam s dědečkem ?dnes by nikdo nic neřekl moje spolužačky jsou i babičky i čerstvé matky dvojčat takže ..